Virgnia Woolf

28.01.2025 |

Ličnosti / KULTURA I SPORT

Izvor: Akta.ba

SVIJET KNJIŽEVNOSTI

Virginia Woolf: Pionirka modernizma i glas ženskog identiteta

Njeno razmišljanje i danas odjekuje u borbama za rodnu ravnopravnost i kulturnu inkluziju.

Virginia Woolf, jedno od najvažnijih imena svjetske književnosti, bila je žena koja je svojim radom i idejama oblikovala književnost modernizma, ali i razumijevanje ženskog identiteta. Rođena 1882. godine u Londonu, Woolf je odrasla u intelektualno bogatom okruženju koje ju je podstaklo na istraživanje literature i društvenih tema. Već od rane mladosti pokazivala je izuzetan talenat za pisanje, ali i hrabrost da se suprotstavi normama svog vremena.

Woolfova književna ostvarenja, poput romana Gospođa Dalloway (1925), Ka svjetioniku (1927) i Orlando (1928), smatraju se prekretnicom u svjetskoj književnosti. U svojim književnim tekstovima eksperimentirala je s tehnikom toka svijesti, stvarajući pripovijesti koje su istraživale dubine ljudske psihe i prikazivale svakodnevicu na poetičan i introspektivan način. Njena sposobnost da razotkrije unutrašnje sukobe svojih likova, posebno žena, učinila je njene romane bezvremenskim i univerzalno relevantnim.

Posebno mjesto u njenom stvaralaštvu zauzima feministički esej Sopstvena soba (1929), u kojem Woolf iznosi svoje uvjerenje da su ženama potrebni materijalna neovisnost i sloboda kako bi mogle stvarati umjetnost. Ideja je izražena u poznatoj rečenici "Žena mora imati novac i sopstvenu sobu ako želi pisati fikciju" predstavlja kamen temeljac feminističke teorije. Woolf se u ovom eseju bavila historijskom marginalizacijom žena u književnosti, ističući kako su društvene prepreke spriječile mnoge talentovane žene da ostave trag. Njeno razmišljanje i danas odjekuje u borbama za rodnu ravnopravnost i kulturnu inkluziju.

Kroz cijeli život, Woolf je bila dio Bloomsbury grupe – intelektualnog i umjetničkog kruga koji je propitivao konvencije viktorijanskog društva i zalagao se za slobodu mišljenja i izražavanja. Zajednica je uticala na njen rad, ali i osnažila njenu odlučnost da piše o temama koje su dotad bile zanemarene ili smatrane tabuom, poput uloge roda i kompleksnosti ljudskih odnosa.

Virginia Woolf je svojim pisanjem dokazala da književnost nije samo sredstvo zabave već i alat za introspekciju, razumijevanje i promjenu. Njeni eseji, poput Tri guineje (1938), nastavljaju istraživati političke i društvene teme, posebno ulogu žene u javnom i privatnom životu. Woolf je promišljala o tome kako ekonomski i društveni sistemi utiču na slobodu pojedinca, a posebno žena, te je često naglašavala potrebu za obrazovanjem i osnaživanjem žena kako bi se stvorilo pravednije društvo.

Virginia Woolf je ostavila naslijeđe koje izaziva čitatelje/ice da promišljaju o svijetu oko sebe, te da pronađu unutrašnju snagu za promjenu. Njen doprinos književnosti i društvenim pokretima nastavlja živjeti, podsjećajući nas na snagu riječi i ideja da oblikuju budućnost.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI