absl

27.12.2024 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

Mentorski program i podrška

ABSL u BiH: Kreiranje novih prilika u 2024.

Istraživanje partnera Asocijacije poslovnih servis lidera BiH (ABSL) pokazalo je rast broja kompanija s više od 50 zaposlenih za 11.11%.

Sektor poslovnih servisa (BPO i ITO) u Bosni i Hercegovini nastavio je rasti i u 2024. Podaci pokazuju rast postojećih kompanija, dok inozemne kompanije razmatraju investiranje u BiH.

Evidentan je i rast broja zaposlenih koje najviše privlače visina plate i fleksibilnost koju ovaj sektor nudi.

Istraživanje partnera Asocijacije poslovnih servis lidera BiH (ABSL) pokazalo je rast broja kompanija s više od 50 zaposlenih za 11.11%, dok je broj kompanija s više od 200 zaposlenih porastao za 42.86%.

Kompanije s više od 200 zaposlenih pretežno su prisutne u Sarajevu, zatim u Tuzli i Banjoj Luci.

"Tržište u BiH i dalje ostaje izuzetno privlačno za nove investicije, s trenutno brojnim internacionalnim kompanijama koje istražuju mogućnosti proširenja ili premještanja svojih operacija u našu regiju. Ovo zanimanje uglavnom proizlazi iz povoljne geografske lokacije, pristupačne i kvalitetne radne snage, te kulturoloških faktora koji su bitni za uspješnu poslovnu saradnju" , navode iz Asocijacije poslovnih servis lidera u BiH (ABSL).

Primjetan je i trend širenja postojećih BPO i ITO kompanija u nove gradove, naprimjer otvaranje novih poslovnica kompanija iz Sarajeva u Tuzli ili iz Zenice u Sarajevu, s ciljem privlačenja novih talenata.

Atraktivna lokacija

"Ono što je veoma značajan faktor za investitore u ovom sektoru jeste već izgrađena pozitivna reputacija BiH i kvalitet njenih talenata zaposlenih u kompanijama koje od klijenata i korisnika usluga sada već godinama bilježe visoke ocjene zadovoljstva uslugama koje se pružaju iz BiH", ističu iz ABSL-a.

Bosna i Hercegovina je jedina zemlja regiona sa stopom od 10 posto poreza na dobit. Navedena stopa je znatno niža u poređenju sa zemljama u regionu, čije stope variraju od 15 posto u Hrvatskoj i Srbiji, 16 posto u Rumuniji, do 19 posto u Češkoj i Poljskoj. Također, stopa poreza na dodanu vrijednost u iznosu od 17 posto u BiH je znatno niža u poređenju s 25 posto u Hrvatskoj, 20 posto u Srbiji i 23 posto u Poljskoj.

Najveći izazovi s kojima su se kompanije iz ovog sektora suočavale u 2024. odnosi se na privlačenje talenata i pronalazak adekvatnih uredskih prostora. Ipak, zabilježen je rast broja zaposlenih, posebno u BPO sektoru (12%). Rast od 9% u broju zaposlenih bilježi sektor finansija i računovodstvenih servisa, dok it sektor bilježi rast od 4% u broju zaposelnih u 2024.godini

"Kompanije iz sektora poslovnih servisa uz stabilan rast stavljaju fokus na razvoj talenta kroz interne programe koji odgovaraju potrebama inostranih klijenata. Posebno smo sretni što kroz zajedničku saradnju s obrazovnim sektorom jačamo vidljivost i prilike za izgradnju karijere u sektoru poslovnih servisa.", ističu iz ABSL-a.

U fokusu AI

Kompanije iz sektora poslovnih servisa u Bosni i Hercegovini sve češće koriste prednosti vještačke inteligencije (AI) kako bi unaprijedile svoje poslovne procese, posebno u sektorima ljudskih resursa. Implementacija AI tehnologija omogućava bržu selekciju kandidata, automatizaciju administrativnih zadataka i preciznije praćenje učinka zaposlenih. Ove inovacije ne samo da povećavaju efikasnost, već i oslobađaju ljudske resurse za strateškije aktivnosti poput razvoja talenata i organizacijske kulture.

Iz kompanija članica ABSL-a ističu da:

"AI mijenja pravila igre u upravljanju ljudskim resursima. Kompanije sada mogu donijeti brže i informisanije odluke, što je ključna prednost u dinamičnom poslovnom okruženju. Integracija AI rješenja o kojim su kompanije članice pisale za ovogodišnji ABSL Country Report, omogućavaju da se odjeli ljudskih resursa više posvete izgradnji održivih i inkluzivnih kultura, rasterećujući se od kompleksnih administrativnih zadataka."

Ova transformacija dodatno pozicionira Bosnu i Hercegovinu kao konkurentno tržište za poslovne usluge u globalnim okvirima.

Stvaranje novih prilika

Tokom ove godine, u sklopu Mentorskog programa koji je organizovan u saradnji sa USAID Diaspora Invest projektom, obrađene su brojne aktuelne teme koje su imale za cilj osnaživanje kompanija i pojedinaca u domenu poslovanja i digitalne transformacije. Program je obuhvatio radionice i predavanja o ključnim aspektima trendova u sekotru poslovnih servisa I šansama za kompanije u BiH, razvoja poslovanja, upravljanja promjenama, digitalizaciji procesa, upravljanju ljudskim resursima, razvoju ERP sistema i strategijama održivog rasta.

Mentori kao što su Alisa Kapić, Omer Softić, Vernisa Rejhan i Adnan Behmen podijelili su svoje znanje i iskustva kroz interaktivne sesije koje su uključivale konkretne primjere iz prakse i prilagođene preporuke za učesnike.

Poseban fokus stavljen je na izazove i prilike digitalne transformacije, kako za mala i srednja preduzeća, tako i za veće korporacije. Učesnici su imali priliku da nauče kako implementirati napredne tehnologije, razvijati ljudske kapacitete i oblikovati organizacione kulture spremne za promjene.

Maida Kovač iz kompanije Outecho istakla značaj mentorstva u razvoju lokalnog poslovnog ekosistema:

"Posebno je interesantan ovaj aspekt naših eksperata u dijaspori koji dijele svoja znanja i iskustva tako da vjerujemo da ona znanja i iskustva koja on ima i koja može prenijeti nama su jako vrijedna. Uvijek ima prostora za napredak i čini mi se da sve ono što se dešava u svijetu kod nas kaska, tako da kada neko dođe iz tih drugih krajeva svijeta zapravo nam prenosi ono što i nas čeka sigurno."

Ovaj mentorski program ne samo da je omogućio učesnicima da steknu nova znanja, već je i doprinio jačanju veza između dijaspore i lokalnih poslovnih zajednica, stvarajući temelje za dugoročnu saradnju i inovacije, a događaj koji je ABSL organizirao 12.12 bio je prilika da se mentori ponovo sretnu sa kompanijama i pojedincima koji su bili dio programa.

absl

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI