12.12.2024 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Osmišljen za stručne škole u Bosni i Hercegovini i Albaniji, razvio je prilagođene programe koji odgovaraju specifičnim potrebama svake škole
Internacionalni univerzitet u Sarajevu (IUS) je bio domaćin događaja koji je istaknuo napredak i rezultate CANDI projekta. Projekat, fokusiran na unapređenje digitalnih nastavničkih kapaciteta, predstavlja samo jedan od mnogih koje implementira IUS Life, centar za cjeloživotno učenje. Kako je istaknula dr. Kanita Karađuzović-Hadžiabdić, prorektorica IUS-a, "Izuzetna mi je čast da je IUS domaćin gdje se može predstaviti napredak i rezultati CANDI projekata. Projekat za unapređenje digitalnih nastavničkih kapaciteta samo je jedan u nizu već ostvarenih i tekućih projekata koje IUS Life implementira."
PODRŠKA STRUČNOM OBRAZOVANJU
IUS je snažno posvećen stručnom obrazovanju u Bosni i Hercegovini, prepoznajući njegovu ključnu ulogu u pružanju praktičnih vještina i kvalifikacija koje su od presudne važnosti za tržište rada. "Mi prepoznajemo da stručna edukacija igra ključnu ulogu u pružanju praktičnih vještina i kvalifikacija koje su presudne za tržište rada. Posebno smo posvećeni projektima koji promovišu i jačaju sistem stručnog obrazovanja, uključujući one koji se fokusiraju na profesije koje su ponekad zanemarene, ali su i dalje od vitalnog značaja za društvo", dodala je prorektorica Karađuzović-Hadžiabdić.
ISKUSTVA I PERSPEKTIVE UČESNIKA
Haris Heljo, jedan od alumnista IUS-a, naglasio je značaj odnosa između profesora, asistenata i studenata na IUS-u. "Ono što je najbitnije što mi imamo jeste odnos između profesora, asistenta i studenata. Orijentisani smo prema studentima. Mi smo fondacijski univerzitet i nama nije bitno finansiranje od strane studenata, nego stipendije koje omogućavamo studentima. Cilj je da stvaramo funkcionalne i talentovane ljude. Alumnisti IUS-a najviše to potvrđuju."
Stefano Tirati, potpredsjednik EfVet, istakao jr potencijal mikro-kredencijala kao dodatnih obrazovnih ponuda koje mogu povećati atraktivnost obrazovnih institucija. "Radi se o nizu kraćih kurseva koji na kraju dovode do veće kvalifikacije. Ovaj pristup ne umanjuje značaj temeljnih vještina, diploma i certifikata. Važno je prepoznati napore koje takva obuka omogućava. To će zahtijevati promjene u pedagogiji, organizaciji i tehnologiji."
REZULTATI I UTICAJ CANDI PROJEKTA
Dr. Bettina North podijelila je uvide u uspjeh projekta, istaknuvši posvećenost nastavnika i osoblja: "Neki aspekti projekta bili su slični okruženju koje poznajemo iz Njemačke ili iz prethodnih projekata EU-a, dok su drugi bili veoma različiti. Ipak, ono što nas je zaista impresioniralo bila je posvećenost nastavnika i osoblja na projektu, što je bilo istinski inspirativno. Vidjeli smo iz prve ruke kako ovi projekti mogu transformirati obrazovne prakse i otvoriti nove horizonte za nastavnike i učenike."
Projekat CANDI, osmišljen za stručne škole u Bosni i Hercegovini i Albaniji, razvio je prilagođene programe koji odgovaraju specifičnim potrebama svake škole. Kroz saradnički pristup, stvoren je snažan osjećaj zajedništva među učesnicima, što se smatra ključnim za dugoročni uspjeh.
PODRŠKA ERASMUS + PROGRAMA
Lejla Kapidžić, predstavnica Nacionalnog Erasmus + ureda BiH, osvrnula se na značaj ovog programa. "Kao što znate, Erasmus + program je program EU komisije koji podržava obrazovanje, kako u Evropi tako i širom svijeta. BiH, iako još nije članica EU, ima pristup velikom broju mogućnosti. Nacionalni Erasmus + program ured u BiH podržava implementaciju Erasmus Plus programa u oblasti visokog obrazovanja."
CANDI projekat, kroz svoju posvećenost unapređenju digitalne pedagogije i stručnog obrazovanja, ostavio je trajan uticaj na školske zajednice u Bosni i Hercegovini i Albaniji. Ovaj projekat ne samo da je unaprijedio nastavne prakse, već je otvorio put za nove inicijative i projekte usmjerene na kontinuirano učenje i prilagođavanje. IUS, kao domaćin i aktivni sudionik, nastavlja da igra ključnu ulogu u ovom procesu, osiguravajući da stručno obrazovanje u regiji bude spremno za izazove budućnosti.
"Danas smo imali čast predstaviti dva važna projekta koja se fokusiraju na poboljšanje stručnog obrazovanja u Bosni i Hercegovini. Prvi projekat, CANDI, imao je za cilj unapređenje digitalne pismenosti nastavnika u srednjim stručnim školama. U okviru ovog projekta učestvovali su JU MSS Gračanica i JU SSC Hadžići. Kroz CANDI je stvorena platforma i organizovane radionice koje su omogućile nastavnicima da ne samo poboljšaju svoje digitalne vještine, već i da ovladaju potpuno novim tehnologijama koje su od suštinskog značaja za savremeni obrazovni proces.
Drugi projekat, DC Vet Western Balkans, trajat će tri godine, a trenutno smo u njegovoj srednjoj fazi. Predstavili smo rezultate postignute do sada, uključujući analizu metode učenja zasnovane na radu (work-based learning). U ovom projektu učestvuju partneri iz Španije, Italije, Finske, Albanije, Kosova, Crne Gore i Bosne i Hercegovine, a koordinator projekta je IUS – Life. Fokus ovog projekta je ne samo na poboljšanju stručnih vještina, već i na jačanju socijalne inkluzije u zemljama Zapadnog Balkana, istakla je Mirsada Mehremić.
Posjeta Ammattiopisto Luovi Vocational College u Helsinkiju, vodećem finskom koledžu, bila je ključna za razmjenu iskustava jer Finska prednjači u oblasti stručnog obrazovanja i socijalne inkluzije. Ovo iskustvo omogućilo nam je da se upoznamo sa najboljim praksama koje ćemo primijeniti u našem okruženju.
U završnoj fazi projekta biće organizovana kombinovana mobilnost, u kojoj će učestvovati srednje škole koje će raditi sa učenicima iz Španije na temama vezanim za održivost i ekološke inicijative, poput "zelenih škola".
Završna faza projekta biće održana u Tirani, Albanija, gdje ćemo sumirati rezultate i definisati dalji pravac.
S.S.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.