Zidovi po želji i mjeri

16.05.2013 |

Lifestyle

Izvor: eKapija.ba

Zidovi po želji i mjeri

Često Vam se desilo da imate veliku prostoriju koju želite pregraditi, a nemate ideju na koji način to uraditi. Donosimo tekst o gipsanim pregradnim zidovima.

Često Vam se desilo da imate veliku prostoriju koju želite pregraditi, a nemate ideju na koji način to uraditi. Donosimo tekst o gipsanim pregradnim zidovima. Prije početka pregrađivanja trebate odlučiti namjenu prostorija koje ćete dobiti pregrađivanjem. Od toga zavisi vrsta gipsanih ploča i izolacija u zidu. Pogodnost gipsanih zidova je što izbjegavate klasičnu gradnju, te pored toga imate i uštedu na vremenu jer nije potrebno čekati sušenje zida kao što je slučaj kod klasičnog načina gradnje. Odmah nakon postavljanja gipsanih ploča moguće je raditi malterisanje i postavljanje završnog sloja Vašeg budućeg zida, bilo da se radi o tapetama, keramičkim pločicama ili klasičnom nanošenju farbe na zid.

Prvi korak pri postavljanju gipsanih pregrada je tačno mjerenje prostorije kako bi se mogle naručiti tačne potrebne količine materijala. Nakon toga se postavlja roštilj konstrukcija. Bitno je unaprijed odrediti pozicije utičnica na novom pregradnom zidu i ostalih potrebnih instalacija kako bi se mogli postaviti kablovi kroz konstrukciju, što je još jedna od prednosti gipsanih pregradnih zidova. Konstukciju je moguće postaviti na ploču ili na već završenu podnu oblogu. Konstrukcija se za pod, plafon i zidove veže šarafima na razmaku od cca 60 cm.

Nakon što ste postavili konstrukciju i kablove potrebne za instalacije u novom zidu prelazite na postavljanje ploča sa jedne strane zida. Za konstrukciju se vežu šarafima za rigips koje možete nabaviti u na svim mjestima gdje kupujete i ostalu opremu za pregradne zidove od rigipsa. Po završetku postavljanja ploča Vam savjetujemo postavljanje termozvučne izolacije. Izolacioni materijal možete izabrati po želji i uklopiti ga u roštilj koji ste predhodno napravili i na njega sa jedne strane stavili gipsane ploče. Naš savjet je da kao izolacioni materijal koristite ekstrudirani polistiren (stiropor namjenjen za termo izolaciju) koji je lako reže na željenu dimenziju, nije težak materijal, i ima odlična svojstva termo izolacije potrebne za pregradne izdove u okviru stambenih ili poslovnih prostora.

Nakon postavljanja termo-zvučne izolacije ostaje Vam još postavljanje druge strane zida. To se radi na isti način kao i prva strana zida. Rupe potrebne za utičnice bi najbolje bilo izbušiti mašinom, ali je moguće u opciji uradi-sam rupu za utičnicu izbušiti skalpelom ili nožem. Nakon toga provucite kabl i ostavite 10-ak cm da viri iz zida kako bi nakon završne obrade mogli postaviti utičnicu.

Nakon gotovog konstruktivnog dijela pregradnog zida radi se malterisanje kako bi se prekrile spojnice ploča, i nakon toga se postavlja završna obloga po želji.

U ovom tekstu smo se posvetili izradi pregradnih zidova, ali uz malo mašte na sličan način možete od gipsanih ploča raditi spuštene plafone, niše u zidovima u koje ćete naknadno postaviti tv ili sliku, i ostale stvari koje će Vaš životni prostor učiniti ugodnima za boravak.

Sve materijale koji su Vam potrebni za izradu pregradnih zidova od gipsanih ploča, prodavnice u kojima ih možete kupiti i izvođače radova možete pronaći na stranici www.ebau.ba.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)