Foto: Vlada USK
24.11.2024 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Nezavisne novine
Novim zakonom, kako se ističe, potrebno je precizno definisati šta je medij i šta podrazumjeva javno informisanje.
Ministarstvo obrazovanja Unsko sanskog kantona formiralo je radnu grupu koja je započela izradu novog zakona o informisanju USK, kojim bi se trebala bolje urediti ova oblast s posebnim naglaskom na onlajn medije i društvene mreže.
Razlog za ove aktivnosti su, kako se ističe, izvještavanja na brojnim portalima i socijalnim mrežama o nedavnim tragičnim događajima i ubistvima koja su se dogodila u Sanskom Mostu i Bosanskoj Krupi, kojom prilikom su se širile laži i dezinformacije, kao i govor mržnje u javnom prostoru.
"Radna grupa je u nacrtu ovoga zakona predložila da se prekršajno kažnjavaju lica koja iznose govor mržnje putem društvenih mreža, ali smo predložili i određena zakonska rješenja kada se radi o internetskim portalima i stranicama, dok smo posebnu pažnju posvetili zaštiti maloljetnih lica", kaže Albijana Trnavci, predsjednica pomenute radne grupe.
Prema riječima Fatke Kulenović, članice radne grupe i kantonalne zastupnice, bitno je da se zakonom uvede transparentnost i odgovornost.
"Veliki problem imamo sa onima koji ne žele da se registruju, sa lažnim stranicama i profilima, a ovakav zakon je prvi korak da se pokuša urediti ova oblast. Kroz primjenu moći će se uvidjeti i ispraviti njegove moguće nedorečenosti i nedostaci", kaže Kulenovićeva.
Inače, treba istaći kako je u Unsko sanskom kantonu na snazi Zakon o informisanju koji je donesen još daleke 1998. godine i u njemu nema zakonskih regulativa kojima su obuhvaćene internetske platforme, zbog čega u ovoj oblasti vlada pravi haos.
Novim zakonom, kako se ističe, potrebno je precizno definisati šta je medij i šta podrazumjeva javno informisanje, te svakog izdavača obavezati da redovno obavještava javnost o vlasničkoj strukturi, poslovnim rezultatima, čitanosti i gledanosti.
Također, želi se regulisati odgovornost novinara, glavnih urednika i medija za javnu riječ, definisati prava i obaveze javne uprave i u konačnici urediti medijski prostor.
U nacrt zakonskih rješenja su ugrađene i odredbe o registraciji internetskih portala koji se bave medijskom djelatnošću, s tim da se moraju registrovati i posjedovati impresum, te istaknuti vlasnici, urednici i novinari.
Nacrt zakona, kada bude izrađen, biće upućen u parlamentarnu proceduru i javnu raspravu kako bi o njima svoj sud dali medijski radnici i građani, a potom će o njegovom usvajanju odlučivati Skupština USK.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.