03.05.2024 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Opet će desetine pacijenata biti vraćene sa onkologije uz rečenicu "lijekova nema" i tako opet ostati bez "obične terapije".
Osvanuo još jedan tužan dan za onkološke pacijente. Opet će desetine pacijenata biti vraćeno sa onkologije KCUS-a uz rečenicu "lijekova nema" i tako opet ostati bez terapije za liječenje određenih karcinoma.
"E zamisli dođeš na onkologiju, kažu nema vaše nade za život. Ako možete kupite, ako ne možete čekajte da vas RAK pojede. Za dan, dva, mjesec, godinu, nije bitno kad, sigurno je da će vas pojesti. Ne može se riječima opisati ta emocija, taj strah, kada ste živi, a čekate da umrete. Slomljeni vi jer terapije nema, slomljeno osoblje onkologije, jer nije do njih, a prinuđeni su saopštiti tako nehumanu vijest", navodi u svom postu Amela Lučkin, koja se hrabro bori sa svojom bolešću, ali i za unapređenje zdravstvenog sistema i sve pacijente.
Tako se višegodišnji problem nedostatka citostatika u zdravstvenim ustanovama nastavlja. Niko ne zna kada bi i kako ovaj problem mogao biti riješen, a dok se to ne desi (ako se ikada i desi), ispaštat će najteži pacijenti.
Hronični višeslojni problem
Trenutno postoji prekid u snabdjevenosti za citostatike za lijekove koji su u proceduri uvoza ili su na kontroli serije.
Zašto je to tako, ne zna ni zastupnica Zastupničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine Belma Kapo koja se sa još nekoliko zastupnika trudi se da riješi ovaj problem. Podsjeća da je u januaru ove godine usvojen budžet u kojem je Vlada FBiH planirala 50 milona KM za Fond solidarnosti.
"Prije 10 dana sam dobila informaciju za koju ne mogu potvrditi da je potpuno tačna, da im novac nije prebačen. Tragom toga kontaktirala sam telefonski ministarstvo finansija telefonski. Dobila sam informaciju da nisu dobili iz ministarstva zdravstva plan utroška tih sredstava.
Podsjeća da je na samom glasanju za budžet tražila da se zaključkom traži od Vlade da obezbijedi još 20 milona KM. I to je usvojeno.
"Na sve to nam je na samoj sjednici federalni ministar finansija rekao da i to nije zaključana stavka. Iz toga je jasno da Vlada želi da se riješava problem nagomilavan godinama oko Fonda solidarnosti. Čvrsto vjerujem u opredjeljenje Premijera Vlade FBiH da se ovo mora riješiti", navela je.
Dalje je pokušala doći do informacije kome treba dostaviti dokumente da novac postane operativan za pacijente. Nije uspjela jer se loptica prebacuje od ministarstva do Fonda solidarnosti.
Ono što se zna je da klinički centri ne nabavljaju ove lijekove, to za njih radi Federalni ZZO, ali nešto u lancu uopšte ne štima.
"Nažalost, trenutno smo suočeni s problemom nedostataka određenih lijekova, uslijed čega privremeno nismo u mogućnosti pružiti kontinuiranu terapiju onkološkim pacijentima, ali KCUS radi sve što je u našoj moći da se taj problem riješi. Napominjemo da KCUS ne nabavlja citostatike nego je nabavka i plaćanje ovih, najčešće izuzetno skupih i rijetkih lijekova, u nadležnosti Federalnog fonda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBIH. Klinička apoteka KCUS-a na osnovu zahtjeva klinika koje apliciraju onkološke lijekove dostavlja potrebe za citostaticima ZZORFBIH, u čijoj nadležnosti je sama nabavka citostatika. ZZORFBIH nakon provedene procedure javne nabavke vrši kontinuiranu nabavku na osnovu potpisanih Ugovora sa dobavljačima", saopćili su iz KCUS-a početkom aprila.
Proizvođači i dobavljači citostatika često na globalnom tržištu imaju nedostatak lijekova, te samim tim i kasni isporuka u FBiH, a posljedično i u KCUS.
Iz svega navedenog se vidi da je nedostatak citostatika hronični višeslojni problem.
"Shodno zakonskim i važećim propisima očekujemo isporuku neophodnih lijekova, te smo uvjereni da u ZZORFBIH imaju opravdan razlog za nedostatak citostatika, kao i da čine maksimalne napore da u što skorijem vremenskom roku nabave sve potrebne lijekove i citostatike", ističu.
Dodatna sredstva
Na dostavljeno zastupničko pitanje, Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije Bosne i Hercegovine u okviru svojih nadležnosti odgovorio je da uvođenje osiguranika u pravo korištenja lijekova, kao i formiranje Listi čekanja ovisi o raspoloživim sredstvima Zavoda. Da bi se smanjile Liste čekanja i riješio problem uvođenja osiguranika u pravo korištenja lijekova, potrebno je osigurati dodatna financijska sredstva za Fond solidarnosti.
"Očekivala sam od ZZO FBiH da jasno kažu koliko im sredstava nedostaje? Šta im nedostaje da uvedu elektronski dostupne informacije? Kakve probleme imaju sa Javnim nabavkama?", navodi Kapo.
Iz Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH su početkom aprila saopćili da je za lijek pemetreksed inj. najavljena defektura u proizvodnji do sredine aprila i to zbog zastoja u proizvodnji isti nije isporučen zdravstvenim ustanovama.
"Nestašica pojedinih lijekova je problem na globalnom nivou, jer se i zemlje iz okruženja susreću s istim, i to zbog problema u distribuciji, odnosno kašnjenja u isporuci od strane proizvođača/dobavljača zbog aktuelnih dešavanja u svijetu, procedura uvoza i kontrola", navode iz Zavoda.
Napominju da većini slučajeva postoje alternativna rješenja u primjeni terapije, s tim da u slučaju da ne postoji alternativa, odnosno zamjenski lijek. Zavod omogućava pacijentima pravo na refundaciju kupljenog lijeka uz priloženi račun ili predračun od apoteke gdje je kupljen, priloženu medicinsku dokumentaciju i potvrdu kliničkih apoteka da zdravstvena ustanova u tom trenutku nije imala lijek koji se nalazi u Odluci o Listi lijekova fonda solidarnosti Federacije BiH, a koja se finansira sredstvima fonda solidarnosti Federacije BiH.
"Moja terapija je 100 KM mjesečno, mogu namaknuti da kupim, a ima onih koji moraju izdvojiti i 1300 KM sedmično", poručila je Lučkin koja ne može ostati imuna na ljude oko sebe.
Tender u toku
Podsjetimo, tender za nabavku citostatika vrijedan 44,6 miliona KM je u toku i otvoren je do 13. maja. U aprilu je realizovan tender za Citotatike IV grupe i dobila ga je firma Farmacija 2011 iz Bihaća.
S.B.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.