USK

24.08.2024 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

Potrebno brendirati krajiški med

Hrnjić u Poljoprivrednom zavodu USK: Podrška zavodima je podrška poljoprivrednicima

Ukupan iznos podrški za ovogodišnju pčelarsku proizvodnju iznosi tri miliona KM.

Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Kemal Hrnjić posjetio je jučer Poljoprivredni zavod Unsko-sanskog kantona.

Ministar Hrnjić je tokom sastanka s direktoricom ovog zavoda Mahirom Perviz ukazao na potrebu intenzivnije saradnje poljoprivrednih zavoda i resornog federalnog ministarstva, kao i resornih kantonalnih ministarstava, te na potrebu bolje opremljenosti zavoda.

"Cijenimo da zavodi trebaju biti mjesta na kojima će poljoprivrednici pronaći način da unaprijede svoje proizvodnje i poslovanja, posebno kroz stručne savjete osoblja ovog zavoda. Podrška zavodima, bilo u materijalnom ili tehničkom obliku, je podrška našim poljoprivrednicima", rekao je ministar Hrnjić.

Na sastanku je razgovarano o izazovima i mogućnostima za povećanje efikasnosti poljoprivredne proizvodnje na području Unsko-sanskog kantona, ali i Federacije BiH. Predstavnici Zavoda izložili su svoje prijedloge u vezi budućih izmjena Zakona o novčanim podrškama, kao i prijedloge za unapređenje postojećih procedura i implementaciju novih tehnologija koje bi mogle doprinijeti boljoj produktivnosti i održivosti poljoprivredne proizvodnje.

Direktorica Perviz zahvalila se ministru Hrnjiću na upriličenoj posjeti, te istakla da je ovo način kako razviti saradnju od koje će najviše koristi imati poljoprivredni proizvođači.

"Poljoprivredni zavodi postoje radi razvoja poljoprivredne proizvodnje, te smo u kontinuiranoj potrebi da ulažemo u naše kapacitete kako bismo poboljšali rad, a time i unaprijedili poljoprivrednu proizvodnju na području Unsko-sanskog kantona i šire. Potrebno je da ojačamo kapacitete ispitne laboratorije, izvršimo modernizaciju i unapređenje rada izvještajno-prognoznih poslova, kao i ostalih poslova i aktivnosti koje zavod ima u svom opisu", kazala je Perviz.

Ministar Hrnjić je ranije tokom dana posjetio Privrednu komoru USK, te prisustvovao otvorenju 10. Sajma meda "Put zlata" u Bihaću, saopćeno je iz Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.

"Želim naglasiti važnost očuvanja i promocije Krajiškog meda. Naša vlada i resorno federalno ministarstvo posvećeno je podršci poljoprivrednicima i pčelarima koji proizvode ovaj visokokvalitetan med. Mjere koje smo poduzeli prepoznate su od strane pčelara i značajan broj njih je iskoristio priliku za dodjelu novčanih podrški, te uložio u kupovinu opreme, nabavku novih ili proširenje postojećih pčelinjaka. Vjerujem da će i organizacije koje zastupaju pčelare iskoristiti priliku te uložiti dodatna sredstva u marketing te Krajiški, posebno kestenov, med plasirati kao premium proizvod na tržištu", rekao je ministar Hrnjić.

Iz Federalnog ministarstva je saopćeno da je pčelarima s područja USK u 2023. godini pripao najveći iznos novčanih podrški, kao i da su za ostvarene proizvodnje dobili iznos veći od 620.000 KM.

Na sajmu je istaknuto da kanton zauzima drugo mjesto po broju aktivnih pčelinjaka (837) i košnica (45.560).

Napomenuo je da pčelarstvo ima značajnu ulogu u očuvanju biodiverziteta kao i u održivom razvoju poljoprivrede.

"Bez aktivnosti pčela, mnoge vrste biljaka koje su ključne za prehrambeni lanac i staništa drugih organizama ne bi mogle opstati, što bi dovelo do smanjenja biodiverziteta. Zbog toga je naša obaveza da brinemo o pčelarstvu, a najaktivniji na tom polju su sigurno vrijedni pčelari Krajine i drugih dijelova naše domovine", dodao je ministar Hrnjić.

Federalno ministarstvo je u Programu novčanih podrški za 2024. godinu definiralo podrške za fizička lica u iznosu od 15 KM po košnici, za pravna lica i obrte 20 KM po košnici, kao i dodatne iznose od 10 KM za prodata tri kilograma meda po košnici.

Ukupan iznos podrški za ovogodišnju pčelarsku proizvodnju iznosi tri miliona KM.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI