Allyson Felix

Foto: Allyson sa kćerkom, Raconteur.net

17.09.2024 |

Ličnosti / KULTURA I SPORT

Izvor: Akta.ba

Allyson Felix

Nike joj ugrozio ugovor zbog trudnoće: Danas ima svoj brend i štiti prava sportašica

Allyson danas zagovara prava žena u sportu i svojim brendom pomaže sportašicama širom svijeta.

Allyson Michelle Felix je bivša američka atletičarka koja se takmičila na 100 metara, 200 metara i 400 metara.

Specijalizirala se za trku na 200 metara od 2003. do 2013. godine, a zatim se postepeno prebacila na 400 metara kasnije u karijeri.

Rođena je 18. novembra 1985. godine u Los Anđelesu, Kalifornija, SAD i najtrofejnija je američka sprinterka.

Njenih 11 olimpijskih medalja - 7 zlatnih, 3 srebrne i 1 bronzana - također je najviše osvojenih od strane američke atletičarke, prenosi Britannica.

Dok je odrastala, Allyson je u početku igrala košarku, ali se tokom devetog razreda baptističke srednje škole u Los Angelesu pridružila trkačkom timu.

NAJTROFEJNIJA ATLETIČARKA SAD

Iako su je njeni saigrači zadirkivali zbog njene vitke građe, što nije bila tipična građa za sprintere, brzo je postala senzacija.

Kao učenica druge godine 2001. godine osvojila je titulu države Kalifornije na 100 metara (prva od njenih pet državnih titula u sprintu). Iste godine osvojila je zlatnu medalju na 100 metara na Svjetskom prvenstvu za mlade u Mađarskoj.

Kao seniorka postavila je svjetski rekord do 20 godina na 200 metara, sa vremenom od 22,11 sekundi, a magazin Track and Field News proglasio je srednjoškolskom sportašicom godine.

Američka ženska štafeta 4 × 100 metara (Slijeva nadesno) Allyson Felix, Bianca Knight, Tianna Madison i Carmelita Jeter slave svoj novi svjetski rekord u ženskoj štafeti 4 × 100 metara na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. godine.

Foto: Johannes Eisele, AFP/Getty Images

Felix se 2003. upisuje na Univerzitet Južne Kalifornije, ali odlučuje ne ići fakultetskom stazom.

Umjesto toga, postaje profesionalna sportašica i potpisuje ugovor s Adidasom.

Prvi put je učestvovala na Olimpijadi, na igrama 2004. u Atini, gdje je osvojila srebrnu medalju na 200 metara.

Godinu dana kasnije osvojila je zlatnu medalju na 200 metara na svjetskom prvenstvu u Helsinkiju.

Na svjetskom prvenstvu 2007. u Osaki, Japan, osvojila je zlatne medalje u trkama na 200 metara, štafeti 4 × 100 metara i štafeti 4 × 400 metara.

Bila je tek druga žena koja je osvojila tri zlata na jednom svjetskom prvenstvu.

Na Olimpijskim igrama 2008. u Pekingu, Felix je osvojila svoju prvu zlatnu olimpijsku medalju, kao članica štafete 4 × 400 metara.

Ponovila se i kao osvajačica srebrne medalje na 200 metara. Na svjetskom prvenstvu 2009. u Berlinu, Felix je ponovo osvojila zlato u štafeti 4 × 400 metara i postala prva žena koja je tri puta osvojila svjetsku titulu na 200 metara.

Sljedeće godine potpisala je ugovor sa Nikeom.

Na svjetskom prvenstvu u Taeguu u Južnoj Koreji 2011. osvojila je četiri medalje: dvije zlatne (u štafeti 4 × 100 metara i štafeti 4 × 400 metara), jednu srebrnu (na 400 metara) i jednu bronzanu (na 200 metara). To je postavilo pozornicu za istorijski nastup na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. godine.

Felix sa suprugom i kćerkom, Foto: Steph Chambers/Getty

U Londonu je Felix konačno odnijela zlatnu olimpijsku medalju na 200 metara, nakon što je završila s vremenom od 21,88 sekundi i nadmašila Shelly-Ann Fraser-Pryce sa Jamajke.

Osim toga, Felix je bila u pobjedničkim timovima za štafetu 4 × 100 metara i štafetu 4 × 400 metara.

U tom procesu, postala je prva Amerikanka koja je osvojila tri zlatne medalje u atletici na Olimpijskim igrama od Florence Griffith Joyner na Igrama u Seulu 1988. godine.

Na Svjetskom prvenstvu 2013. u Moskvi, Felix je zadobila povredu tetive tokom finala na 200 metara, zbog čega je napustila trku i nakon toga imala zahtjevan i dug oporavak.

Takmičenjima se vratila 2014. godine, a na svjetskom prvenstvu u Pekingu naredne godine osvojila je titulu na 400 metara.

Pored toga, osvojila je srebro u štafeti 4 × 100 metara i štafeti 4 × 400 metara.

ISTORIJSKI USPJEH

U 2016. Felix je nastavila da stvara istoriju.

Na Olimpijskim igrama te godine u Rio de Žaneiru postala je prva atletičarka koja je osvojila šest zlatnih olimpijskih medalja u karijeri.

Postigla je tu prekretnicu pomažući američkom timu da pobijedi u štafeti 4 × 100 metara i štafeti 4 × 400 metara. Osim toga, osvojila je srebro na 400 metara.

Feliks je napustila Rio sa ukupno devet olimpijskih medalja u karijeri, izjednačivši se sa Merlene Ottey sa Jamajke po broju olimpijskih medalja koje je osvojila žena u atletici.

Godine 2017. Felix je osvojila tri medalje na svjetskom prvenstvu u Londonu (zlato u štafeti 4 × 100 metara i štafeti 4 ×  400 metara i bronzu na 400 metara), čime je svoju karijeru "unaprijedila" na ukupno 16 medalja i postala najviše odlikovan atletičar (muško ili žensko) u istoriji svjetskih prvenstava.

Felix sa kćerkom, Foto: Reddit

U novembru 2018. Felix je rodila kćerku Camryn, koja je rođena hitnim carskim rezom i već nakon osam mjeseci vratila se takmičenjima.

Na Svjetskom prvenstvu 2019. u Dohi u Kataru osvojila je zlatne medalje u štafeti 4×400 metara i mješovitoj štafeti 4×400 metara.

Na Olimpijskim igrama 2020. u Tokiju (odgođenim do 2021. zbog pandemije COVID-19), Felix je osvojila bronzanu medalju na 400 metara, s vremenom od 49,46 sekundi.

Svojom 11. olimpijskom medaljom u karijeri, Felix je nadmašila američki rekord od 10 u atletici koji je postavio četverostruki olimpijac Carl Lewis.

Godine 2022. Felix je najavila da će se povući na kraju sezone.

Njeno posljednje takmičenje bilo je svjetsko prvenstvo u Judžinu, Oregon. Tamo je bila članica američkih timova koji su osvojili zlatnu medalju u štafeti 4×400 metara i bronzanu medalju u mješovitoj štafeti 4×400 metara.

Feliks je karijeru završila sa rekordnih 20 medalja na svjetskim prvenstvima.

AKTIVIZAM VAN STAZE

Felix je poznata i po skretanju pažnje na razne probleme.

Godine 2019. svjedočila je na saslušanju američkog Doma koje se fokusiralo na rasne razlike u stopama smrtnosti majki u zemlji.

Opisala je svoje iskustvo porođaja i izjavila da je njeno svjedočenje dio napora da se podigne svijest o nesrazmjernim rizicima s kojima se Afroamerikanke suočavaju tokom trudnoće.

Foto: Patrick Smith/Getty Images

Felix je također govorila o problemima s kojima se suočavaju mame sportašice, uključujući nedostatak zaštite materinstva u ugovorima.

Godine 2019. Felix je napisala članak za The New York Times u kojem je otkrila svoj spor oko ugovora s Nikeom, koji joj je tražio smanjenje plata zbog njenog "smanjenog učinka" tokom trudnoće i nakon rođenja kćerke.

Nekoliko mjeseci nakon što se pojavio članak, kompanija je promijenila politiku oko porodiljstva.

Godine 2022. održala je TED govor o strahu i poteškoćama sa kojima se susreću majke u svijetu sporta.

Felix je naravno odustala od saradnje sa Nike-om i stvorila vlastiti brend tenisica za trčanje, Saysh.

Foto: Harrison Boyce za Saysh

Iskoristila je trčanje na Olimpijskim igrama u Japanu noseći ih pod zastavom "Znam svoje mjesto" referirajući se na komentar koji je tada dobila od Nike-a da treba da "za svoje mjesto".

"Da nijedna sportašica ne mora trenirati u 4h ujutro u petom mjesecu trudnoće kako bi krila trudnoću od svog sponzora", bila je jedna od poruka mnogih kampanja koje su bile uspješne zahvaljujući njenom aktivizmu.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI