27.08.2024 |
Pauza / ŽIVOT I ZDRAVLJE
Izvor: Akta.ba
Lista 10 najugroženijih životinja na svijetu u 2024. prema WWF-u donosi vrste koje moramo spasiti.
Stotine hiljada životinja širom svijeta ugrožene su ljudskim djelovanjem i klimatskim promjenama te im je potrebna zaštita i očuvanje.
Lista 10 najugroženijih životinja na svijetu u 2024. prema WWF-u donosi vrste koje moramo spasiti.
1. Amur Leopard
Prvi na listi najugroženijih životinja na svijetu još od 2022. godine je amurski leopard.
Između 2014. i 2015. godine samo su oko 92 jedinke ostavljene u svom prirodnom rasponu. Ovaj broj se sada procjenjuje na oko 84.
Oni su izuzetno ranjivi na krivolovce, koji ih ubijaju zbog njihovih kaputa i kostiju, i upotrebe u tradicionalnoj azijskoj medicini.
Oni su u opasnosti od gubitka staništa zbog prirodnih požara i požara koje je stvorio čovjek. Klimatske promjene također dovode do smanjenja dostupnosti plijena.
2. Rhino Nosorozi
Od svih životinja, lov na nosoroge ima najveću stopu na planeti.
Njihovi rogovi se koriste u tradicionalnoj kineskoj medicini i prikazuju se kao simbol i demonstracija bogatstva.
Rog javanskog nosoroga može se prodati i za 30.000 dolara po kg na crnom tržištu.
Zbog krivolova, tri od pet vrsta nosoroga su među najugroženijim životinjama još od 2022. godine: crni nosorog, javanski nosorog i sumatranski nosorog.
Javanski nosorog je najbliži izumiranju sa samo oko 60 jedinki koje su ostale u nacionalnom parku Ujung Kulon u Indoneziji, dok se populacija crnog nosoroga procjenjuje na oko 5.500 jedinki.
3. Orangutan
Dvije su vrste orangutana – Borneanski i Sumatranski orangutan – iskusile nagli pad populacija.
Prije jednog stoljeća bilo je vjerovatno više od 230.000 orangutana ukupno, ali se Bornejski orangutan sada procjenjuje na oko 104.700 na osnovu ažuriranog geografskog raspona, a sumatranski na oko 13.846.
Prvenstveno su ugroženi gubitkom staništa zbog krčenja šuma zbog palminog ulja.
4. Gorila
Postoje dvije vrste gorila, istočna gorila i zapadna gorila, koje obje imaju po dvije podvrste.
Tri od četiri su kritično ugrožene na IUCN Crvenoj listi ugroženih vrsta. Jedina koja nije je planinska gorila, podvrsta istočne gorile, koja se smatra ugroženom.
U divljini je ostalo samo oko 200-300 odraslih Cross River gorila. Poput mnogih ugroženih životinja, njihov pad je uglavnom zbog krivolova, gubitka staništa, bolesti i sukoba među ljudima.
Gorile se također sporo oporavljaju jer imaju nisku stopu reprodukcije, a ženke rađaju samo svake četiri do šest godina.
Jedna ženka će se razmnožavati tri ili četiri puta u svom životu.
5. Saola
Često nazivan azijskim jednorogom, saola je jedan od najrjeđih sisara na planeti i iz tog razloga se nalazi na listi najugroženijih životinja na svijetu od 2022. godine.
Prvi put je otkriven 1992. u Annamitskom lancu u Vijetnamu i rijetko je viđen.
Nisu sprovedena nikakva formalna istraživanja da bi se odredio tačan broj populacije, ali IUCN procjenjuje da je ukupna populacija saola manja od 750, a vjerovatno je i mnogo manje.
6. Vaquita
Kao najmanji i najugroženiji morski sisar na svijetu, vaquita je klasifikovana kao kritično ugrožena od strane IUCN-a od 1996. godine, a stručnjaci kažu da je možda ostalo samo oko 10 jedinki, uprkos opsežnim naporima za očuvanje.
Njihova najveća prijetnja je ilegalni ribolov totoabe, velike ribe tražene zbog svoje plivačke bešike.
Vaquitas slučajno završe upletene u mreže za škrge postavljene za totoabu i udave se jer više ne mogu plivati na površinu kako bi disale.
Napori očuvanja doveli su do uvođenja zabrane stajaćih mreža u staništu vaquita još u julu 2016., ali ilegalni ribolov se nastavlja, a prijetnja i dalje.
Napori su sada usmjereni na provođenje zabrane stajaćih mreža i progon onih koji ih koriste. Zaštitnici prirode također rade na smanjenju potražnje za totoabom, koja je zaštićena vrsta.
7. Sunda Tiger
Od svih velikih mačaka, tigrovi su najbliži izumiranju. sa manje od 3.900 preostalih tigrova u divljini, oni postoje u samo 4% svog istorijskog područja.
Sunda tigrovi su posebno ranjivi. Sa brojkama koje se danas procjenjuju na manje od 400, ubrzano krčenje šuma i divlji krivolov znače da bi mogao izumrijeti poput njegovih javanskih i balijskih kolega.
Uprkos povećanim naporima u očuvanju tigrova – uključujući jačanje kapaciteta za provođenje zakona i protiv krivolova – na Sumatri i drugim dijelovima Azije ostaje značajno tržište za dijelove i proizvode tigrova.
8. Yangtze pliskavica bez peraja
Pliskavice bez peraja žive u rijeci Jangce u Kini. Nažalost, oni su osjetljivi na ribolov; iako nisu direktno na meti ribara, veliki broj vrsta umire kada se slučajno zaplete u ribolovnu opremu.
Vode u kojima žive također su stalno zauzete ribarima i ljudima koji koriste plovne puteve za kretanje, pa ih stradaju i ubijaju čamci i brodovi.
Osim toga, njihove vode su također pogođene visokim nivoom toksičnih zagađivača. U Jangceu je ostalo između 1.000 i 1.800 pliskavica bez peraja.
Godišnja stopa pada od 13% znači da se očekuje da će ove životinje izumrijeti u roku od 10 godina ako se ne preduzmu efikasne mjere očuvanja.
9. Kornjača
Dvije vrste morskih kornjača su kritično ugrožene na IUCN Crvenoj listi ugroženih vrsta: kornjače Hawksbill i Kemps Ridley kornjače, dok su kožne kornjače klasificirane kao ranjive, iako se populacija smanjuje, a nekoliko subpopulacija je pred izumiranjem.
Lov je jedna od najvećih prijetnji morskim kornjačama, a krivolovci ciljaju njihova jaja, ljuske, meso i kožu.
Također su u opasnosti od gubitka staništa, usputnog ulova i zagađenja, kao i klimatskih promjena.
Temperatura pijeska određuje spol mladunaca s jajima koja se na toplijim temperaturama razvijaju kao ženke. To znači da čak i male promjene temperature mogu iskriviti omjer spolova u populaciji.
Nedavne procjene nam pokazuju da je u divljini ostalo skoro 6,5 miliona morskih kornjača sa vrlo različitim brojevima za svaku vrstu.
Procjene populacije kornjače sokokljuna kreću se od 83.000 do možda samo 57.000 preostalih jedinki širom svijeta.
Kempove kornjače Ridley i Flatback imaju vrlo usku distribuciju, s manje od 10 000 jedinki koje su ostale za svaku vrstu (srednje procjene: 25 000 odnosno 69 000).
10. Slon
Posljednji na listi 10. najugroženijih životinja na svijetu od 2022. su slonovi.
Dok se neke populacije afričkih slonova povećavaju, prvenstveno u južnoj Africi, broj i dalje opada u drugim područjima, posebno u centralnoj Africi i dijelovima istočne Afrike.
S obzirom da je na kontinentu ostalo oko 415.000 slonova, ova vrsta se smatra ranjivom, iako se određene populacije lovi pred izumiranjem.
Broj azijskih slonova opao je za najmanje 50% u posljednje tri generacije, a i danas je u padu. Sa samo 40.000-50.000 preostalih u divljini, ova vrsta je klasifikovana kao ugrožena.
Međutim, najrizičnija vrsta je sumatranski slon, sa populacijom od oko 2.400-2.800 jedinki.
Pogledajte još neke od ugroženih vrsta kojima prijeti izumiranje prema SPCA-u:
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.