Image0

31.10.2024 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

DIASPORA EXPERTS KNOWLEDGE SHARING PROGRAM

ABSL podstiče jačanje domaćih kompanija kroz saradnju s ekspertima iz dijaspore

BPO sektor se brzo širi globalno jer kompanijama omogućava smanjenje troškova rada i pristup kvalifikovanom osoblju na tržištima.

Business Process Outsourcing (BPO) ili outsourcing poslovnih procesa je praksa kada kompanije prenose određene poslovne funkcije ili procese na vanjske izvođače umjesto da ih obavljaju interno. Ovo se radi kako bi se smanjili troškovi, povećala efikasnost i omogućilo fokusiranje na osnovne aktivnosti kompanije. BPO obuhvata širok spektar usluga, uključujući korisničku podršku, finansijske i računovodstvene poslove, IT podršku, upravljanje ljudskim resursima, marketing, i mnoge druge operacije. Na primjer, kompanija može angažovati vanjski tim za korisničku podršku koji radi s klijentima 24/7 ili koristiti specijalizovane firme za upravljanje administrativnim i finansijskim zadacima. BPO sektor se brzo širi globalno jer kompanijama omogućava smanjenje troškova rada i pristup kvalifikovanom osoblju na tržištima s povoljnijim radnim uvjetima, poput Bosne i Hercegovine, što im daje konkurentsku prednost i fleksibilnost u poslovanju.

"Business Process Outsourcing (BPO) u Bosni i Hercegovini predstavlja sektor koji brzo raste, nudeći lokalnim kompanijama priliku da postanu konkurentni pružatelji usluga na globalnom tržištu. Zahvaljujući povoljnoj geografskoj poziciji, kulturnoj bliskosti s evropskim zemljama, i rastućem broju visokoobrazovanih stručnjaka, BiH se profilirala kao atraktivna destinacija za outsourcing poslovnih procesa, naročito u segmentima kao što su IT podrška, upravljanje ljudskim resursima, korisnička podrška i digitalna transformacija. BPO sektor pruža domaćim kompanijama priliku za međunarodno umrežavanje i prilagođavanje globalnim standardima poslovanja, a uz podršku dijaspore i ekspertiza iz inostranstva, ovaj sektor ima potencijal za dalje širenje i razvoj, što će dodatno doprinositi privrednom rastu i otvaranju novih radnih mjesta u zemlji", pojašnjavaju iz Asocijacije poslovnih servis lidera u Bosni i Hercegovini (ABSL).

Potencijal ovog sektora prepoznala je i Vlada Sjedinjenih Američkih Država koja je kroz USAID-ov projekat "Diaspora Invest" podržala aktivnosti prenosa znanja iz dijaspore na lokalne kompanije u BPO sektoru. Rast ovih usluga osigurat će ostanak kvalfikovane radne snage u Bosni i Hercegovini, te stvoriti uslove za nova ulaganja na domaćem tržištu.

"Zahvaljujući podršci USAID-a, ABSL je osigurao da 34 kompanije iz BiH dobiju priliku da se povežu s talentovanim stručnjacima iz dijaspore kroz cjelodnevne radionice, dok je 12 kompanija imalo priliku za individualni mentoring program. Ovaj program nije samo platforma za razmjenu znanja, već i most između prošlosti i budućnosti, gdje se inovacije susreću s lokalnim potrebama", pojašnjava Adi Softić, menadžer za odnose s članicama u ABSL-u.

U fokusu ovog programa su lokalna mala i srednja preduzeća orijentirana ka izvozu usluga, te mentori iz sektora poslovnih servisa koji su kroz svoja iskustva oblikovali nove prilike i poglede kompanija s kojima su radili. Adnan Behmen, stručnjak za digitalnu transformaciju, donio je neke nove ideje i savjete kako unaprijediti poslovne procese. Njegovo mentorstvo nije bilo samo prenošenje postojećih znanja; Adnan je s kompanijama aktivno diskutovao mogućnosti preobrazbe njihovih poslovnih modela, koristeći savremene tehnologije i prevazilazeći prepreke.

"Posebno je interesantan ovaj aspekt naših eksperata u dijaspori koji dijele svoja znanja i iskustva, tako da vjerujemo da su ona znanja i iskustva koja on ima i koja može prenijeti nama jako vrijedna. Generalno, digitalizacija u BiH nije neka nova tema, ali nije ni toliko uzela maha i dalje ima prostora za napredak, te mi se čini da sve ono što se dešava u svijetu kod nas kaska, tako da kada neko dođe iz tih drugih krajeva svijeta zapravo nam prenosi ono što i nas sigurno čeka", izjavila je Maida Kovač iz kompanije Outecho.

Ipak, podaci upućuju na dobre trendove. U 2023. godini zabilježen je rast zaposlenih u sektoru globalnih poslovnih servisa za 6,6%, pri čemu IT sektor bilježi rast od 6,65%, dok su jezičke i osnovne IT usluge zabilježile najveći rast zaposlenosti od 8,75%.

Upravo zbog toga, mentorica Alisa Kapić se fokusirala na razvoj poslovanja i prodaje, vodeći se svojim iskustvom iz Austrije. Njena strast prema unapređenju prodajnih strategija inspirisala je kompanije da počnu razmišljati o redefinisanju svojih pristupa potencijalnim klijentima i tržištima. Kroz individualne sastanke i posjete kompanijama, učesnici su mogli dobiti personalizovan pristup i praktično primjenjive savjete za unaprjeđenje procesa u segmentima prodaje.

"Mi u Popcorn Recruiters smo veoma zahvalni na prilikama za umrežavanje i praktična znanja stečena kroz mentorstvo o prodaji i razvoju poslovanja s Alisom Kapić. Uvidi i strategije koje su podijeljene značajno su unaprijedili naš pristup angažmanu na tržištu i upravljanju odnosima s klijentima, te bili dodatna motivacija da probamo nove metode i pristupe koji će sigurno uroditi plodom", poručila je Rialda Osmanović iz kompanije Popcorn Recruiters.

Mentorstvo Vernise Rejhan donijelo je uvid na upravljanje talentima i performansama prateći dobre prakse iz Švedske. Vernisa je radila s kompanijama na stvaranju kulturološki pozitivnog radnog okruženja i efektivnim strategijama za upravljanje ljudskim resursima. "Vernisa nas je naučila kako da prepoznamo i razvijemo talente unutar naše organizacije. To je promijenilo način na koji razmišljamo o našem timu", kazala je Vildana Bašić, jedna od učesnica programa.

Kompanija Ministry of Programming također je uzela učešće u cjelodnevnoj radionici s Vernisom Rejhan, a članica njihovo tima Nadža Karić ističe da "je veoma osvježavajuće i inspirativno imati priliku dijeliti svoja iskustva i čuti iskustva kolega iz industrije, te se uputiti u aktuelne trendove u talent menadžmentu."

Da BPO sektor ima šansu za velika zapošljavanja, potvrđuje i podatak da je broj kompanija sa preko 50 zaposlenih porastao je za 45% u odnosu na prethodnu godinu, dok je broj kompanija sa više od 200 zaposlenih porastao za 27%.

Kako rastu kompanije, tako se otvaraju prilike i za kreiranje ponuda za veće projekte na globalnom tržištu. Zbog toga je posebnu pažnju učesnika programa izazvalo mentorstvo i radionica s Omerom Softićem koji je donio svoje bogato znanje o globalnim poslovnim servisima i trendovima koje je sticao i odlučio podijeliti s domaćim kompanijama. Njegova sposobnost da prepozna i prenese kako se globalni trendovi mogu primijeniti na lokalno tržište otvorila je nova vrata za mnoge kompanije i inspirisala učesnike njegovog programa da samoinicijativno oforme grupu koja aktivno radi na otkrivanju novih tržišnih prilika.

"Tokom radionice desila se izvanredna diskusija s izuzetnim i otvorenim ljudima. Definirali smo sve izazove, kreirali akcioni plan i relevantne korake za daljnje djelovanje. Omer, kao mentor, pružio je sjajne i realistične smjernice, podstakao kritičko razmišljanje i ohrabrio odlične individualne i grupne razgovore", ukazuje Adnan Oručević, koji je ispred kompanije ZenDev uzeo učešće u radionicama.

Nakon mentorskog programa koje su direktno prošli Altinit, AMSP, Conrec Infinity, Emaq, HTEC, Manpower Group, Outecho, Popcorn Recruiters, QSD, Semblie, Softhouse Balkans, Valens, otvaraju se nove perspektive umrežavanja dijaspore i lokalnih lidera na tržištu. Sve upućuje da će BPO sektor nastaviti rasti i da se u njemu krije šansa za zadržavanje talenta u Bosni i Hercegovini.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI