ai

28.03.2025 |

Pauza / INOVACIJE I TEHNOLOGIJE

Izvor: Federalna.ba

novitet u digitalnom formatu

Bosna i Hercegovina dobila prvu AI psihoterapeutkinju Zaru

Godina aktivnog rada psihoterapeutkinje Vahide Djedović rezultirala je novitetom u digitalnom formatu.

Godina aktivnog rada psihoterapeutkinje Vahide Djedović rezultirala je novitetom u digitalnom formatu. AI psihoterapeutkinja Zara raspolaže s oko 100.000 naučnih članaka i desetinama hiljada knjiga iz oblasti psihoterapije i psihologije. Kako je već poznato da privatna psihoterapija mnogo košta, naši građani sada imaju alternativu. Putem mobilne aplikacije svaka osoba sada može imati priliku da u potpunoj privatnosti razgovara s psihoterapeutom, piše Federalna.

Zapanjujuće su statistike posljedica stresa, koji je sve prisutniji u savremenom načinu života. Sve je veći broj mladih koji traže pomoć, dok je, s druge strane, još veliki broj onih koji se ne usuđuju javno reći da se suočavaju s različitim oblicima anksioznosti ili depresije.

"Mentalno smo skroz na niskoj ljestvici i nemamo ni u sistemu razrađene strukture koje se bave mentalnim zdravljem. Osim toga, mladi su nam često na interentu i često imaju anksioznost i depresiju i ne znaju kome da se obrate", navodi Vahida Djedović.

Potražiti pomoć psihologa ili psihoterapeuta još kod velikog broja građana izaziva osjećaj stida. Upravo zbog onih koji se ne usuđuju potražiti pomoć ljekara, psihoterapeutkinja Vahida Djedović došla je na ideju da napravi prvog AI psihoterapeuta. Njeno ime je Zara Zlatar, a raspolaže s oko 100.000 naučnih članaka i 10.000 knjiga iz oblasti psihoterapije i psihologije.

"Ona je, naravno, pomoć, kao što imamo hitnu medicinsku prvu pomoć, tako imamo i Zaru AI, koja je prva psihoterapijska pomoć. I ona vam tačno kaže, kada s njom razgovarate, ako primijeti i ako osjeti: Obratite se ljudskom psihoterapeutu", pojašnjava psihoterapeutkinja Djedović.

Umjetna inteligencija u našem društvu sve više uzima maha, a istovremeno kod velikog broja ljudi izaziva i strah. No, tehnološki napredak treba iskoristiti na najbolji mogući način, a njegova korist može biti mnogo veća i značajnija, od štetnosti.

"Ima nešto što se zove reinforcement learning. To je princip u kojem AI - prije nego što da neki odgovor -isto kao što mi razmišljamo u nekim situacija, tako i on razmišlja. Napravi sebi scenario na osnovu vaše poruke i prođe kroz sve te neke situacije i da validan odgovor", govori kreator aplikacije Zarra AI Armin Selimović.

Struka navodi da su mladi danas spremniji potražiti pomoć psihoterapeuta, nego oni stariji. Dostupnost interneta pomaže mladima da sami prepoznaju imaju li neki problem i ako imaju, kako se on zove. Zbog toga smo pitali mlade sugrađane bi li bili spremni potražiti stručnu pomoć.

"Kada bih osjetila da mi treba pomoć psihologa, definitivno bih je potražila."

"Kada bih imao neku potrebu, možda bih i potražio tu pomoć."

"Sve zavisi od osobe do osobe, trebaju gledati. Ako misle da će im to pomoći, neka idu."

Iskustva struke pokazuju da su građani, zbog većeg osjećaja privatnosti, spremniji potražiti pomoć kod privatnog psihoterapeuta, nego javiti se u neku javnu ustanovu. AI psihoterapeutkinja Zarra, s kojom putem mobilne aplikacije može komunicirati svaki građanin, nudi upravo tu potpunu privatnost, a ujedno je i prvi korak u pružanju savjeta za bolje mentalno zdravlje.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)