19.12.2024 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Nakon što su banke počele zatvarati račune firmama koje su se našle na udaru američkih sankcija, Agencija za bankarstvo RS kaznila dvije od osam banaka.
Nakon što su banke počele zatvarati račune firmama koje su se našle na udaru američkih sankcija, Agencija za bankarstvo Republike Srpske reagovala je i kaznila dvije od osam banaka.
"Prvi put mogu da kažem da smo i određene banke kaznili, na osnovu onoga što nam zakon omogućava. Dvije banke su pretrpjele sankcije, a mi smo ušli u nadzor, konstatovali prekršaje i izrekli odgovarajuće mjere", kazao je za ATV direktor Agencije Srđan Šuput.
Međutim, Šuput napominje da banke koje su kažnjene ne smiju ponoviti ove prekršaje, jer bi u tom slučaju sankcije mogle biti znatno strože, uključujući gubitak licenci i smjenu uprave.
Podsjećanja radi, početkom jula ove godine, NS RS već je usvojila izmjene i dopune Zakona o unutrašnjem platnom prometu RS, a istovremeno i Zakon o dopuni Zakona o bankama RS te Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Investiciono-razvojnoj banci RS, kako bi se pomogao platni promet i funkcionisanje "crnolistaškim firmama".
Kritike zbog zakašnjelih mjera
Iako je Agencija izrekla kazne, predstavnici Invictus Technology Grupe smatraju da su mjere zakašnjele, dok je i sama transparentnost postupka bila nedostatna.
Riječ je o firmi nastaloj nakon što su "Prointer“ i druge članice "Infinity International Grupe" stavljeni na "crnu listu" američke Kancelarije za poslove sa strancima OFAC, a zbog podrške Miloradu Dodiku i njegovim članovima porodice.
"Informacija da je Agencija kaznila dvije od osam banaka prilično je zakašnjela, posebno za radnike koji su ostali bez posla. Takođe, i sada je ostalo nedorečeno o kakvim se tačno kaznama radi i kojim bankama su izrečene, iako javnost zaslužuje da transparentno dobije podatke o tome ko je očigledno zloupotrijebio svoju poziciju na bankarskom tržištu", izjavili su za Akta.ba.
Nakon što je propao pokušaj zaobiližanje sankcija, Invictus Technology Grupa pokrenula je inicijativu za izmjenu Zakona o unutrašnjem platnom prometu, uz više od 8.600 potpisa. Glavni cilj ove inicijative je spriječiti da banke samovoljno zatvaraju račune firmama bez pravnog osnova, što je, prema tvrdnjama ove grupe, dovelo do gašenja nekoliko firmi i 130 otkaza.
Prikupljeni potpisi
U njoj se traži da se Agencija za bankarstvo Republike Srpske i banke natjeraju da omoguće otvaranje poslovnih računa firmama kojima su bez sudske presude i zvaničnog naloga nadležnih tijela uskratile svoje usluge zbog tzv. reputacionog rizika.
"Bilo čije pravo na rad nikada ne smije biti dovedeno u pitanje bez valjanih argumenata. Banke su svojim postupcima direktno prouzrokovale gašenje kompanija u Republici Srpskoj i nekoliko stotina otkaza", rekao je Bojan Vujić, predsjednik Inicijativnog odbora "Pare nisu zakon".
Poziv za odgovornost Agencije za bankarstvo
Iz ove inicijative pozivaju i na odgovornost Agencije za bankarstvo RS, koja je, prema njihovom mišljenju, propustila da interveniše u slučaju nezakonitog ponašanja banaka.
"Banke su, uprkos urednoj sudskoj registraciji, odbile otvaranje poslovnih računa za nekoliko novoosnovanih kompanija, čime su narušile pravo na stabilnost poslovanja. Agencija za bankarstvo RS nije reagovala, što traži odgovornost njenog rukovodstva", rekao Vujić.
Dodatno, Vujić je upozorio da se mora jasno definisati uloga banaka i uvjeti pod kojima mogu odbiti otvaranje računa, kako bi se spriječile daljnje zloupotrebe.
Ugašeni računi firme Invictus
Inicijativni odbor najavio je da će, ako se dokaže da su privredni subjekti neosnovano dovedeni do gašenja, tražiti krivičnu odgovornost odgovornih i pokrenuti tužbe za naknadu štete.
"Pokrenut ćemo pitanje krivične odgovornosti ako se dokaže da su veliki i važni privredni subjekti u RS neosnovano dovedeni do zatvaranja i otpuštanja radnika", poručio je Vujić.
Posljedice: 130 otkaza i gašenje firmi
Sve ove odluke dovele su do gašenja nekoliko kompanija i ukidanja 130 radnih mjesta. Za mnoge radnike, koji su bili stručnjaci s brojnim uspješnim projektima, to je bio ozbiljan udarac.
"Naša priča je, nažalost, završena, naši stručnjaci iza kojih je stajalo na stotine uspješnih projekata primorani su da posao traže možda i van ovih prostora, ali čvrsto vjerujemo da to nije i ne može biti kraj i da će se u ovoj incijativi pronaći svaki odgovoran privrednik, ali i svaki čovjek", kaže Vujić.
Američka ambasada upozorava i banke
Podsjetimo, Američka ambasada u Bosni i Hercegovini jasno je dala do znanja da se prepoznavanje sankcioniranih firmi kroz promjenu imena ili vlasnika ne može koristiti kao način za izbjegavanje sankcija. Upozoravaju da će američke sankcije biti primijenjene na bilo koju instituciju koja pruža materijalnu podršku sankcioniranim subjektima.
"Ako se kompanija nastavi baviti nezakonitim, korumpiranim ili antidejtonskim aktivnostima, promjena imena ili vlasnika nije dovoljna da se izbjegnu sankcije", poručeno je iz ambasade.
S.B.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.