Foto: Robert Oroz
18.07.2024 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Zagađenje rijeke Neretve u gornjem toku uzrokovano muljem utiče i na izumiranje autohtonih ribljih vrsta što svjedoči i o hemijskom zagađenju.
U sjevernom dijelu Hercegovine, u Ulogu, na gornjem toku rijeke Neretve gradnja Hidroelektrane Ulog od 35 MW i sistem od sedam manjih hidroelektrana znatno su ugrozli ekološku sliku Neretve i cijelog tog područja a situacija ni nakon par godina od početka tog projekta nije bolja.
Gornji tok Neretve, u kojem se gradi ova hidroelektrana bogat je endemskim vrstama ribe poput jadranske pastrmke a one su osjetljive na promjenu kvaliteta vode.
Zagađenje rijeke Neretve u gornjem toku uzrokovano muljem utiče i na izumiranje autohtonih ribljih vrsta što svjedoči i o hemijskom zagađenju.
Još jedan u nizu argumenata nebrige o prirodnim resursima BiH te loših odluka koje su se negativno odrazile na ekološku sliku.
HE Ulog, Foto: Robert Oroz, 2021.
Na dugogodišnje zagađenje, odgovorne institucije ne reaguju.
Tužni snimci aktivista i ljubitelja prirode svjedoče da je u području Uloga situacija ista i da "ekološka agonija" i dalje traje.
Kanjon rijeke je dobrim dijelom uništen i zatrpan, kad završe branu ovaj preostali dio kanjona će biti potopljen, upozoravali su još 2020. godine iz Eko akcije.
Podsjetimo, koncesiju za gradnju na 30 godina, a prema pisanju nekim medija, moglo bi se raditi i 50 godina, dobila je firma EFT.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.