MOC VODE

20.11.2024 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

MOĆ VODE I NEMOĆ SISTEMA

Kupusović: Ne možemo puštati probleme niz vodu – svi živimo nizvodno od nekoga

Naglasio je da voda nije samo prirodni resurs već ključ opstanka ekosistema i civilizacije.

Sarajevo je bilo domaćin 4. BiH Kongresa o vodama, koji je okupio stručnjake iz cijele zemlje kako bi razgovarali o ključnim izazovima u upravljanju vodnim resursima.

Povod za ovu raspravu bile su katastrofalne poplave koje su u oktobru pogodile Bosnu i Hercegovinu, ostavljajući za sobom izgubljene živote i ogromne materijalne štete.

Centralna tema kongresa bile su posljedice klimatskih promjena na vode, uključujući poplave, suše i klizišta, te strategije prilagodbe.

MOĆ VODE

Tarik Kupusović, predsjednik Naučno-stručnog odbora kongresa, u svom izlaganju pod nazivom "Moć vode" naglasio je ključnu ulogu profesionalaca u sektoru voda u osmišljavanju održivih rješenja.

"Voda je oduvijek bila moćna i nikad neće onemoćati. Naša je dužnost, kao stručnjaka, da se prilagodimo toj moći i njome mudro upravljamo", istakao je Kupusović.

On je upozorio na sve izraženiji uticaj klimatskih promjena na režime voda.

"Vode je najmanje i najlošijeg kvaliteta baš onda kada ljudima najviše treba, a kada je ima previše, poplave i bujice nanose ogromne štete", rekao je.

Kupusović je naglasio da ne možemo "puštati probleme niz vodu", jer svi živimo nizvodno od nekoga.

VODA JE KLJUČ OPSTANKA EKOSISTEMA I CIVILIZACIJE

Također, ukazao je na značaj profesionalnog pristupa u vođenju politike upravljanja vodama, jer voda nije samo prirodni resurs već ključ opstanka ekosistema i civilizacije.

Govoreći o upravljanju vodama u BiH, Kupusović je podsjetio na napredak postignut nakon rata, uključujući obnovu vodovoda i početak reformi prije uvođenja EU direktive o vodama iz 2000. godine. Međutim, političke reforme, koje su ključne za dugoročno upravljanje, zaustavljene su nakon pada Aprilskog paketa 2006. godine.

U mišljenju Evropske komisije iz 2019. godine, sektor okoliša, uključujući upravljanje vodama, dobio je detaljne preporuke, ali ostaje u drugom planu.

Istovremeno, slabosti u vodosnabdijevanju, tretmanu otpadnih voda i zaštiti izvorišta pitke vode sve češće privlače pažnju medija i građanskog društva.

"Voda jeste moćna, ali nije svemoćna. Potrebne su velike političke reforme, inače ćemo ostati "crna rupa" na Balkanu i u Evropi", zaključio je Kupusović.

4. BiH Kongres o vodama jasno je ukazao na hitnost prilagodbe na ekstremne vremenske i klimatske promjene, uz istovremeno jačanje institucionalnog i pravnog okvira.

Upravljanje vodnim resursima, kako su se složili stručnjaci, zahtijeva dugoročna i održiva rješenja koja će zaštititi ljude, prirodu i ekonomiju.

E.K.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI