CBBIH

Foto: CBBIH

19.09.2024 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

OGRANIČENI POSTUPAK

CBBiH nabavlja softver od 6,6, miliona KM za upravljanje deviznim rezervama

Centralna banka BiH (CBBiH) planira nabaviti softver za upravljanje deviznim rezervama, te je objavila tender za I fazu pretkvalifikacije.

Centralna banka BiH (CBBiH) planira nabaviti softver za upravljanje deviznim rezervama, te je objavila tender (ograničeni postupak) za I fazu pretkvalifikacije.

Procijenjena vrijednost javne nabavke je 5,7 miliona KM, odnosno 6,6 miliona KM sa PDV-om.

Period na koji se zaključuje ugovor je tri godine, sa tim da je rok za implementaciju 12 mjeseci od dana stupanja ugovora na snagu.

Kako se navodi u tenderskoj dokumentaciji, gotovo softversko rješenje mora podržati sve procese upravljanja deviznim rezervama Centralne banke od početka do kraja i povezane aktivnosti korisnika - bilo direktno ili kroz besprijekornu integraciju s drugim, trenutno korištenim aplikacijama.

"Novi sistem treba da koristi cijela organizacija upravljanja deviznim rezervama", istaknuto je.

PODRŠKA CJELOKUPNOM PROCESU​​

Trebao bi biti efikasna podrška cjelokupnom procesu upravljanja deviznim rezervama, pružiti jedan izvor svih potrebnih i specifičnih poslovnih, referentnih i tržišnih podataka, eliminisati ručni unos podataka i smanjiti oslanjanje na dodatne softverske alate.

Novi softver se mora uklopiti u postojeću IT arhitekturu podržanu postojećom IT infrastrukturom i dobro se integrisati u postojeći softverski okvir koji pretežno zauzima BRIS (Bankarsko Računovodstveni Informacioni Sistem – custom rješenje u upotrebi u CBBiH).

Trenutno se u portfoliju nalazi sljedeća vrsta imovine/instrumenata:

• Državne obveznice

• Sredstva (Novac) na računima (koja se također nazivaju jednostavno "Novac", za razliku od "Fizičkog novac ")

• Tržište novca (Money Markets)/ Oročeni depoziti

• Zlato

• Fizički novac koji se drži u trezorima

• SDR (Posebna prava vučenja koja je izdao MMF)

Planirano je da se u bliskoj budućnosti uvedu sljedeće vrste imovine/instrumenata:

• Repo poslovi i obrnuti repo poslovi

• Fjučersi (futures) kojima se trguje na berzi

• OTC derivati uključujući kamatne i valutne svopove (en. SWAPs)

"Pored toga, budući planovi uključuju pozajmljivanje vrijednosnih papira, potencijalno depozitne certifikate i upravljanje kolateralima, pa se stoga očekuje odgovarajuća funkcionalna podrška", precizirano je.

Potrebno je da ponuđeno sofversko rješenje bude implementirano/instalirano on-site, na IT infrastrukturi Centralne banke Bosne i Hercegovine.

Novi sistem treba da podrži sve zahtjeve za izvještavanje od strane organizacionih oblika nadležnih za upravljanje deviznim rezervama.

CBBIH ČLAN RAMP-a

Podsjetimo, Centralna banka Bosne i Hercegovine pridružila se u aprilu ove godine Partnerstvu za savjetovanje i upravljanje rezervama (Reserve Advisory & Management Partnership – RAMP). Predstavnici CBBiH i Svjetske banke su potpisali pravni sporazum, čime je CBBiH postala najnoviji član RAMP-a.

Centralna banka će koristiti usluge savjetovanja, obuke i upravljanja sredstvima, pridružujući se velikoj globalnoj mreži od preko 70 javnih institucija za upravljanje sredstvima. Stručnjaci RAMP-a Svjetske banke će pružiti pomoć u samoj instituciji u smislu upravljanja, strateške alokacije aktive, upravljanja portfolijom i rizicima, kao i instrumenata obezbjeđenja deviznih sredstava.

Jasmina Selimović, guvernerka Centralne banke Bosne i Hercegovine je istakla da sklopivši ovaj sporazum Centralna banka Bosne i Hercegovine čini važan korak naprijed u jačanju svojih operativnih sposobnosti u oblasti upravljanja deviznim rezervama.​

S.B.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI