Foto: Facebook
21.11.2024 |
Ličnosti / SVIJET
Izvor: Akta.ba
Tokom snimanja rekla je da su je zamolili da ponovi riječ "otprilike" 168 puta za redom kako bi GPS inženjeri dobili savršen glas.
Google Maps je usluga web kartiranja koju je razvio Google.
Korisnicima pruža detaljne geografske informacije, uključujući karte, satelitske slike, podatke o terenu i informacije u stvarnom vremenu poput prometnih uvjeta i ruta.
Upoznajte ženu čiji glas čujete kada koristite Google karte
Karen Jacobsen je njujorška zabavljačica, pjevačica, motivacijska govornica, glasovna umjetnica i tekstopisac rođena u Australiji.
Putovanje koje je započelo prije gotovo 21 godinu za australsku umjetnicu voiceovera, Jacobsen, dovelo je do toga da je postala jedna od najstalnijih osoba u vozilima diljem svijeta.
Glas Jacobsen, koja je u svojim pedesetima, koristi se u Google kartama i drugim GPS aplikacijama kako bi se vozačima pomoglo snalaženje na rutama koje im nisu poznate.
Do danas je više od jedne milijarde Googleovih uređaja instalirano sa značajkom Maps, zbog čega je Jacobsen u šali izjavila da je ona "jedina žena od koje muškarci preuzimaju naredbu bez pitanja".
"Poznata sam kao jedina žena od koje bi muškarci slušali upute", rekla je Jacobsen londonskoj dokumentarnoj kući Great Big Story.
Rekla je da ju je proizvođač GPS-a Garmin početkom 2000-ih pozvao da bude govorna umjetnica za Google karte. Prema njenim riječima, njen australski engleski naglasak bio je najprikladniji za ulogu jer ga je "ugodno slušati".
"Moj glas završio je u više od milijardu GPS-a i pametnih telefona koji daju upute ljudima diljem svijeta. Ja sam ta koja govori-stigli ste na svoje odredište", rekla je Jacobsen za Great Big Story.
Ali ko je ona zapravo?
"Porijeklom sam iz Mackaya, grada u sjevernom Queenslandu u blizini australskog Velikog koralnog grebena. Željela sam postati profesionalna pjevačica i preseliti se u Ameriku, i slijedio sam taj san u New Yorku", ispričala je.
"Nedugo nakon što sam se preselila tamo 2002. godine bila je audicija za glasovne umjetnike, a klijent je tražio rođenu Australku, žensku, glasovnu umjetnicu koja živi na sjeveroistoku Sjedinjenih Država. Shvatila sam da sam imala sve kvalifikacije, stoga sam otišla na tu audiciju i dobila posao", objasnila je.
Ova umjetnica glasovnog snimanja, koja se bavi glazbom, kaže da joj je njeno australsko porijeklo dalo prednost u odnosu na konkurenciju.
"U to vrijeme mi je rečeno da je australski glas visok prioritet jer se australski naglasak smatrao najugodnijim naglaskom engleskog govornog područja za slušanje, što je prilično cool", rekla je.
Jacobsen je rekla da su je prvo zamolili da snimi generičke uvjete u prometu prije nego što je njen glas kasnije sintetiziran za ceste i ulice koje izvorno nisu bile spomenute u njezinom scenariju.
Sinteza glasa je umjetna proizvodnja ljudskog glasa, koji se može koristiti tokom pretvaranja teksta u govor.
"Postojala je ogromna skripta, ogromna skripta! Tim inženjera smislio je svaku kombinaciju slogova koju sam mogla snimiti, što im je omogućilo stvaranje GPS glasa na temelju mog glasa", rekla je.
"Neke od fraza koje sam snimio uključuju: na sljedećem raskrižju skrenite lijevo; na kružnom toku skrenite desno; stigli ste na odredište", dodao je Jacobsen.
Tokom snimanja rekla je da su je zamolili da ponovi riječ "otprilike" 168 puta za redom kako bi GPS inženjeri dobili savršen glas.
Riječ Google Maps koja se čini da se ne sviđa nekim vozačima jer djeluje kao "snishodljivo".
Jacobsen se ne slaže: "Nije zamišljeno da bude snishodljivo. Trebalo bi biti umirujuće i vratit će vas na pravi put", rekla je 2010. u intervjuu za CBS.
Jacobsen je rekla da je korištenje njenog glasa bilo "zabavno" i da je sretna što će biti stalna "stavka" na mobilnim telefonima dugi niz godina.
"Moj glas će živjeti zauvijek, osjećam se kao da je to fantastično", rekla je za Great Big Story.
U intervjuu za CBS rekla je: "Osjećam se jako popularno! Uvijek sam htjela biti popularna."
Ni u jednom od dva intervjua nije otkriven iznos novca koji je Jacobsen, majka jednog djeteta, primila kao naknadu za svoj glas.
Njen također je korišten i u Appleovom virtualnom asistentu, Siri, koji za odgovor koristi prepoznavanje glasa.
Ironično, Jacobsen se muči s korištenjem Siri jer sistem ne razumije njen vlastiti glas.
"Moj muž joj (Siri) može postaviti pitanje, moj sin joj može postaviti pitanje; oni dobiju odgovore, ali kad ja postavim pitanje, ona me ne razumije. Eksperimentirali smo više puta, ali to je jednostavno najčudnije stvar", rekla je za Daily Telegraph.
"Ne mislim da je to zato što ne govorim jasno, imam vrlo dobar izgovor. Samo smatram da je to apsolutno zbunjujuće", dodala je.
Jacobsen se okušala i u glazbi kao pjevačica.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.