Foto: Akta.ba
20.11.2024 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Prvu konferenciju o trgovini otvorio je federalni ministar trgovine Amir Hasičević.
Federalno ministarstvo trgovine, u saradnji s Udruženjem poslodavaca Federacije BiH, organizovalo je Prvu konferenciju o trgovini, okupivši predstavnike vlasti, institucija, sindikata, akademske zajednice, poslodavaca i stručnjaka iz oblasti trgovine. Cilj konferencije bio je razmatranje ključnih tema i izazova s kojima se sektor suočava, uključujući tržište radne snage, inspekcijski nadzor te unapređenje trgovinskog sektora.
Prvu konferenciju o trgovini otvorio je federalni ministar trgovine Amir Hasičević, koji je tom prilikom istakao važnost ovog događaja za dalji razvoj trgovinskog sektora u Federaciji BiH. U svom obraćanju, ministar Hasičević naglasio je ključnu ulogu trgovine u ekonomiji, kao i potrebu za nastavkom zakonodavnih i institucionalnih reformi koje će omogućiti dalji napredak sektora. "Ova tema čini samu osnovu ekonomske aktivnosti Federacije BiH. Trgovina nije samo jedna od privrednih djelatnosti, već ključni most koji povezuje proizvođače i potrošače, kao i domaća tržišta s globalnim tokovima", ističe federalni ministar Hasičević.
Federalni ministar trgovine Amir Hasičević istaknuo je značaj trgovine kao jedne od ključnih grana ekonomije Federacije BiH, koja broji 7.700 privrednih društava, ostvaruje godišnje prihode od 32 milijarde KM i zapošljava preko 86.000 radnika. Posebno je naglasio važnost Zakona o unutrašnjoj trgovini, koji je nedavno stupio na snagu i omogućava modernizaciju sektora u skladu s EU standardima.
Direktor Udruženja poslodavaca FBiH Mario Nenadić dodao je kako usvajanje ovog zakona predstavlja prvi korak ka sistemskom uređenju trgovine, dok predstoji rad na Zakonu o e-trgovini, Zakonu o zaštiti potrošača i Zakonu o kontroli cijena, koji je već u proceduri. "Pred nama je zadatak pripreme tri ključna zakona. Nakon što je stupio na snagu Zakon o unutrašnjoj trgovini, slijedi zajednički rad na izradi Zakona o e-trgovini, Zakona o zaštiti potrošača i Zakona o kontroli cijena. Pored toga, potrebno je raditi i na osmišljavanju višegodišnje strategije razvoja trgovinskog sektora", smatra Nenadić.
Samir Kurtović iz Saveza samostalnih sindikata BiH pohvalio je partnerski dijalog između socijalnih partnera, naglašavajući važnost kontinuirane saradnje radi zaštite radničkih prava i poboljšanja njihovog statusa. "Ovo predstavlja jasnu poruku svim poslodavcima, kao i kantonalnim i federalnim vlastima, da je upravo ovakav pristup pravi način za vođenje socijalnog dijaloga i unapređenje radničkih prava. Ostvaren je značajan rezultat koji potvrđuje važnost zajedničkog rada na ovim pitanjima", navodi Kurtović.
Poseban fokus bio je na inspekcijskom nadzoru i provedbi Zakona o unutrašnjoj trgovini, posebno odredbi koje tretiraju neradnu nedjelju. Direktorica Federalne uprave za inspekcijske poslove Ivana Prvulović izjavila je da su prve kontrole pokazale visok nivo poštivanja zakona, uz nastavak nadzora radi dodatnog unapređenja.
Učesnici su također razgovarali o problemu nedostatka radne snage u trgovini. Istaknuto je da Bosna i Hercegovina zaostaje za susjednim zemljama i EU kada je u pitanju uvoz radne snage, zbog dugotrajnih procedura koje ometaju brže zapošljavanje stranih radnika.
Ono što je posebno važno spomenuti jeste da smo tokom konferencije imali priliku čuti i perspektivu manjih trgovinskih lanaca, koji često nisu dovoljno zastupljeni u širim diskusijama o zakonodavnim reformama. Predstavnici ovih subjekata podijelili su svoja iskustva i izazove s kojima se suočavaju, naglašavajući kako Zakon o unutrašnjoj trgovini utiče na njihovo poslovanje.
Konferencija je zaključena dogovorom o daljnjem razvoju zakonodavstva i pripremi strategije razvoja trgovinskog sektora, čime će se osigurati njegov napredak i usklađenost sa savremenim standardima.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.