14.10.2022 |
Ekologija
Izvor: Akta.ba
U Bosni i Hercegovini taj dan se obilježava posebnim događajima širom države 14. oktobra 2022. godine, u organizaciji društva ZEOS eko-sistem d.o.o., ovlaštenog operatera za upravljanje otpadnom električnom i elektronskom opremom u FBiH
Ujedinjene nacije procjenjuju da će samo 2022. godine u svijetu biti proizvedeno 24,5 miliona tona otpada od malih aparata. Ovo je četiri puta veće od težine velikih piramida u Gizi. Zbog svoje male veličine, predmeti poput mobilnih telefona, električnih četkica za zube, tostera i fotoaparata često se mogu pogrešno odložiti i čine 8% cjelokupnog e-otpada koji odlazi u kante za miješani otpad. To znači da gubimo važne sirovine koje sadrže, a koje se ne mogu izvući iz njih. U Evropi 1,4 kg e-otpada po stanovniku svake godine završi kao miješani otpad. Osim toga, mali uređaji koji se ne koriste svakodnevno odlažu se u ormare, garaže, podrume, tavane i brzo se zaboravljaju. Kao rezultat toga, prosječno evropsko domaćinstvo akumulira 5 kg e-uređaja po osobi.
Stručnjaci očekuju da će se oko 5,3 milijarde mobilnih telefona prestati koristiti ove godine. Naslagani jedan preko drugog sa prosječnom debljinom od 9 mm, nekorišteni telefoni bi se podigli na otprilike 50.000 km – 120 puta više od Međunarodne svemirske stanice; jedna osmina puta do Mjeseca. I uprkos njihovom dragocjenom zlatu, bakru, srebru, paladiju i drugim komponentama, koje se mogu reciklirati, stručnjaci očekuju da će većina nestati u ladicama, ormarima ili garažama, ili će biti bačena u kante za miješani komunalni otpad ili biti spaljena. Iznenađujuće je da mobilni telefoni zauzimaju 4. mjesto među malim elektronskim proizvodima, koje potrošači najčešće gomilaju.
Akumulacija mnogih vrsta malih uređaja iz domaćinstva je u središtu je ovogodišnjeg 5. Međunarodnog dana e-otpada, koji će se održati u petak, 14. oktobra 2022. Organizatori su objavili rezultate sprovedenih istraživanja kako bi otkrili zašto toliko domaćinstava i preduzeća ne predaju otpadnu električnu i elektronsku opremu (e-otpad) na popravku ili recikliranje. Istraživanja od 8.775 evropskih domaćinstava u šest zemalja, koje predstavljaju raznolikost Evropske unije – Portugalu, Holandiji, Italiji, Rumuniji i Sloveniji, uz zasebno istraživanje u Velikoj Britaniji, pokazuju da prosječno domaćinstvo sadrži 74 električna i elektronska proizvoda kao što su telefoni, tableti, laptopi, električni alati, fen za kosu, tosteri i ostali aparati (osim lampi). Od ta 74 proizvoda, 13 se gomila (9 od njih se ne koriste, ali rade, 4 su pokvarena).
1. Mala potrošačka elektronika i dodatna oprema (npr. slušalice, daljinski upravljači)
2. Mali kućanski aparati (npr. satovi, pegle)
3. Mala oprema za informacione tehnologije (npr. eksterni čvrsti diskovi, ruteri, tastature, miševi)
4. Mobilni i pametni telefoni
5. Mala oprema za pripremu hrane (npr. tosteri, prerada hrane, roštilj)
(* Po težini, odbačene mašine za pranje veša i druga bijela tehnika daleko nadmašuju sve druge vrste e-otpada.)
1. Možda ću ga ponovo koristiti u budućnosti (46%)
2. Planiram ga prodati / pokloniti (15%)
3. Ima sentimentalnu vrijednost (13%)
4. Možda ima vrijednost u budućnosti (9%)
5. Ne znam kako da ga riješim (7%)
Pascal Leroy, generalni direktor WEEE Foruma, organizacije koja stoji iza Međunarodnog dana e-otpada, je izjavio: „Ove godine smo se fokusirali na male predmete e-otpada, jer je vrlo lahko da se akumuliraju neiskorišteni i neprimijećeni u domaćinstvima, ili da budu bačeni u običnu kantu za smeće. Ljudi obično ne shvataju da svi ovi naizgled beznačajni predmeti imaju veliku vrednost i da zajedno na globalnom nivou predstavljaju ogromne količine.”
Dodaje Magdalena Charytanowicz iz WEEE foruma zaduženog za Međunarodni dan e-otpada: „Kao što je navedeno u našem kratkom javnom videu, samo 2022. godine, mali električni i elektronski predmeti kao što su mobilni telefoni, električne četkice za zube, tosteri i kamere proizvedeni širom svijeta će težiti ukupno 24,5 miliona tona – četiri puta više od težine Velike piramide u Gizi. A ovi mali predmeti čine značajan udio od 8% cjelokupnog e-otpada bačenog u kante za smeće i na kraju odloženog na deponiju ili spaljivanje. Ovi uređaji sadrže mnoge važne resurse koji se mogu koristiti u proizvodnji novih elektroničkih uređaja ili druge opreme, kao što su vjetroturbine, baterije za električne automobile ili solarne panele – sve je to ključno za zelenu, digitalnu tranziciju u društva s niskim udiom ugljika.”
Virginijus Sinkevičius, evropski komesar za životnu sredinu, okeane i ribarstvo, prokomentarisao je: „Nastavak rasta proizvodnje, potrošnje i odlaganja elektronskih uređaja ima ogroman uticaj na životnu sredinu i klimu. Europska komisija se obraća onima s prijedlozima i mjerama tokom cijelog životnog ciklusa proizvoda, počevši od dizajna do prikupljanja i pravilnog tretmana kada elektronika postane otpad.”
Prošle godine je preko 170 organizacija iz 78 zemalja širom svijeta podržalo četvrto obilježavanje Međunarodnog dana e-otpada. I ove godine očekujemo barem još toliko. U Bosni i Hercegovini taj dan obilježavamo posebnim događajima širom države 14. oktobra 2022. godine, u organizaciji društva ZEOS eko-sistem d.o.o., ovlaštenog operatera za upravljanje otpadnom električnom i elektronskom opremom u FBiH.
Centralna manifestacija obilježavanja Međunarodnog dana e-otpada u održati će se u JU Centar za slušnu i govornu rehabilitaciju Sarajevo (adresa: Asima Ferhatovića br.2, Sarajevo) sa početkom u 10.00 sati. Manifestaciju će otvoriti obraćanje prisutnim od strane koordinatora projekta, a zatim aktivnosti djece koje se odnose na recitacije i igrokaz, manifestacija će se završiti sadnjom 50 sadnica u dvorištu škole, zajedno sa volonterima i prisutnim gostima. Ovaj ekološki dan širom države, a kroz projekat Zelena revolucija 2, će podržati 137 osnovnih škola, jedna srednja škola i jedan vrtić.
"Pozivamo stanovništvo da posjete www.zeos.ba i pronađu najpogodniji način da predaju svoj e-otpad u ZEOS-ov kontejner ili besplatno sa kućne adrese, želimo da zajedno pošaljemo snažnu poruku o podizanju i razvijanju svijesti našeg društva i pojedinaca o značaju pravilnog odlaganja i zbrinjavanja e-otpada", poručuju iz ZEOS-a.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.