16.08.2017 |
Pauza / INOVACIJE I TEHNOLOGIJE
Izvor: Agencije
Naučnici sa Univerziteta Vašington uspjeli su da u molekule DNK ubace maliciozni programerski kod.
Naučnici sa Univerziteta Vašington uspjeli su da u molekule DNK ubace maliciozni programerski kod. Manipulisanjem rasporeda molekula adenina, citozina, timina i guanina unutar DNK, uspjeli su da kodiraju jednostavan programkojim je moguće hakovati mašinu za čitanje sekvenci tih molekula.
Osim što su unutar DNK morali da ubace maliciozni program zapisan u tačno određenom poretku molekula, morali su malo i da prerade mašinu za sekvencionisanje kako bi on pročitao svaki od molekula u binarnom zapisu.
Primjera radi, molekul adenina mašina je kodirala kao 00, citozina kao 01 i slično. Nakon što su "zaražene" gene dali tako prerađenoj mašini na analizu i dekodiranje, ona je zapis iz molekula protumačila kao izvršni program te "napadačima" omogućio preuzimanje kontrole nad njime, prenosi "Telegraf.rs".
Iako je ovo "hakovanje" ograničenog dosega i za njega je potrebno imati niz uslova koji se moraju ispuniti, naučnici su željeli da pokažu da nije nemoguće putem hemijskih spojeva napasti računarne sisteme u laboratorijima.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.