Benjamina Karić

Foto: Ilustracija, Akta.ba

21.11.2024 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

Geografija političke odgovornosti

Političari u BiH u raskoraku ličnog interesa i svrsishodnosti uloge za koju su plaćeni

Dok političari u svijetu gube mandate zbog "sitnica", u BiH još uvijek sve "može".

Možda se sjećate velikog skandala koji je "srušio" predsjednicu norveškog parlamenta Evu Kristin Hansen, nakon što je utvrđeno da koristi stan od pedeset kvadrata koji pripada državi.

Oštetila državu, podnijela ostavku i vratila novac

Ta činjenica javnost je još više šokirala jer je upravo Hansen željela "očistiti" parlament od zloupotrebe privilegija nakon političkih skandala u koje su bili upleteni norveški zastupnici i državni program stambenog zbrinjavanja.

Naime, nekoliko zastupnika je imalo ličnu korist od besplatnog smještaja za "odvojeni život", međutim, posjedovali su imanje u blizini Osla, tačnije sjedišta parlamenta.

Tri godine Eva Kristin Hansen živjela je besplatno u stanu koji je finansirala država dok je imala kuću 29 km od Osla.

U toj zemlji, predsjedavajući Predstavničkog doma može koristiti državni stan ako je njegova privatna kuća udaljena 40 kilometara od parlamenta, dok je njena bila udaljena znatno manje.

Zbog toga je podnijela ostavku i izvinila se građanima.

Pored izvinjenja platila je razliku da pokrije gubitak koji je nanijela državi.

Podsjećamo, prema nekim nalazima, Norveška ima suficit od trilion i trista milijardi dolara.

Transparentnost i odgovornost

Zakonodavne mjere koje se poduzimaju u Norveškoj u vezi s tim pitanjima uključuju povećanje transparentnosti u vezi s državnim imovinskim transakcijama, jasnije definisanje uslova pod kojima političari mogu kupovati takve nekretnine, kao i jaču kontrolu kako bi se spriječili potencijalni sukobi interesa.

Ako političari koriste svoj status za sticanje imovine po povoljnim uslovima, postoji rizik od sukoba interesa, posebno ako njihove odluke kao javnih službenika mogu uticati na tržište nekretnina ili državne politike vezane uz stanovanje.

Geografija političke odgovornosti

Ako znamo kako funkcionira benefit "odvojenog života" za funkcionere u BiH, možete li zamisliti da neko od njih (ko živi u Sarajevu a prema CIPS prijavnici prima dodatni bonus od države) da ostavku ili se ponudi vratiti novac državi?

Ne možete ni zamisliti, zar ne?

Na sličan način su u zemljama EU i onima koje poput Norveške koja nije članica ali ima stroge sankcije, definirane i zloupotrebe pri kupovini stanova.

To znači da bi većina naših domačih funkcionera bila podložna odstupanju sa pozicija i vraćanju duga državi. Ali, na njihovu sreću, politikom se bave u sistemu koji nije uređen.

Unovčeni populistički altruizam umjesto profesionalizma

Dok se bavila altrističkim i kulinarskim radom i opsežnim populističkim frazama, umalo je ispod radara prošla i kupovna stana, sada već bivše gradonačelnice, a aktuelne načelnice Općine Novo Sarajevo, Benjamine Karić.

Naime, Karić je ispod cijene i u tajnosti kupila 70, a dobila 136 kvadrata bespravno renoviranog stana u centru grada.

Ona je u glavnoj ulici grada, u Općini Centar kupila petosoban stan, debelo ispod cijene, u zgradi čije je renoviranje fasade naknadno uvršteno u plan javnih nabavki u toku njenog markiranja stana za čije unutrašnje renoviranje i proširenje (za čak 65 kvadrata) nisu pribavljene potrebne saglasnosti.

Činjenica da kupovina nije javno iskomunicirana govori o nepoznavanju obaveza bavljenja javnim poslom, ali teško da je to ovdje slučaj.

U pokušajima opravdavanja poteza, u više medijskih nastupa, Karić je davala izjave koje su bile više štetne no benefitne po nju i osjetile su se "početničke greške" onih koji tek ulaze u "politički biznis".

Lični PR vs PR za Grad

Većina dosadašnjih gradonačelnika/ca su svoje mandate ispunili različitim gafovima i potezima koji su izaz(i)vali negativne reakcije i podsmjeh.

Bilo je jasno odavno da njen politički performans na ovoj poziciji nije zaskužio i drugi mandat te da će tražiti novu funkciju.

Tako kandidirala da predstavlja građane općine u kojoj ne živi, koju ne poznaje dovoljno, promijenivši adresu samo zbog uslovljavanja političke (u)trke, koristeći lobi cijele koalicije.

Od gafova koji su obilježili mandat gradonačelnice Karić, pored predmetne kupovine stana, bila je i "umjetnička instalacija" na Baščaršiji koja je nakon reakcije građana uklonjena te "populistička instalacija" spomenika kralju Tvrtku.

Početak mandata (koji je dobila isključivo zbog političkog debakla tadašnje strukture oko imenovanja Bogića Bogićevića), obilježio je i predmet Tužilaštva KS. Tu je i skandal oko lošeg pregovaranja za koncert Tonija Cetinskog koji je bio regionalno loš PR za naš grad, a onda i pretjerana "investicija" dočaka nove godine sa lošom tehničkom logistokom koju je i sama Karić dalje istraživala i plaćala javnim novcem.

Koncert Severine koji nam predstoji, ugovoren je, što je Karić potvrdila gostujući u medijima i elaborirajući stavke koje opravdavaju čak 800 hiljada KM planiranih sredstava za potrebe javne proslave Nove godine.

Tu je i upitni ugovor za fasade u gradu. Prema potpisanom ugovoru, općenito se radi o par tekstova koje će pisati jedan lokalni medij o fasadama i za koji je iz budžeta Grada izdvojeno 20. 000 KM.

Na pitanja o detaljima ugovora za "projekat fasade" koji imamo u posjedu, a koji je potpisan van obaveza javnih nabavki i usmjeren ka mediju, od Karić nismo dobili odgovor ni nakon više od dva mjeseca.

Jasno je da je Grad dužan dostaviti odgovore i u odsutstvu Karić, stoga ćemo i o tome obavijestiti javnost po primitku "njihove strane priče".

Postavlja se pitanje koliko je još takvih ugovora "ispod radara" bilo a da nisu detektovani.

Faktor iznenađenja

Za nekog ko se u svemu "branio" niskim stepenom ingerencija i slabim budžetom, postigla je mnogo, bar za sebe, ako ne za grad i njegovo regionalno i internacionalno pozicioniranje što joj je bila osnovna uloga i svrha.

Da li će Karić u Općini Novo Sarajevo tokom mandata "baciti oko" na još neku atraktivnu nekretninu po povoljnoj i povlaštenoj cijeni ostaje da se vidi.

Ono što je sigurno je da u BiH za sada nećemo doživjeti sankcije, otkaze ili moralna odstupanja od funkcija kada se zloupotrijebi položaj na štetu poslodavca, u ovom slučaju građana.

To bi značilo da domaći političari razumiju koncept zloupotrebe položaja i pozivanja na odgovornost, a to je već utopističko i iluzorno percepiranje bh. stvarnosti.

Ako dodatno uzmemo u obzir jako loše ili potpuno "odsutno" komuniciranje s medijima na "škakljive" upite tokom mandata (u nadi da će vremenom izgubiti na važnosti i da će mediji odustati od pitanja), ostaje da se vidi da li će takvu praksu nastaviti i na novoj funkciji kao načelnica Općine Novo Sarajevo koju je tek preuzela.

Sudeći po imenovanjima u novom kabinetu, profilsko "djelovanje", etablirano na prethodnoj funkciji će se nastaviti kako u djelovanju za građane tako i u javnom komuniciranju i saradnji s medijima.

N.K.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI