19.03.2013 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: eKapija.ba
Mlad i perspektivan, načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić govori za ekapija.ba. U nastavku pročitajte o realizaciji započetih projekata na ovom području, kao što su otvaranje Bauhausa, obnova Doma zdravlja Kumrovec, o Parku Mojmilo, kao i o strategiji razvoja najmnogoljudnije općine u BiH.
Mlad i perspektivan, načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić govori za ekapija.ba. U nastavku pročitajte o realizaciji započetih projekata na ovom području, kao što su otvaranje Bauhausa, obnova Doma zdravlja Kumrovec, o Parku Mojmilo, kao i o strategiji razvoja najmnogoljudnije općine u BiH.
O gradnji i otvaranju Bauhausa u Sarajevu priča se u posljednjih nekoliko godina, šta se trenutno dešava sa tim? Pisali smo da očekujete odgovor od njih o isplati rente u naredne tri godine, da li ste dobili odgovore i šta ste se dogovorili? Zbog čega je bio pokrenut spor protiv Bauhausa i šta je sad s tim?
- Slučaj Bauhaus je jedan od ozbiljnih problema koje smo naslijedili u općini Novi Grad od prethodne administracije. Ovaj ozbiljan investitor započeo je aktivnosti oko investicije u našoj općini prije nekoliko godina. Problem sa investicijom je prema našem mišljenju u tome što je od samog početka procedura pribavljanja građevinske dozvole za izgradnju objekta vođena krivim putem. Naime, općini Novi Grad se za građevinsku dozvolu obratila firma Žica kao vlasnik zemljišta i objekata na lokalitetu u ulici Džemala Bijedića, i kao vlasnik objekata Žica je imala pravo da bude oslobođena plaćanja poreza na pogodnost lokacije – rente. Žica je dobila građevinsku dozvolu za gradnju objekta uz oslobađanje obaveze plaćanja rente, međutim, nije započela sa izgradnjom objekta, nego je srušila postojeće objekte, a zatim napravila ugovor o kupoprodaji neizgrađenog građevinskog zemljišta sa firmom BHS nekretnine (firma kćerka Bauhaus-a). Nakon toga u općinu je došao zahtjev za izmjenu građevinske dozvole gdje se tražilo da građevinska dozvola bude izmijenjena i izdata na firmu BHS nekretnine.
Služba imovinsko pravnih poslova i općinski pravobranilac su tada upozorili da se navedena izmjena dozvole ne može izvršiti bez plaćanja rente od strane novog investitora jer pravo koje je imala firma Žica ne može biti preneseno na drugu firmu. Na kraju je vršilac dužnosti načelnika Aner Šuman u septembru prošle godine, ipak donio rješenje o izmjeni građevinske dozvole, na koje je općinski pravobranilac prvo podnio žalbu, a zatim pokrenuo upravni spor na sudu.
To je stanje koje smo zatekli u novembru prošle godine. Organizirali smo sastanak sa predstavnicima Bauhausa 9. januara i ponudili im rješenje da renta bude regulisana kroz trogodišnji ugovor, što je bio uslov pod kojim bi pravobranilac povukao upravni spor na sudu. Međutim, firma Bauhaus nam još nije zvanično odgovorila na ovu ponudu, iako sam ja imao usmena uvjeravanja da bi odgovor mogao biti pozitivan. Obzirom da je već prošlo dosta vremena, mislim da je realizacija ove investicije veoma neizvjesna i vjerovatno će zavisiti od sudskih procesa koji će se voditi u narednom periodu.
Za obnovu doma zdravlja na Otoci Općina je izdvojila 250. 000 KM, kada očekujete da biste mogli krenuti u realizaciju tog projekta, da li ste pribavili građevinsku dozvolu, je li urađena projektna dokumentacija?
- Kada je u pitanju rekonstrukcija Doma zdravlja Kumrovec, sve je spremno da se u ovoj godini krene u taj projekat. Projektna dokumentacija je završena. U općinskom budžetu predviđeno je 250. 000 KM za ovaj projekat, dok je u nacrtu budžeta Kantona Sarajevo preko ministarstva zdravstva planirano 400. 000 KM. Također očekujemo dio sredstava u ovoj godini i od Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo.
Odmah nakon usvajanja budžeta Kantona Sarajevo za 2013. godinu pristupit ćemo potpisivanju sporazuma o sufinansiranju sa Ministarstvom zdravstva na osnovu kojeg će biti izdata građevinska dozvola. U isto vrijeme pokrenut ćemo procedure javne nabavke za odabir izvođača radova.
U kojoj je fazi projekat Park šuma Mojmilo? Da li je završen regulacioni plan i šta je planirano da se radi na ovom području?
- Regulacioni plan “Park šuma Mojmilo” trenutno je u fazi javne rasprave. Nacrt je usvojen i sada se o njemu raspravlja, tako da bi u ovoj godini RP trebao biti usvojen. Mi planiramo da od ovoga parka izgradimo vrlo ozbiljno izletište za Sarajlije. Do sada je na tom području bio najveći problem neriješena komunikacija, jer je pristup veoma otežan i neobilježen. Rješavanje tog pitanja je prioritet. Postoji mogućnost da se u podnožju uradi manji parking i manja žičara, dužine oko 300 metara, kako bi ljudi mogli lakše doći do izletišta. Isto tako, nedostaju sadržaji za djecu i drugi sadržaji koji mogu ljudima poslužiti da ispune svoje slobodno vrijeme. To su prije svega ugostiteljski sadržaji i šadrvani, koji će poslužiti kao prostor za organiziranje kolektivnih izleta. U ovoj godini ćemo raditi na rješavanju ovih pitanja. Nakon rješavanja ovih pitanja i kvalitetnim vođenjem ovoga parka, te kroz dobru reklamu i saradnju s građanima, smatramo da se može postići velika posjećenost tog područja. Općina je u ranijem periodu otkupila zemljište, što je bilo najvažnije. Ostaje da popunimo sadržaje i da obezbijedimo bolju komunikaciju.
Koje je još projekte Općina pokrenula i dokle se stiglo sa njima (Kongresni centar, izgradnja tri bosanske tržnice itd.) Da li će se graditi nove industrijske zone?
- Kada su u pitanju projekti Kongresni centar Sarajevo i bosanske tržnice, to su vrlo važne stavke iz programa “Pokrenimo Novi Grad zajedno”, kao i Sportsko-rekreativni centar Dobrinja. Obzirom da se radi o novim projektima koji nisu ranije planirani, morali smo pokrenuti procedure oko izrade provedbeno- planske dokumentacije. U programu rada Općinskog vijeća za mjesec juni tekuće godine, planirano je da se donesu odluke o izradi urbanističkih projekata za Kongresni centar Sarajevo i izgradnju Sportsko-rekreativnog centra Dobrinja. Stručnjaci Zavoda za izgradnju KS već rade projektne zadatke, a ubrzo će biti objavljen i javni poziv za odabir arhitektonskog rješenja za Kongresni centar Sarajevo. Urbanistički projekat za izgradnju Sportsko-rekreativnog centra Dobrinja radiće Zavod za planiranje razvoja KS.
Pokrenuli smo i treći urbanistički projekat koji se odnosi na industrijsku zonu Zrak. Ovo su važni projekti, kojima prethodi izrada provedbeno- planske dokumentacije da bi se moglo ići u njihovu realizaciju.
Kakav odnos Općina Novi Grad ima prema investitorima? Na koji način privlačite nove investitore i na koji način im olakšavate ulaganje?
- Okosnica našeg programa je stvaranje povoljnog ambijenta za razvoj Općine. Zajedno sa svim građanima, privrednicima i ulagačima nastojat ćemo stvoriiti uvjete u kojima će potencijalni investitori, ali i svi stanovnici Novog Grada moći profitirati od investiranja u najmnogoljudnijoj Općini i koja se nalazi u srcu glavnog grada države Bosne i Hercegovine. S tim u vezi, uradili smo jedan investicioni vodič, koji sadrži informacije za naše investitore. Vodič je promoviran na prvom susretu s privrednicima koji je organiziran na 100 dana rada nove administracije. Trenutno se rade prevodi na engleski, njemački i arapski jezik. Ovaj investicioni vodič će nam pomoći u komunikaciji s privrednicima. Nastojimo biti u stalnom kontaktu, kako sa firmama koje egzistiraju u Novom Gradu, tako i sa onima koje, u budućnosti mogu raditi na području Novog Grada. U petak 15. marta našu Općinu je posjetila delegacija austrijske pokrajine Koruška, sa kojom ćemo imati saradnju i u narednom periodu. Ono što je jako bitno, je da pokušamo firme s područja Novog Grada spojiti sa firmama iz općina sa kojima imamo uspostavljenu saradnju. Jedna od takvih je, Beyoglu, jedna od najbogatijih općina u Turskoj, u Istanbulu, koja je slična Općini Novi Grad po tome što u njoj živi veliki broj stanovništva glavnog grada. Naravno Istanbul je drugačiji, ali na neki način imamo sličnosti. Osim toga imamo saradnju sa gradovima kao što su Baku iz Azerbejdžana, Pula iz Hrvatske, Linz iz Austrije itd.
Nezaposlenost je jedan od najvećih problema u općini, na koji način radite da se nezaposlenost smanji, šta ste do sada konkretno preduzeli?
- Kada je u pitanju nezaposlenost, kao jedan od najvećih problema u općini, neophodno je uraditi čitav spektar koraka na osnovu kojih ćemo pokušati rješavati ovo pitanje. Prvenstveno je neophodno stalno biti u kontaktu s privrednicima i omogućiti im bolji poslovni ambijent u općini Novi Grad. Omogućiti da se firme ovdje osjećaju komotno, kako bi ovdje otvarali svoja sjedišta i pokretali poslove. Mi na tome već radimo. Prije nekoliko dana otvorena je poslovnica BBI banke u Novom Gradu, a ubrzo ćemo imati i preseljenje sjedišta Moje banke u Novi Grad. To će biti prva banka u BiH sa sjedištem u općini Novi Grad. Najviše ćemo raditi na ambijentu koji će biti pogodan za privredu koja kasnije otvara nova radna mjesta. U Budžetu za ovu godinu planirali smo 400.000 KM za podsticaj privredi. Trenutno radimo na pripremi programa na osnovu kojeg će podsticaj biti usmjeren prema privredi. Šanse za razvoj ,a tako i nova radna mjesta leže u upotpunjavanju uslužnih djelatnosti, ali i razvoju kapaciteta realne ekonomije. Prema nekim našim analizama, iako najviše kompanija, njih 36,81 %, pripada uslužnoj branši, ohrabruje podatak da se čak 21,53 % firmi bave industrijsko - proizvodnim djelatnostima, što predstavlja dobar temelj za razvoj Općine.
Možete li nam ukratko napisati strategiju razvoja općine u naredne četiri godine?
- Kada je u pitanju strategija razvoja općine, ona se odnosi na ono o čemu sam govorio u prethodnom pitanju. Znači, moramo nastaviti sa izgradnjom ambijenta koji će biti povoljan za ulaganja. Smatramo da imamo komparativne prednosti koje se prije svega odnose na tržište od 140.000 stanovnika, a zatim na neizgrađeno građevinsko zemljište koje je u našoj općini jako atraktivno. Mi ćemo ga urediti i pripremiti za investitore, najprije za uslužne, pa onda i za proizvodne djelatnosti i stanogradnju. Smatramo da to može dati jedan zamah razvoju privrede i nivo sredstava koje Općina izdvaja za privredu iz godine u godinu će se povećavati. Ove godine smo, kao što sam naveo krenuli sa 400.000 KM. Prošle godine u te svrhe nije izdvojena niti jedna KM. Tako da ćemo u narednim godinama pokušati izdvajati još značajnija sredstva, kako bi potakli razvoj privrede Općine Novi Grad.
Razgovarala: Aida Šulović
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.