27.12.2024 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Istraživanje je obuhvatilo preko 6.000 ispitanika iz regije, uključujući više od 800 iz Bosne i Hercegovine.
Plata i dobri međuljudski odnosi i dalje su najvažniji faktori pri odabiru poslodavca, pokazuje najnovije istraživanje provedeno tokom Regionalnog sajma poslova. Istraživanje je obuhvatilo preko 6.000 ispitanika iz regije, uključujući više od 800 iz Bosne i Hercegovine. Rezultati otkrivaju i rastući optimizam među mladima u BiH kada je u pitanju pronalazak prvog zaposlenja, ali i niz izazova s kojima se suočavaju nezaposleni i zaposleni radnici.
I ove godine za vrijeme trajanja Regionalnog sajma poslova, MojPosao.ba je proveo istraživanje čiji je cilj bio utvrditi stanje na bosanskohercegovačkom i regionalnom tržištu rada. Istraživanje je provedeno sa partnerskim portalima iz regije: MojPosao.hr, Infostud.rs, Vrabotuvanje.com.mk i Deloglasnik.si.
Dva najvažnija faktora za odabir poslodavca: visina plate i međuljudski odnosi
Na prvom mjestu faktora kojima se vodimo kod odabira novog posla i ove je godine visina plate (71% ispitanika). Dobri međuljudski odnosi i dalje su izuzetno važni te se nalaze na drugom mjestu (64%).
Iako ispitanici obraćaju pažnju i na druge stvari prilikom odabira poslodavca, sve drugo je manje važno. Na trećem mjestu nalazi se radno vrijeme (42%), a na četvrtom mogućnost učenja i napredovanja (34%). Sigurnost posla najvažnija je za svakog petog ispitanika (23%). Visina plate i dobri međuljudski odnosi na prvom su mjestu ispitanicima svih zemalja regije.
Znanjem i motivacijom do posla
Učesnike istraživanja smo pitali šta je po njihovom mišljenju, najvažnije za dobivanje posla, odnosno čime mogu osvojiti potencijalnog poslodavca. Najviše ispitanika iz Bosne i Hercegovine (33%) smatra da su to znanja i vještine, te njihova motivacija i želja za zaposlenjem (29%). Tek 18% ispitanika smatra kako je za dobivanje posla važno radno iskustvo. Zanimljivo je da svega 4% ispitanika smatra kako je za dobivanje posla važna sreća, a 7% da su važni dobri kontakti i poznanstva. Formalno obrazovanje ističe svega 1% ispitanika, dok 3% smatra kako je važna stranačka pripadnost.
Plate u BiH: želje, povišice i realnost
Kad je riječ o priželjkivanoj plati, ispitanici iz BiH u najvećoj mjeri (32%) žele platu između 1501 i 1900 KM.
Svega 23% ispitanika dobilo je povišicu ove godine, dok ih je još 9% dobilo korekciju usklađenu s inflacijom. Više od polovine ispitanika (54%) ove godine niti je dobilo povišicu niti je očekuje, dok ih 14% povišicu nije dobilo, ali joj se nadaju do kraja godine.
Povišice odnosno korekcije u najmanjoj su mjeri dobili zaposleni u Bosni i Hercegovini, dok su u najvećoj mjeri dobili ispitanici iz Slovenije.
U idućih godinu dana posao namjerava promijeniti 61% ispitanika, što je nešto manje nego prošle godine, međutim prema podacima o stvarnoj promjeni vidimo da više ispitanika to planira učiniti nego ih stvarno i učini.
Strah od gubitka posla sve je manji
Strah od gubitka posla je prisutan kod 20% ispitanika, dok njih 45% ne razmišlja o tome. Govoreći o mogućnosti izbora za kojeg bi poslodavca željeli raditi, najveći broj ispitanika 40% smatra rad u privatnoj kompaniji u stranom vlasništvu kao najpoželjnijom opcijom, dok 28% ispitanika bi radilo za državu.
Većina nezaposlenih ne traži posao u struci
Od nezaposlenih ispitanika iz Bosne i Hercegovine, 40% ih je nezaposleno do 3 mjeseca, 16% je bez posla između 3 i 6 mjeseci, dok 6% ljudi posao traži duže od 5 godina.
Većina nezaposlenih (51%) traži bilo kakav posao, bez obzira je li riječ o poslu u struci ili izvan nje, dok ih 26% traži posao isključivo u struci.
Povratne informacije od poslodavaca
Iako je sve teže doći do zaposlenika, većina kandidata (58%) rijetko ili nikada ne dobije povratnu informaciju na prijave za posao. Samo 19% ispitanika redovno dobiva odgovore, najčešće u Sloveniji i Makedoniji, dok je situacija u Srbiji najlošija.
Optimizam mladih u BiH u porastu
Od ispitanika koji se još školuju, najveći broj njih iz Bosne i Hercegovine, njih 58%, vjeruje kako novi posao mogu pronaći u roku od tri mjeseca nakon što završe školovanje, dok 5% ispitanika posao već čeka ili već rade. Ovo je značajno povećanje u odnosu na prošlu godinu kada je 40% ispitanika smatralo kako će posao pronaći unutar tri mjeseca.
Većina je spremna raditi praksu (67%) ili honorarno (50%) kako bi stekla iskustvo, dok je interes za volontiranje nizak (6%).
O istraživanju
Istraživanje je provedeno kao standardno ispitivanje stavova javnog mnijenja kroz 20 pitanja, od kojih su se određene grupe pitanja fokusirale na 3 demografske grupe ispitanika: zaposlene, nezaposlene i one koji se trenutno školuju.
U istraživanju je učestvovalo više od 6.000 ispitanika, od čega je više od 800 ispitanika bilo iz BiH. Među ispitanicima iz BiH bilo je 63% zaposlenih, 33% nezaposlenih, te 3% ispitanika koji se još uvijek školuju.
Većinu ispitanika u BiH čine žene 74%, a 25% su muškarci. Najzastupljenija dobna skupina je 26-35 godina (36%), te između 36 i 45 godina (34%). Najviše ispitanika ima završenu srednju školu (56%) ili višu školu ili fakultet (31%).
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.