Foto: Fena
16.01.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine danas je usvojio Zakon o Južnoj interkonekciji, čime je okončana parlamentarna procedura.
Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine danas je usvojio Zakon o Južnoj interkonekciji, čime je okončana parlamentarna procedura koja je omogućila usvajanje ovog zakona. Zakon ima ogroman značaj za Bosnu i Hercegovinu, a Sjedinjene Američke Države su ga označile kao ključan za energetsku sigurnost zemlje.
Zakon o Južnoj interkonekciji: Šta znači za BiH?
Zakon predviđa izgradnju gasovoda Južna interkonekcija, koji će omogućiti povezivanje Bosne i Hercegovine sa susjednom Republikom Hrvatskom, čime će se diversificirati energetski izvori zemlje.
Gasovod će omogućiti povezivanje Bosne i Hercegovine s terminalom ukapljenog plina na hrvatskom ostrvu Krk, kao i s evropskim gasovodima.
Time BiH smanjuje zavisnost od ruskog plina, čime se povećava energetska sigurnost zemlje.
Nositelj projekta bit će javna kompanija BH-Gas, koja će preuzeti odgovornost za implementaciju i realizaciju ovog infrastrukturnog projekta.
Za usvajanje zakona glasalo je 51 delegat, četiri su bila suzdržana, a 14 protiv. Iako je zakon dobio većinsku podršku, glasanje u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH 12. decembra pokazalo je podijeljena mišljenja među zastupnicima.
Ranije su istakli iz Američke ambasade u Sarajevu važnost usvajanja ovog zakona, naglašavajući da predstavlja priliku za rješavanje ključnog nacionalnog sigurnosnog problema obje zemlje – ovisnosti BiH o ruskom plinu. Naglasili su da Rusija često koristi energetske monopole za političko i ekonomsko ucjenjivanje drugih zemalja, a BiH je već bila suočena s gašenjem plinskih tokova prema zemlji.
Usvajanje Zakona o Južnoj interkonekciji predstavlja važan korak ka jačanju energetske stabilnosti Bosne i Hercegovine.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.