Image0

Foto: Akta.ba

28.11.2024 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

RAZVOJ PODUZETNIŠTVA

10. Sajam bh. privrede: Spoj tradicije, inovacija i poduzetništva

Sajam nije samo prilika za kupovinu unikatnih i kvalitetnih proizvoda, već i šansa da postanu dio priče o jačanju domaće proizvodnje.

Pod motom "Domaći proizvod u službi građana Bosne i Hercegovine", u sarajevskom Centru Skenderija svečano je otvoren 10. Sajam bosanskohercegovačke privrede. Događaj je okupio oko 180 izlagača, nudeći platformu za promociju domaćih proizvoda i inovacija, a trajaće do 1. decembra.

Sajam su otvorili zamjenik gradonačelnika Sarajeva Mirza Selimbegović i direktor Centra Skenderija Edison Pavlović, naglasivši njegov značaj za domaće i regionalne privrednike.

"Grad Sarajevo je poznat kao dobar domaćin, a Centar Skenderija svojim radom dodatno potvrđuje tu reputaciju. Posebno je zadovoljstvo vidjeti dvoranu ‘Mirza Delibašić’ u službi ovakvih uspješnih događaja", izjavio je Selimbegović.

Pored prodajno-izložbenog karaktera, sajam je koncipiran i kao edukativna platforma. Organizatori su omogućili niz panela i radionica namijenjenih jačanju poduzetničkih kapaciteta, što je posebno značajno za mala i srednja preduzeća koja čine osnovu privrede BiH.

Direktor Centra Skenderija, Edison Pavlović, posebno je istakao važnost ovakvih događaja za male privrednike koji često nemaju resurse za promociju na većem tržištu.

"Ovaj sajam nudi mnogo više od izložbenog prostora. Osmišljen je kao platforma za edukaciju, umrežavanje i promociju kroz razne panele, projekte i aktivnosti koje olakšavaju prve korake u poslovanju", dodao je Pavlović.

FOKUS NA RAZVOJ PODUZETNIŠTVA

Poseban doprinos sajmu dala je Služba za zapošljavanje Kantona Sarajevo, koja je ove godine ostvarila značajne rezultate u poticanju malog poduzetništva. Prema riječima direktorice Amine Džonlagić, u 2024. godini izdvojeno je skoro 55 miliona KM direktno u privredu, što je rezultiralo otvaranjem 200 novih firmi.

"Naša misija je podrška malim i srednjim preduzećima, jer oni predstavljaju okosnicu privrednog rasta. Uz projekte samozapošljavanja, uspjeli smo zajedno sa sugrađanima osnovati firme koje već zapošljavaju obrtnike, a u budućnosti će zapošljavati još više ljudi", izjavila je Džonlagić.

SAJAM KAO PLATFORMA ZA INOVACIJE

Pored izložbenih štandova, sajam uključuje i prezentaciju projekata poput "Ja BiH naše", koji su pokrenuli Privredna komora Federacije BiH i Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta. Cilj ovog projekta je evidentiranje i označavanje kvalitetnih bh. proizvoda i usluga.

"Unatoč izazovima s padom izvoza u većini sektora, ovakvi događaji su ključni za okupljanje privrednika i potrošača. Digitalno doba ne može zamijeniti značaj direktnih B2B susreta", istakao je Almin Mališević, direktor Sektora za privredu i usluge Privredne komore FBiH.

POVEZIVANJE I KUPOVINA DOMAĆEG

Sajam nudi posjetiocima priliku da razgledaju i kupe raznovrsne domaće proizvode – od prehrambenih artikala do tehničkih inovacija. Organizatori ističu da je cilj ove manifestacije promocija lokalnih poduzetnika i poticanje građana da podrže domaću privredu kroz kupovinu kvalitetnih bosanskohercegovačkih proizvoda.

Događaji poput ovog sajma pokazuju kako domaći poduzetnici mogu biti nosioci ekonomskog razvoja i inovacija, dok istovremeno jačaju svijest o važnosti podrške domaćim brendovima.

PODRŠKA DOMAĆEM KAO VIZIJA BUDUĆNOSTI

Sajam bosanskohercegovačke privrede predstavlja primjer kako se zajedničkim naporima može unaprijediti domaća ekonomija. Promocija lokalnih proizvoda, edukacija poduzetnika i direktna podrška institucija ključni su faktori za stvaranje održivog privrednog okruženja.

Za posjetioce, sajam nije samo prilika za kupovinu unikatnih i kvalitetnih proizvoda, već i šansa da postanu dio priče o jačanju domaće proizvodnje. Do 1. decembra, Centar Skenderija biće mjesto gdje se spajaju tradicija, inovacija i poduzetnički duh Bosne i Hercegovine.

S.S.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI