ep bih

Foto: Ilustracija/Akta.ba

14.11.2024 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

ISTRAŽIVANJE I ODGOVORI

Akta.ba pokrenula lavinu reakcija: O duplo skupljem tenderu EPBiH se još govori

Kao prvi medij koji je ukazao na dramatičan skok troškova za zaštitarske usluge u okviru novog tendera EPBiH, naš portal je pokrenuo lavinu reakcija.

Kao prvi medij koji je ukazao na dramatičan skok troškova za zaštitarske usluge u okviru novog tendera Elektroprivrede BiH, naš portal je pokrenuo lavinu reakcija koja je uključivala i druge medije, te izazvala reakcije u poslovnim i političkim krugovima.

Tender za zaštitarske usluge, čija procijenjena vrijednost iznosi nevjerojatnih 14 miliona KM, gotovo je duplo skuplji u odnosu na prethodni tender koji je bio vrijedan 8,5 miliona KM. U trenutku kada Elektroprivreda BiH bilježi gubitke od više od 142 miliona KM, ovakvi izdaci za jedinstvenu uslugu postavljaju pitanja o ekonomičnosti i transparentnosti procesa nabavke.

Naša inicijativa da pokrenemo ovu temu potaknula je javnu raspravu, čime su se otvorili brojni važni aspekti vezani za obim i način nabavke usluga koje Elektroprivreda pruža. Iako su iz Elektroprivrede BiH odgovarali da se tender nalazi u fazi ocjene ponuda i da ne mogu otkrivati više informacija, naše istraživanje i odgovori upućeni prema odgovornim institucijama ukazali su na ozbiljna pitanja u vezi s kriterijima za dodjelu ovakvog tendera.

Podsjetimo, na nedavni upit Akta.ba u vezi sa spornim tenderom, iz Elektroprivrede BiH nisu željeli odgovoriti na pitanja braneći se "povjerljivim informacijama".

Nakon što je odlučeno da ugovor dobio konzorij u čijem je sastavu i firma Condor supruge Rame Isaka, Elektroprivreda BiH je uputila saopćenje u kojem konstatuje da predmetna kompanija od 2012. godine "povremeno obavlja" poslove za Elektroprivredu, bez osvrtanja na sukob interesa ili segment upitnosti bilo koje vrste.

KAKO JE RASLA VRIJEDNOST TENDERA

"Kompanija Condor d.o.o. Zenica je, uz još nekoliko kompanija koje očito nisu interesantne za javnost, bila učesnica u svim objavama Tenderske dokumentacije JP Elektroprivreda BiH za usluge fizičke/tehničke zaštite ljudi i imovine, dok su se neke članice Konzorcija mijenjale tokom godina.", naveli su iz Elektroprivrede BiH.

Napomene radi, tender za ove usluge je 2018. bio još jeftiniji i iznosio je 6,7 miliona KM. Zatim, 2021. godine raspisan je tender za iste usluge vrijednosti 8,5 miliona KM i na kraju 2024. godine rekordnih 14 miliona KM.

TENDERI EPBIH

Ubrzo je stigla reakcija Ambasade SAD-a u Sarajevu koja je oštro reagovala na odluku Elektroprivrede BiH da firmi Condor, kao dijelu konzorcija, a koja je u vlasništvu porodice federalnog ministra Rame Isaka, dodijeli ugovor od 14 miliona KM.

ODLUKA O PRODAJI FIRME

Odmah nakon toga se oglasio se i sam ministar Ramo Isak rekavši da poštuje stavove Ambasade SAD-a i da će firmu prodati.

"U toku dana obavio sam konsultacije s porodicom te smo donijeli odluku kako ćemo porodičnu firmu do kraja tekuće sedmice prodati. Stava smo kako je to najbolje rješenje za uposlenike jer će na taj način zadržati svoj radno-pravni status, nastaviti izmirivati kreditne obaveze i u konačnici nastaviti osiguravati stalni priliv novčanih sredstava u svoje kuće", kazao je Isak.

Na kraju je potvrdio za medije da je firma prodata domaćim kompanijama koje se bave istim ili sličnim poslovima. Budući da nije kazao kome, o promjenama u vlasničkoj strukturi firme naknadno ćemo pisati.

Podsjetimo, ovo nije jedini unosan ugovor koji je firma Condor dobijala putem javnih nabavki. Zaštitarska agencija je angažovana za obavljanje poslova fizičke zaštite i tehničke zaštite od strane RMU Kakanj 2023. i 2024. godine. Ugovori su bili vrijedni više od 600.000 KM.

Od predstavnika institucija reagovao je federalni zastupnik Admir Čavalić koji je na koncu dobio odgovor na zastupničko pitanje od Elektroprivrede BiH u kojem je pobrojano koliko koje usluge iz predmetnog ugovora koštaju.

odgovor

Elektroprivreda BiH navodi da je prilikom određivanja vrijednosti javne nabavke vodila računa da se utvrdi minimalna jedinična cijena usluge satnice fizičke zaštite po jednom satu u odnosu na aktuelnu situaciju na tržištu.

POSLANA JASNA PORUKA

Kroz objavljivanje naših tekstova, uključujući upit na temu neobjašnjive razlike u troškovima i odsutnosti određenih ključnih zahtjeva u samom tenderu, naš portal je poslao jasnu poruku o potrebi za većom odgovornošću u procesu javnih nabavki. Ovaj problem ne samo da pogađa samo Elektroprivredu BiH, već i širu javnost koja se mora zapitati o pravilnosti takvih odluka i njihovim dugoročnim posljedicama na finansije ove javne institucije.

Naša inicijativa nije samo rasvijetlila potencijalne nepravilnosti u ovom procesu, već je potaknula potrebnu javnu raspravu o ekonomičnosti, transparentnosti i odgovornosti u javnim nabavkama. Kroz seriju istraživačkih tekstova, otvorili smo ključna pitanja koja zahtijevaju ozbiljna objašnjenja i dodatnu odgovornost od strane institucija koje upravljaju javnim sredstvima.

Kao portal koji je prvi otkrio i dao značaj ovoj temi, nastavit ćemo pratiti razvoj situacije i izvještavati javnost o daljnjim koracima.

S.B.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI