TRGOVANJE

20.09.2024 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

FMT

Nužno usklađivanje zakona FBiH i RS-a kako bi se trgovcima olakšalo poslovanje

E-trgovina u Bosni i Hercegovini raste brzim tempom, no trgovci se suočavaju s brojnim izazovima koji otežavaju njihovo poslovanje.

E-trgovina u Bosni i Hercegovini raste brzim tempom, no trgovci se suočavaju s brojnim izazovima koji otežavaju njihovo poslovanje. U četvrtak su predstavnici Federalnog ministarstva trgovine, GIZ-a i Asocijacije e-commerce razgovarali o problemima koji se odnose na elektronsku trgovinu i potencijalnim rješenjima.

KLJUČNI IZAZOVI E-TRGOVINE

1. Različiti propisi u entitetima:

Jedan od glavnih problema s kojima se trgovci suočavaju su različiti propisi koji se primjenjuju u Federaciji BiH i Republici Srpskoj. Na primjer, regulative vezane za deklaraciju proizvoda i rok trajanja često se ne poklapaju, što otežava trgovcima poslovanje.

2. Troškovi skladištenja:

Drugi izazov tiče se zahtjeva za posebnim skladištima za online trgovinu. Ovi zahtjevi predstavljaju dodatni financijski teret i organizacijski izazov za mnoge male i srednje poduzetnike.

PREPORUKE ZA UNAPREĐENJE

Predstavnici Asocijacije e-commerce izložili su projekt "Inovacije i digitalizacija malih i srednjih poduzeća u BiH", koji uključuje preporuke za harmonizaciju propisa između entiteta. Ključne mjere uključuju:

  • Harmonizaciju zakona: Uskladiti propise vezane uz rok trajanja proizvoda kako bi se olakšalo poslovanje trgovaca.
  • Prilagodbu propisa o skladištenju: Pojednostaviti zahtjeve za skladištenje robe u online trgovini, smanjujući tako troškove i olakšavajući poslovanje.

"​Kako bi se poboljšalo poslovno okruženje za mikro, mala i srednja poduzeća u BiH, neophodno je raditi na harmonizaciji zakona i prilagodbi propisa. Ovo će omogućiti efikasnije poslovanje i bolju konkurentnost na tržištu, što će imati pozitivan utjecaj na razvoj e-trgovine u cijeloj zemlji", saopšteno je sa sastanka.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI