Foto: TVSA
09.10.2024 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: TVSA
O uzrocima razornih poplava, posljedicama i o tome da li se u budućnosti mogu i kako spriječiti ovakve katastrofe za TVSA su govorili stručnjaci.
I dalje teška situacija u poplavljenim područjima u našoj zemlji, raste broj poginulih, štete se zbrajaju.
O uzrocima razornih poplava, posljedicama i o tome da li se u budućnosti mogu i kako spriječiti ovakve katastrofe za TVSA su govorili stručnjaci.
Gosti prvog izdanja nove sezone TVSA emsije POLIS bili su profesori Nusret Drešković sa Prirodnomatematičkog fakulteta, Muhamed Bajrić sa Šumarskog fakulteta UNSA, profesor Sabid Zekan iz Društva za geotehniku Tuzla i Muris Mujkić iz Zavoda za izgradnju KS.
Na pitanje kakva je situacija u KS, pita li se struka u kantonu kada je riječ o sanaciji klizišta, Bajrić kaže da rijetko.
"Nažalost, nas rijetko ili skoro nikako ne kontaktiraju iz nadležnih ministarstava. Ja sam u protekle evo četiri godine bio prodekan na Šumarskom fakultetu, nikada nismo dobili od nadležnog ministarstva bilo kakav poziv da učestvujemo u nekoj aktivnosti rješavanju nekog problema. Ja znam da je urađena studija rizika klizišta u BiH", kazao je Bajrić.
"Kada ste pitali o registru klizišta mislim sasvim je uredu da lokalne zajednice imaju registar klizišta. Postoji studija stabilnosti, ta studija treba da dožive neka ažuriranja. Smatram da je nakon 20 godina prostornog plana vrijeme da stakva i institucije koje su zadužene za to predpostavljam da su već u nekoj fazi ažuriranja takve karte na kojoj se nalaze registrovana klizišta", kazao je Muris Mujkić.
Komentirajući da li postoji opasnost za građane Sarajeva zbog gradnje, jer je u 19. st poznato da se jedan veliki dio brda srušio na Bistrik, Drešković kaže
"Ja se brinem da se u jednom momentu zbog vrlo intenzivne gradnje ja bih rekao neplanske jer ona ne percepira cijeli okoliš ona percepira samo onu parcelu za koju neko dobije građevinsku dozvolu. 40 parcela su prodate uz međuentitetsku liniju razdvajanja i sada imate tamo ogromne objekte, to je ogromni pritisak na stjensku masu", kazao je Nusret Drešković.
Može li se Kantonu Sarajevo dogoditi ovo što se desilo Donjoj Jablanici?
"Itekako postoji opasnost, zubi klimatskih promjena su takvi da će se sve češće dešavati ovi incidenti", kazao je Bajrić.
"Postoji vjerovatnoća ali ne mora biti onakva kakva je bila tamo", kazao je Mujkić.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.