13.09.2024 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Ovaj dokument je ključan za razvoj strategija i inicijativa koje osiguravaju unapređenje socijalnih usluga u zemlji.
Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine u saradnji s Delegacijom EU u Bosni i Hercegovini koordiniralo je pripremu ključnih projekata temeljenih na dokumentu "Analiza potreba centara za socijalni rad u BiH"(IPA 2016). Ovaj dokument je ključan za razvoj strategija i inicijativa koje osiguravaju unapređenje socijalnih usluga u zemlji.
U maju 2024. godine, u okviru IPA 2020 financijskog paketa, započela je provedba dva značajna projekta:
"Ojačani sistemi socijalne, dječje zaštite i obrazovanja u Bosni i Hercegovini za pružanje inkluzivnih usluga i sprečavanje institucionalizacije", koji implementira UNICEF. Ovaj projekt ima za cilj unaprijediti pristup inkluzivnim uslugama i smanjiti potrebu za institucionalizacijom djece i odraslih u BiH.
Drugi je "Jačanje ljudskih potencijala centara za socijalni rad", koji provodi konzorcij EPRD. Ovaj projekt usmjeren je na unapređenje ljudskih resursa unutar centara za socijalni rad, što će direktno poboljšati kvalitetu usluga koje ti centri pružaju.
Oba projekta trajat će tri godine, do maja 2027. godine, i značajno će ojačati kapacitete centara za socijalni rad te podići kvalitetu njihovih usluga na viši nivo.
Uz to, u okviru IPA 2020 financijskog paketa, trenutno se provodi nabavka ICT opreme za 13 centara za socijalni rad u Bosni i Hercegovini, uz dodatnu nabavku ICT opreme za još 11 centara za socijalni rad. Ova aktivnost obuhvata i instalaciju opreme te obuku zaposlenika, s ukupnom vrijednošću od oko 300.000 EUR.
Centri za socijalni rad koji su uključeni u ovu aktivnost odabrani su na temelju preporuka entitetskih ministarstava nadležnih za socijalnu zaštitu te nadležnog tijela u Vladi Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine.
Za dodatne informacije o projektima i njihovim ciljevima, posjetite službenu web stranicu Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.