Foto: Ilustracija, Shutterstock
21.03.2025 |
Pauza / ŽIVOT I ZDRAVLJE
Izvor: Akta.ba
Predstavljaju najopasnije ektoparazite pasa i mačaka, a mogu biti uzročnici raznih bolesti.
Krpelji kod pasa i mačaka su česta pojava koja može biti izuzetno opasna.
Najčešće se javljaju na proljeće i jesen, no prisutni su tokom čitave godine pogotovo za vrijeme toplijih dana.
Predstavljaju najopasnije ektoparazite pasa i mačaka, a mogu biti uzročnici raznih bolesti.
Vrlo je važno prepoznati krpelja na vašem ljubimcu što ranije kako bi se mogućnost pojave bolesti svela na minimum.
"Nakon boravka u prirodi s vašim psom ili mačkm, potrebno ih je detaljno pregledati na krpelje. Najčešće se javljaju na zavučenijim mjestima na unutrašnjoj strani ušne školjke, ispod vrata, na očnim kapcima, u predjelu prepona, na šapama.", za Akta.ba pojašnjava doktor veterinarske medicine Marin Kristian Jerković.
Krpelji postaju aktivni kad je prosječna dnevna temperatura iznad 7°C.
Mogu preživjeti pod snježnim pokrivačem čak i kad su temperature ispod stepena smrzavanja.
Prenose bolest koja može trajno oštetiti zdravlje.
Teške infestacije uzrokuju anemiju u životinje domaćina.
Krpelji vrebaju na svoje domaćine u parkovima, zelenim gradskim područjima i vrtovima.
Tjelesna težina odrasle ženke nakon što se nasiše krvi može se višestruko povećati (80 do 120 puta), a krpelj može ostati i hraniti se na svom domaćinu od 10 do 14 dana.
Životni ciklus krpelja traje od 1 do 3 godine.
Ista vrsta krpelja predstavlja opasnost i za ljude i za domaće životinje.
Foto: Shutterstock
Krpelji najčešće odabiru dijelove tijela s manje dlake na kojima je koža tanja (njuška, uške, pazuha, između prstiju, prepone i oko anusa).
Kako možete spriječiti ugrize krpelja?
Nijedan proizvod nije 100% učinkovit protiv ugriza krpelja. Tretirajte ljubimca protiv krpelja u razmacima tokom cijele godine kada im temperature pogoduje.
"Najboji način da biste spriječili pojavu krpelja na psu jeste preventiva, odnosno korištenje zaštite koja efikasno djeluje na vanjske parazite, ujedno i na krpelje (ampule,ogrlice,tablete). Međutim, ukoliko ste uočili krpelja na vašem psu, potrebno ga je što prije ukloniti. Ujed krpelja ponekad može proći bez ikakvih znakova, budući da svaki krpelj nije zarazan. Vrlo često izazivaju lokalnu iritaciju i crvenilo na mjestu ujeda", kaže dr. Jerković.
Foto: Rad s pacijentima/Ambulanta Stup/Akta.ba
Kako ukloniti krpelja?
Najbolje je obratiti se stručnom licu u veterinarskm stanicama, ali za brzo djelovanje možete to uraditi i sami uz ove savjete i veliku pažnju:
Nemojte nanositi alkohol ni ulje na kožu prije izvlačenja krpelja. Ako koristite alkohol ili ulje, krpelj se uznemiri i sklon je ispustiti više patogena u krv domaćina.
Posljedice mogu biti smtonosne
"Ako je proteklo određeno vrijeme nakon nalaska krpelja na psu, ili pas nije imao adekvatnu zaštitu, treba obratiti pažnju na sljedeće simptome: malaksalost, potištenost,smanjen apetit,povraćanje, povišena tjelesna temperatura. Kasnije se mogu razviti simptomi anemije, tamne boje urina, te ikterusa (žutice). Ukoliko se bolest ne liječi, u ovoj fazi može završiti smrtonosno. Potrebno je psa odvesti veterinaru što prije čim se primjete prvi simptomi kako bi se pružila adekvatna pomoć.", upozorava doktor.
Važno je osigurati efikasnu zaštitu
"Sve krpeljske bolesti koje se javljaju na našem podneblju (babezioza, erlihioza, anaplazmoza) imaju sličnu kliničku sliku, te mogu ostaviti trajne posljedice na vašeg ljubimca, naročito na jetru i bubrege. Stoga je najvažnije osigurati psu efikasnu zaštitu i što ga detaljnije pregledati nakon svake šetnje, kako ga ne bi doveli u rizičnu situaciju.", zaključio je.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.