Image0

12.08.2014 |

Pauza / KULTURA I FILM

Izvor: eKapija.ba

Kakanj – grad u kojem je pronađen Zgošćanski stećak dobija svoj muzej

Proteklih nekoliko godina bilo je različitih promišljanja u vezi muzeja, ali nije bilo konkretnih poduhvata. Konkretne aktivnosti poduzete su tokom 2013. godine kada je započela izrada projekta muzeja.

Kakanj je grad koji se ponosi svojim kulturno-historijskim znamenitostima i  činjenicom da su historičari na ovim prostorima locirali kolijevku srednjovjekovne Bosne. No, sa posebnim žalom u Kaknju se ističe činjenica da grad u kojem je pronađen čuveni Zgošćanski stećak nema svoj muzej.

Ali sve dolazi na svoje, pa će tako građani Kaknja, koji su prepoznatljivi po svom jedinstvu i zavičajnom ponosu, uskoro, nakon decenija čekanja, dobiti svoj muzej.

Proteklih nekoliko godina bilo je različitih promišljanja u vezi muzeja, ali nije bilo konkretnih poduhvata. Konkretne aktivnosti poduzete su tokom 2013. godine kada je započela izrada projekta muzeja.

Nakon što su okončane aktivnosti na izradi projekta koje je vodila Općina Kakanj, putem Zavoda za planiranje i izgradnju, te nakon što je odlučeno da se muzej locira u prostorijama Javne ustanove za kulturu i obrazovanje koje je do prije petnaestak dana koristio Medžlis IZ Kakanj, a koje su sada na raspolaganju obzirom da Medžlis gradi novu zgradu za svoje potrebe uz Čaršijsku džamiju, ovih dana započela je detaljna i korjenita rekonstrukcija pomenutih prostorija i prilagodba potrebama budućeg muzeja.

Radovi se odvijaju intenzivnim tempom, a o temeljitosti obnove svjedoče i fotografije zabilježene u ponedjeljak, 11. augusta 2014. godine.

U dvorištu ovog objekta već se nalazi lapidarij sa stećcima koji je postavljen 2010. godine, a u blizini se nalaze i tri srednje škole, osnovna škola, Dom kulture, Gradska biblioteka i Gradska galerija likovne umjetnosti, tako da će muzej biti lociran na lokaciji okupljanja i kretanja velikog broja građana, posebno mlađih naraštaja.

U kakanjskom muzeju će se čuvati i javnosti prezentirati arheološki artefakti, etnološko blago, eksponati iz historije razvoja kakanjske industrije, eksponati iz perioda NOAR-a 1941-1945. i Odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992-1995...

Veoma vrijedne artefakte iz perioda srednjovjekovne Bosne koji su pronađeni u Kaknju trenutno čuva Muzej grada Zenice, ali će svi biti vraćeni u Kakanj nakon što se u gradu formira muzej.

U Zenici se nalaze artefakti pronađeni tokom arheoloških istraživanja iz 2010. godine. Radi se o prstenu od srebra, tri srebrene naušnice, četiri bronzane naušnice, četiri fragmenta kamene antike, fragmentima srednjovjekovne keramike, jednom prahistorijskom pršljenku, željeznim klinovima, te površinskoj keramici.

Istraživanja iz 2010. godine provedena na lokaciji Zgošćanske nekropole  otkrila su 13 novih stećaka koji su bili na dubini od 10 do 12 cm ispod zemlje. Ukupno je pronađeno 46 djelomično ili potpuno očuvanih skeleta, a najzanimljiviji materijalni nalaz je srebreni prsten.

Zanimljiv je i podatak obznanjen javnosti 30. marta 2012. godine u Sarajevu. Naime, na osnovu analize materijala "orijaškog" skeleta iz groba 27 iz Zgošće i jednog od kraljevskih grobova sa Bobovca, utvrđena je vjerovatnoća od 92% da se radi o srodnicima.

Istraživanja su rezultirala i izradom replike obeliska iz Zgošće koja je postavljena u gradskoj jezgri Kaknja.

Na lokaciji Zgošćanske nekropole stećaka u Kaknju, tokom istraživanja koja su realizirana u 2012. godini, pronađeno je nekoliko veoma vrijednih artefakata. Posebnu pažnju zaslužuje srednjovjekovni pečatni prsten sa ljiljanom.

Pronađeni su i brojni drugi artefakti: klinovi, komadi keramike, gornji dio oltarne pregrade, obod keramičke posude...

I ovi pokretni arheološki nalazi se čuvaju u Muzeju grada Zenica, ali će biti vraćeni Općini Kakanj kada se u Kaknju steknu uslovi za deponovanje ili čuvanje, odnosno do formiranja javne muzejske ustanove na području općine Kakanj.

 

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI