Foto: FENA
19.11.2024 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Fena
Svjetlo koje donose istraživački mediji u Bosni i Hercegovini je pomoglo da se otkriju mnogi slučajevi korupcije.
Svjetlo koje donose istraživački mediji u Bosni i Hercegovini je pomoglo da se otkriju mnogi slučajevi korupcije, a nemali broj aktera tih afera završili su na crnoj listi Ministarstva finansija SAD-a, izjavio je u Washingtonu Eldin Karić, direktor Centra za razoj medija i analize (CRMA) i urednik portala Žurnal, javlja izvještač Fene.
On je to izjavio na četvrtoj godišnjoj konferenciji i dodjeli nagrada koju u Washingtonu organizira Transatlantska mreža lidera (TLN), a održava se pod motom američkog Udruženja profesionalnih novinara koje glasi: “Naša je dužnost kao novinara da bacimo svjetlo u mračne kutke vladinih tajni".
Karić kaže da to slikovito opisuje koliki značaj u društvu imaju istraživački mediji.
"Svjetlo koje donose malobrojni, ali hrabri istraživački mediji u Bosni i Hercegovini je pomoglo da se otkriju mnogi slučajevi korupcije. Sjetimo se mračnog doba pandemije Covida kada su političke elite u Bosni i Hercegovini pokušale da totalno ukinu transparentnost i da nabavku opreme i medicinskih pomagala stave izvan sistema javnih nabavki, čime nisu samo ugrozili budžete institucija, nego su direktno ugrozili živote ljudi", rekao je Karić.
Zahvaljujući malobrojnim ali hrabrim istraživačkim medijima, istakknuo je, otkriveni su brojni slučajevi zloupotrebe vlasti, a epilozi tih otkrivenih afera su osuđujuće presude i sudski procesi koji još uvijek traju.
"Pitanje transparentnosti, odnosno netransparentnosti, jedna je od glavnih tema ove konferencije na kojoj aktivno učestvuje i Centar za razvoj medija i analize. Smatramo da je pitanje transparentnosti osnovni princip u borbi protiv korupcije i zloupotrebe vlasti. Nažalost, netransparentnost i korupcija ne samo da uništavaju i siromaše društva, nego i ubijaju ljude. Svjetlo koje donose istraživački mediji u Bosni i Hercegovini je pomoglo da se otkriju mnogi slučajevi korupcije, a nemali broj aktera tih afera završili su na crnoj listi Ministarstva finansija SAD-a", zaključio je Karić.
Tatjana Udovičić, program menadžer Centra za razvoj medija i analize, ističe da online magazin Žurnal i Centar kao njegov osnivač i izdavač, već punih 15 godina djeluju s istim ciljevima, vrlo jasnim i nedvosmislenim: boriti se protiv korupcije koja devastira Bosnu i Hercegovinu i jačati istraživačko novinarstvo u interesu javnosti.
"Iza nas je na stotine istraživanja, snimljenih dokumentarnih filmova, sedam nagrada EU za najbolja istraživanja o korupciji u BiH i regionu", istaknula je.
Smatra da sama tema panela na kojem je učestvovala, "Tržišta i mediji", za nekog ko dolazi iz BiH, pa još i iz istraživačkog medija, “na prvu loptu” izaziva pitanja: Koje tržište? Zar mi uopšte imamo tržište? I za koje i kakve medije?
Vrijednost bh. tržišta se procjenjuje na oko 45 miliona eura, spram 360 miliona u Hrvatskoj, iili 320 miliona eura u Srbiji. A 60 posto oglašivačkih budžeta se troši na tradicionalno TV oglašavanje, mahom zabavnih sadržaja, komercijalnih proizvoda.
"Jasno je da u ovakvim okolnostima istraživački mediji nemaju tržišnu poziciju. Ali zato imaju slobodu koja nema cijenu, slobodu da istražuju i otkrivaju najveće probleme bh. društva", zaključila je Udovičić.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.