15.01.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder razgovarala je s načelnikom Kaknja Mirnesom Bajtarevićem o temama koje se tiču zaštite okoliša.
Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder razgovarala je s načelnikom Kaknja Mirnesom Bajtarevićem o temama koje se tiču zaštite okoliša i unapređenja turističke ponude u toj lokalnoj zajednici.
"Jedan od projekta o kojem smo nastavili razgovarati je toplifikacija i daljinsko upravljanje sistema grijanja za općinu Kakanj, kao i projekt odsumporavanja u Termoelektrani Kakanj te smo dogovorili korake koji se moraju poduzeti kako bi se ovi projekti mogli realizirati", rekla je ministrica Pozder.
Na sastanku je također razgovarano o posebnom interesu javnosti i lokalnog stanovništva za pitanje ponovnog izdavanja okolišne dozvole za kompaniju Bioorganika. Lokalna zajednica je po tom pitanju zakazala i tematsku sjednicu, a ministrica Pozder je informisala načelnika Bajtarevića da okolinska dozvola nije izdata i da se provodi upravni postupak.
Elvedin Alajbegović, predsjednik mjesne zajednice Donji Kakanj, kaže da je proces obnavljanja dozvola probudio strah od dodatnog zagađenja okoliša, u gradu poznatom po rudniku uglja, termoelektrani i tvornici cementa.
Izgradnja fabrike najavljena je 2014., nakon što je novootvorena firma "Bioorganika", sa sjedištem u Kaknju, dobila podršku općinske vlasti, a potom i dozvole za izgradnju. Njen osnivač je kompanija za preradu životinjskog otpada iz Zagreba "Agroproteinka", koja je u većinskom vlasništvu porodice Gordana Grlića Radmana, ministra vanjskih poslova Hrvatske.
Javnost u Kaknju je također zainteresirana za pitanje kamenoloma Greben, a federalna ministrica je izvijestila načelnika da shodno zakonu od aprila prošle godine, kamenolom više nema važeću dozvolu, ali ni obavezu pribavljanja okolišne dozvole od Federalnog ministarstva okoliša i turizma.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.