Foto: Avaz
13.09.2024 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Avaz.ba
Fokus rada Naše stranke bit će na podizanju kvalitete života, usluge građanima i na kontinuiranom razvoju lokalne ekonomije.
U prostorijama Naše stranke održana je press konferencija o temi: Sarajevo, kanton po mjeri čovjeka, piše "Avaz".
Vildana Bešlija, potpredsjednica Naše stranke, ocijenila je da se: "Sarajevo ponovo vraća svojim danima slave", a jedan od razloga je što Sarajevo ostvaruje rekordan prihod od turizma.
"Uvođenjem novih aviolinija, poboljšanjem javnog saobraćaja i revitaliziranjem naše kulturne ponude, Sarajevo je postalo privlačna turistička destinacija", istakla je Bešlija.
"Uveli smo transparentnost u trošenju javnog novca i tako postali primjer ostatku države. Unaprijedili smo uslove života za sve uzraste, počev od rođenja djeteta, zagarantovanih porodiljnih naknada od 1000 KM, preko subvencije boravka djece u vrtićima, zatim od ove godine i subvencije produženog boravka djece u školama, kontrolisanje i centralizovanje zdrave ishrane djece u školama, kao i poboljšanje saobraćajne infrastrukture, besplatan javni prijevoz za učenike, studente, kao i za penzionere s minimalnim penzijama, ukidanje plaćanja participacije na sve zdravstvene usluge...", navela je.
U narednom periodu fokus rada Naše stranke bit će na podizanju kvalitete života, usluge građanima i na kontinuiranom razvoju lokalne ekonomije.
Srđan Mandić, aktuelni načelnik Općine Centra i kandidat Naše stranke za novi mandat, govorio je o planovima za tu Općinu.
Neke od glavnih stvari koje je najavio su uspostava lokalnog komunalnog preduzeća, rekonstrukcija stadiona Koševo i izgradnja festivalskog centra.
Također, prioritet je saobraćajna infrastruktura, koju će, kako kaže, riješiti izgradnjom javne garaže na Merhemića trgu, ali i usvajanjem Odluke o uspostavi parking mjesta za stanare koja je već u proceduri. Kad su u pitanju pješaci i pješačke zone, neophodno je nastaviti s drugom fazom šetnice Sarajevski ćilim.
Rekonstrukcija Tržnice
Nakon rekonstrukcije Trga ispred Bičakčića i Trga Karla Paržika, navodi da će pristupiti rekonstrukciji Gajevog trga ispred Tržnice te Ulici Muhameda Kantardžića i Gimnazijskoj ulici.
"S višim nivoima vlasti radit ćemo na izgradnji nulte transverzale kod zgrade Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine koja bi uveliko rasteretila saobraćaj", rekao je Mandić.
Promjena vodovodne infrastrukture mu je također jedan od prioriteta, uz naročit naglasak na ulice Muhameda Hadžijahića, Porodice Foht i Husrefa Redžića uz adekvatno asfaltiranje cijelih ulica.
Također je bitno započeti s drugom fazom rekonstrukcije Radićeve ulice, naglasio je, "što podrazumijeva zamjenu vodovodnih i kanalizacionih cijevi, uz potpunu rekonstrukciju ulice i parka, naročito zbog Festivala u Centru kojeg održavamo baš u ovoj ulici. U ovom mandatu ću se boriti da Radićevu ulicu pretvorim u zonu bez saobraćaja".
Na Crnom vrhu, prema Mandićevim riječima, Sarajlije će dobiti novi park a slijedi i rekonstrukcija parkova Hastahana i Kemal Monteno.
Planovi za obrazovnu infrastrukturu
Kad je riječ o obrazovnoj infrastrukturi krenut će se u zgradnju fiskulturne sale Metalac koju koriste dvije srednje i jedna osnovna škola.
Novu fiskulturnu salu dobit će i Osnovna škola Vladislav Skarić, a zbog štednje energije, solarne panele mogle bi dobiti sve škole u Centru.
Foto: Konferencija za medije, Naša stranka, Avaz
Na konferenciji je govorio i Jazid Bajrić, kandidat Naše stranke za načelnika Hadžića:
Bajrić se zalaže za bolju povezanost Hadžića i Sarajeva.
"Moramo imati svakih 15 minuta prevoz do centra Sarajeva, bilo autobusni ili željeznički. Tu je onda saobraćaj u urbanim središtima Hadžića, Pazarića i Tarčina", rekao je.
Sumnjive organizacije
Također, i sami Hadžići moraju postati mjesto ugodnog življenja.
"Ustanove za brigu o djeci u Tarčinu i Pazariću, bankomate u Tarčinu i Pazariću, parkove, zdravstvenu skrb... Od gradnje, svakako, pješačka zona, parking mjesta, trg, drugi kolosijek prema Sarajevu itd.Uporedite šta je Općina Novi Grad uradila sa kasarne koju je dobila na raspolaganje, a šta Općina Hadžići i stvari će vam postati jasnije. Uporedite turističku ponudu susjedne nam Ilidže i Trnova i naše općine, koja budžet puni jednokratno od rente za građevinske dozvole raznih sumnjivih organizacija", kaže Bajrić.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.