Dervo Sejdić je poznati aktivista za prava Roma, posebno u Bosni i Hercegovini, koji se zalaže za poboljšanje položaja Roma, borbu protiv diskriminacije i ostvarivanje osnovnih ljudskih prava.
Kao naš gost 8. epizode Akta Talk podcasta, govorio je o problematikama koje nisu često fokus medija te iznio mnoge relevatne informacije i statistike.
ZNAČAJNA DRUŠTVENO ODGOVORNA KARIJERA
Njegov rad uključuje podizanje svijesti o problemima s kojima se romska zajednica suočava, kao što su siromaštvo, obrazovanje i pristup zdravstvenoj zaštiti.
Sejdić je takođe poznat po svojim nastojanjima da promoviše uključivanje Roma u društvo i osigura njihovo aktivno učešće u odlučivanju.
PRAVA MORAJU BITI ISTA ZA SVE
Da li ste znali da su Romi najveća od 17 nacionalnih manjina u Bosni i Hercegovini i da su na njenim prostorima su prisutni više od 600 godina?
Iz ovog razgovora možete saznati koliko Roma danas ima u BiH, koliko su diskriminirani u društvu općenito, pri zapošljavanju, da li imaju jednak pristup zdravstvu i obrazovanju, koliko je velika naslijeđena stigma o Romima, gdje je bh. društvo kad su u pitanju predrasude i šta svaki pojedinac može uraditi da to promijeni?
Sejdić iznosi i neke razočaravajuće podatke i informacije kad je društveni status Roma u pitanju te se dotiče se svih važnih aspekata života pojašnjavajući ih na nadahnjujući način.
NAJPOZNATIJI "DRŽAVNI SPOR"
Još 2009. godine Europski sud za ljudska prava presudio je u predmetu "Sejdić-Finci protiv BiH". U presudi se navodi da je Ustav BiH diskriminatorski s obzirom da nije definirana mogućnosti narodima koji nisu konstitutivni - Srbi, Hrvati i Bošnjaci - da se kandidiraju za člana Predsjedništva ili delegate u Domu naroda Parlamenta BiH.
Uprkos presudi do danas nema pomaka te Sejdić pojašnjava i taj segment.
MOTIV ZA "BITI BOLJA VERZIJA SEBE"
Zaključak ovog značajnog, informativnog ali i edukativnog razgovora svodi se na ključnu poruku: "Prava moraju biti ista za sve, ne postoje prava Roma i prava drugih, prava su ista za sve".
Naš gost će Vas sigurno motivirati da već sutra poželite biti bolja osoba, bolji pojedinac u društvu, onaj koji stremi ka društvu koje nije diskriminatorno i društvu jednakih prava za sve.
Podcast je ovog puta pripremila i vodila novinarka Akta.ba, Naida Kurdija.
Novu epizodu podcasta Akta Talk možete pogledati direktno na Akta.ba You Tube kanalu.
Također nas možete slušati i na Spotifyju, Apple podcastu, Soundcloudu, Deezeru.
Slušajte nas na:
Želimo čuti Vaše mišljenje. Pišite nam svoje prijedloge za teme koje Vas interesuju, pitanja, ili čak prijedloge za potencijalne goste, kako bi sadržaj učinili još zanimljivijm.