sport

Foto: Ilustracija, Indiatoday

30.12.2024 |

Pauza / SPORT

Izvor: Akta.ba

Rivalstvo Dassler

Volite Adidas ili Pumu: Znate li da su ove rivalske brenove "kreirala" dva rođena brata?

Krajem 1940-ih, sa tenzijama između njih koje su rasle, dva brata su se razdvojila i osnovala dvije odvojene kompanije za obuću.

Možda ste znali a možda i ne da su dva svjetski poznata brenda obuće- Puma i Adidas - nastala kao posljedica rivalstva dva brata.

Ove dvije kompanije postale su zapravo legendarni giganti u svijetu sportske opreme.

Rivalstvo Dassler bio je sukob između dva brata i njihovih proizvođača obuće, Adolfa ("Adi") i Rudolfa ("Rudi") Dasslera, u drugoj polovini 20. stoljeća.

Ovaj sukob doveo je do stvaranja kompanija Adidas i Puma, dvije najveće kompanije za proizvodnju obuće, i započeo dugotrajan rivalitet između tih dviju kompanija, što se odrazilo i na rivalstva između nogometnih klubova i kulturu neprijateljstva među zaposlenicima Pume i Adidasa, koji su podijelili svoj rodni grad.

Najpoznatiji događaj koji je podstakao rivalstvo bio je "Peléov pakt", u kojem su se obje strane složile da ne potpišu ugovor s Peléom za Svjetsko prvenstvo 1970. godine, smatrajući da bi rat ponuda za najpoznatijeg sportaša na svijetu postao preskup, da bi Puma kasnije prekršila pakt i potpisala ga.

Istorijat

Rudolf je rođen 1898. godine u Herzogenaurachu, koji je tada bio dio Njemačkog carstva (danas dio Bavarske, Njemačka), u obitelji srednje klase. Njegov brat Adolf rođen je 1900. godine.

Godine 1919. osnovali su tvornicu obuće Gebrüder Dassler Schuhfabrik, ili skraćeno Geda. (Gebrüder znači braća.)

Obojica braće postali su članovi nacističke stranke 1933. godine. Geda je postao uspješan tokom 1930-ih i 1940-ih, što je pokazano na Olimpijadi 1936. godine, gdje je legendarni afroamerički trkač Jesse Owens nosio Geda obuću dok je osvajao zlatnu medalju.

Rad tvornice Geda bio je zaustavljen tokom Drugog svjetskog rata, jer je Rudolf bio pozvan u njemačku vojsku, a tvornica obuće pretvorena u tvornicu oružja.

Nakon završetka rata, Rudolf se vratio, a rad Geda je nastavljen.

Godine 1948., nakon više od 30 godina zajedničkog rada, Adolf i Rudolf iznenada su zatvorili Geda i razdvojili se.

Dva razloga koja se navode kao uzrok sukoba su nesuglasice između njihovih žena, koje nisu bile u dobrim odnosima, ali su bile prisiljene živjeti u istoj vili, te Rudolfova rastuća sumnja da je njegov brat Adi bio odgovoran za njegov poziv u vojsku, a time i njegovo kratko zatočeništvo od strane saveznika.

Godine 1948. Rudolf je osnovao Pumu, koja je prvobitno bila nazvana Ruda (skraćeno od Rudolf Dassler), a kasnije je preimenovana u Puma po životinji. Godine 1949. Adolf je osnovao Adidas, također nazvan po njemu (Adi Dassler).

Radna snaga i resursi Geda podijeljeni su između braće. Adidas je zadržao tvornicu uz željezničku stanicu i dvije trećine zaposlenih, jer je većina zaposlenika preferirala Adolfov naglasak na razvoj proizvoda naspram Rudolfovog pristupa usmjerenog na prodaju. Rudolf je zadržao tvornicu u ulici Würzburger i preostalu trećinu radne snage.

Tokom sljedeća tri desetljeća, i Adidas i Puma postali su dominantne kompanije i potpisali ugovore s atletama kao što su Muhammad Ali i Joe Frazier (Adidas) te članovima brazilske nogometne reprezentacije (Puma). Adidas je predstavio obuću prilagođenu za različite sportove i brzo rastao.

Puma je, pod utjecajem Rudolfovog sofisticiranog pristupa prodaji, nastojala sustići Adidas kroz ta desetljeća.

Rudolf Dasslerov grob Rudolf je preminuo 1974. godine, a Adolf 1978. godine. Braća su pokopana na suprotnim krajevima groblja u Herzogenaurachu.

Podjela u Herzogenaurachu Rijeka Aurach dijeli Herzogenaurach; Puma tvornica bila je na jugu, a Adidasova na sjeveru. Puma i Adidas bile su najveći poslodavci u tom gradu, a barem jedna osoba iz svake obitelji radila je za jednu od tih kompanija. Zaposlenici tih dviju firmi i njihove obitelji izbjegavali su međusobnu komunikaciju; posjećivali su različite barove, pekare i frizerske salone.

Zbog navike ljudi da gledaju u obuću drugih, kako bi vidjeli jesu li povezani s Adidasom ili Pumom, Herzogenaurach je dobio nadimak "grad pokrivenih vratova".

Dva najveća nogometna kluba u Herzogenaurachu, FC Herzogenaurach i ASV Herzogenaurach, bili su sponzorirani od strane Pume i Adidasa, respektivno. Kao rezultat toga, između igrača i navijača ovih timova nastala je snažna sportska i osobna rivalstva.

Svjetsko prvenstvo

Zapadna Njemačka je učestvovala na Svjetskom prvenstvu 1954., prvom koje je bilo prenošeno na televiziji; Adidas i Puma radile su na promjeni percepcije svojih sportskih brendova i postizanju međunarodne izloženosti.

Budući da je sukob između menadžera zapadnonjemačke reprezentacije, Seppa Herbergera, i Rudolfa spriječio Pumu da sponzorira zapadnonjemačku reprezentaciju, Adidas je sponzorirao tim i opskrbio ga opremom i čevlima.

Zapadnonjemačka reprezentacija pobijedila je favorita, Mađarsku, i osvojila svoje prvo Svjetsko prvenstvo. Kao rezultat toga, Adidas je dobio pozitivno međunarodno praćenje. Adidas je uspio zauzeti tržište međunarodne obuće i ubrzano rasti, postajući veći od Pume.

Na Svjetskom prvenstvu 1970. godine, Puma je pobijedila u poslovnom okršiću. Najpoznatiji sportaš na svijetu tog vremena bio je brazilski nogometaš Pelé, a prije turnira braća Dassler su se dogovorila oko "Peléovog pakta", prema kojem nijedna firma neće sponzorirati Peléa, jer su smatrali da bi rat ponuda postao preskup. Ipak, Puma je prekršila pakt i, u sklopu sponzorskog ugovora, Pelé je tražio od suca da odgodi početak utakmice Brazila protiv Perua kako bi mogao zavezati svoje čizme, zbog čega su svi kamere bile usmjerene na njegove Puma King čizme.

Pelé je odveo Brazil do slave, osvojivši Svjetsko prvenstvo 1970. godine, a njegova zvjezdana moć znatno je poboljšala imidž Pume u očima javnosti i dovela do povećanja prodaje.

Naslijeđe

Pohvaljeno kao pametan marketinški potez od strane Pume, Peléov ugovor pojačao je rivalstvo braće Dassler, a mnogi poslovni stručnjaci smatraju da je upravo rivalstvo i konkurencija između Adidasa i Pume transformiralo sportsku opremu u industriju vrijednu milijarde funti.

Kršenje Peléovog pakta opisano je u knjizi Barbare Smit, Sneaker Wars: The Enemy Brothers Who Founded Adidas and Puma and the Family Feud That Forever Changed the Business of Sports.

O ovom interesantnom rivalstvu je snimljem i film:

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI