Dragan Huterer

Foto: Facebook

30.03.2025 |

Ličnosti / SVIJET

Izvor: Akta.ba

DRAGAN HUTERER

Sarajlija i unuk pionirke bh. matematike prof. Vere Šnajder, potresa svijet kosmologije

Veliko naučno otkriće fizičara prof. Dragana Huterera koje mijenja naše razumijevanje sudbine svemira.

Dragan Huterer, profesor na Univerzitetu Michigan, predvodi tim koji je uz Dark Energy Spectroscopic Instrument (DESI) otkrio naznake da tamna energija – misteriozna sila koja čini 70% svemira i ubrzava njegovo širenje – možda nije konstantna, već evoluira s vremenom.

Dosad smo znali da tamna energija, otkrivena 1998., pokreće ekspanziju svemira suprotno gravitaciji, ali njena priroda bila je zagonetka.

Sada, analizom 6 miliona galaksija tokom 11 milijardi godina, Hutererov tim sugerira da se njena jačina mijenja, potvrđujući Einsteinovu gravitaciju na ogromnim skalama.

NAJVEĆA 3D KARTA NAŠEG SVEMIRA DO DANAS

Utjecaj tamne energije može se razvijati tokom vremena, što sugerira da bi standardni model funkcioniranja svemira mogao zahtijevati ažuriranje. DESI je izradio najveću 3D kartu našeg svemira do danas i koristi je za proučavanje tamne energije.

Zemlja je u središtu ove slike, a svaka tačka predstavlja galaksiju.

Foto:DESI/KPNO/NOIRLab/NSF/AURA/R. Proctor

Ključne tačke:

• DESI saradnja objavila je novu analizu tamne energije koristeći podatke prikupljene tokom prvih tri godine, koji obuhvataju skoro 15 miliona galaksija i kvazara.

• Istraživači su kombinirali DESI podatke s informacijama iz studija kozmičkog mikrovalnog pozadinskog zračenja, supernova i slabog gravitacijskog lećenja.

• Standardni model kozmologije ima poteškoća u objašnjenju svih opažanja kada se uzmu zajedno – ali model u kojem utjecaj tamne energije mijenja tokom vremena čini se da dobro odgovara podacima.

Sudbina svemira zavisi od ravnoteže između materije i tamne energije: osnovne komponente koja pokreće njegov ubrzani širenje.

Podsjećamo, saradnja Dark Energy Spectroscopic Instrument (DESI), koja uključuje istraživače sa Sveučilišta u Michiganu, generira najveće 3D karte svemira ikada kako bi pratila utjecaj tamne energije u posljednjih 11 milijardi godina.

Sa svojim najnovijim rezultatima, tim je učvrstio slučaj za ono što bi moglo predstavljati značajnu promjenu u kozmologiji.

Rezultati upućuju na to da tamna energija, koja se široko smatra "kozmološkom konstantom", možda evoluira tokom vremena na neočekivane načine.

"Svjedočimo promjeni u načinu na koji ljudi razumiju svemir. Mislim da je to prilično nevjerojatno", rekao je Uendert Andrade, istraživač u okviru Leinweber fondacije na Sveučilištu u Michiganu i suvoditelj tima za Baryon Acoustic Oscillations treće godine, koji je dao ključne uvide u interpretaciju DESI-ovih rezultata.

MEĐUNARODNI EKSPERIMENT

DESI je međunarodni eksperiment s više od 900 istraživača iz više od 70 institucija širom svijeta i njime upravlja Lawrence Berkeley National Laboratory, koji pripada američkom Ministarstvu energetike.

Saradnja je podijelila svoje rezultate u više radova koji će biti postavljeni na online repozitorij arXiv i u prezentaciji na Globalnom fizikalnom summitu Američkog fizikalnog društva u Anaheimu, Kalifornija.

"Ono što vidimo je duboko intrigantno", rekao je Alexie Leauthaud-Harnett, suzastupnik DESI-ja i profesor na Sveučilištu u Kaliforniji, Santa Cruz.

"Uzbudljivo je pomisliti da smo možda na pragu velikog otkrića o tamnoj energiji i temeljnoj prirodi našeg svemira.", dodao je.

U-M-ov kontingent u DESI suradnji uključivao je i Dragana Huterera, profesora fizike koji je bio suvoditelj tima koji je analizirao i interpretirao DESI-ove podatke iz prve godine kozmoloških istraživanja, koji su prvi sugerirali da tamna energija nije statična.

Ovo otkriće mijenja naše razumijevanje sudbine svemira a više detalja možete pronaći ovdje.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)