25.09.2017 |
Najave / KONFERENCIJE I KONGRESI
Izvor: Akta.ba
Konferencija će se održati 28. septembra sa početkom u 10 časova i 30 minuta, u prostorijama Univerziteta u Istočnom Sarajevu.
U petak, 22.septembra u kabinetu načelnika opštine Sokolac, Milovana Bjelice održan je sastanak sa nacionalnim konsultantima FAO-a, docent dr Grujica Vicom i mr Mirjanom Radović. Povod sastanka bio je dogovor oko predstojeće validacijske konferencije u okviru projekta "Revitalizacije Centra za unapređenje poljoprivrede Sokolac“, koji sprovodi organizacija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu – UN FAO.
Strategija za revitalizaciju Centra za unapređenje poljoprivre u brdsko-planinskom području je pripremljena na osnovu diskusija sa radnom grupom sastavljenom od domaćih predstavnika i diskusijom drugih aktera i institucija uključenih u Projekat i biće dostavljena državnoj i entitetskim vladama.
Kako je istakao načelnik opštine Sokolac Milovan Bjelica, konferencija će se održati 28. septembra sa početkom u 10 časova i 30 minuta, u prostorijama Univerziteta u Istočnom Sarajevu, a na njoj ce biti predstavljena Strategija za revitalizaciju Centra za unapređenje poljoprivrede u brdsko – planinskom području.
„Prisutnim akterima biće predstavljena struktura, metodologija, strateški okviri, analize, preporučeni programi i akcioni plan za sprovođenje Strategije. Cilj je da centar na Majdanima bude prepoznatljiv regionalni centar na Zapadnom Balkanu, koji će usko sarađivati sa Poljoprivrednim fakultetom Univerziteta u Istočnom Sarajevu“, naglasio je načelnik Bjelica.
Strategija obuhvata dostizanje što većeg stepena ekonomske samoodrživosti u kojoj su predstavljeni strateški ciljevi:
1. Infrastrukturne kapacitete na lokaciji dovesti u funkcionalno stanje, te edukovati stručno i tehničko osoblje
2. Uspostavljanjem proizvodnje bezvirusnog sjemena, povećati obim proizvodnje sertifikovanog krompira u BiH
3. Uspostavljanjem sjemenske proizvodnje strnih žita i krmnog bilja pozitivno uticati na jačanje konkurentnosti
4. Jačanje tranfera znanja u poljoprivrednoj proizvodnji brdsko-planinskih područja
5. Podizanje nivoa kvaliteta visokoobrazovne djelatnosti u sektoru proizvodnje hrane
6. Posticanje diverzifikacije poslovnih aktivnosti u ruralnih područjima
7. Jačanje naučno istraživačkih aktivnosti u oblasti proizvodnje hrane u brdsko-planinskim područjima
Misija
1. Proizvodnjom kvalitetnog sjemenskog materijala stvoriti pretpostavke za povećanje prinosa u biljnoj proizvodnji i obezbjediti inpute za stočarsku proizvodnju
2. Obezbjediti sistemski pristup tranferu znanja i time podići nivo konkurentnosti poljoprivrede u brdsko-planinskom području
3. Integrisati resurse različitih subjekata u sektoru proizvodnje hrane i podići nivo kvaliteta naučno istraživačkog rada i obrazovnih aktivnosti
Rekapitulacija inicijalnih investicionih ulaganja
Strateški cilj 1 – Operativni program 1 Infrastruktura i ljudski resursi (planirano: 2.000.000 KM)
Strateški cilj 1 – Operativni program 2 Proizvodnja bezvirusnog sjemena krompira (planirano: 2.100.000 KM)
Strateški cilj 1 – Operativni program 3 Proizvodnja sjemena strnih žita i krmnog bilja (planirano: 100.000 KM)
Strateški cilj 1 – Melioracija zemljišta (planirano: 100.000 KM)
Strateški cilj 1 - Regionalni kongresni centar za smještaj profesora, studenata i učenika, za visoko obrazovanje u poljoprivredi i za ostale stručne događaje (savjetovanja, kongresi, seminari, obuke, sastanci, itd.), Amfiteatar od 150 do 200 mjesta sa svom pratećom infrastrukturom, manje sale za sastanke i kabineti, restoranska sala sa 200 mjesta, kuhinja i 80 ležaja (planirano: 2.600.000 KM, ostali troškovi: 100.000 KM,
Ukupno bez PDV-a: 7.000.000,00 KM
Na konferenciji se očekuje prisustvo predstavnika državnih institucija (Savjeta ministara BiH, Vlade RS, Poljoprivrednog instituta RS), kao i predstavnika UN FAO, Čileanske, Američke, Švajcarske i Švedske ambasade, te predstavnici SIDE, FIPE, USAID-a, EDA, Univerziteta u Istočnom Sarajevu, Grada Istočno Sarajevo, načelnika opština Sarajevsko-romanijske regije, akademske zajednice i poljoprivrednih proizvođača.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.