26.07.2024 |
Pauza / KULTURA I FILM
Izvor: Akta.ba
Špilja Vjetrenica, jedan od najvećih špiljskih sustava u Bosni i Hercegovini i regiji, službeno je upisana na UNESCO-ov Popis svjetske baštine.
Špilja Vjetrenica, jedan od najvećih špiljskih sustava u Bosni i Hercegovini i regiji, službeno je upisana na UNESCO-ov Popis svjetske baštine. Ova odluka, donesena na 46. zasjedanju UNESCO-ovog Odbora za svjetsku baštinu koje se održava od 21. do 31. srpnja 2024. godine u New Delhiju u Republici Indiji, predstavlja značajan trenutak za našu zemlju i potvrdu neprocjenjivih prirodnih vrijednosti Vjetrenice.
Bosnu i Hercegovinu na ovom značajnom događaju predstavljalo je izaslanstvo u sljedećem sastavu: Biljana Čamur Veselinović, tajnica Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine, Haris Hrle, veleposlanik Bosne i Hercegovine u Republici Indiji, Aleksandra Kolar, savjetnica Ministrice civilnih poslova Bosne i Hercegovine, prof. dr. Lada Lukić Bilela, ekspert i Armin Mešinović, prvi tajnik u Veleposlanstvu Bosne i Hercegovine u New Delhiju.
Vjetrenica, poznata po svojoj iznimnoj bioraznolikosti s gotovo 230 vrsta organizama, sada je priznata i zaštićena na globalnoj razini. Odbor za svjetsku baštinu, sastavljen od predstavnika 21 države članice Konvencije o zaštiti svjetske kulturne i prirodne baštine, jednoglasno je donio ovu odluku, čime je Vjetrenica postala prvi prirodni fenomen Bosne i Hercegovine na UNESCO-ovom Popisu svjetske baštine. Vjetrenica je zaštićeni spomenik prirode od 1950. godine, a 2021. godine proglašena je Zaštićenim krajolikom Vjetrenica-Popovo polje. Ovo globalno priznanje potvrđuje njezin izniman značaj za očuvanje biološke raznolikosti i geološke baštine.
Vjetrenica, skriveni dragulj prirode, oduševljava posjetitelje svojim podzemnim labirintima i bogatom bioraznolikošću.
Kao jedno od najznačajnijih prirodnih bogatstava naše zemlje, Vjetrenica će, kao dio svjetske baštine, privući još veću pažnju znanstvenika, istraživača i turista iz cijelog svijeta, što će nesumnjivo doprinijeti razvoju turizma i lokalne zajednice, olakšanom pristupu raznim financijskim podrškama i međunarodnim projektima te zaštiti prirode i promicanju očuvanja kulturne i prirodne baštine diljem Bosne i Hercegovine.
Bosna i Hercegovina se obvezuje na daljnje aktivnosti u zaštiti i očuvanju Vjetrenice te njezinom promoviranju kao nezaobilaznog odredišta za ljubitelje prirode i kulture.
Ovo veliko priznanje rezultat je predanog rada i suradnje brojnih institucija, stručnjaka i pojedinaca.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.