17.01.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Prema najnovijem Deloitteovom istraživanju, uprkos sve većim ulaganjima i inovacijama u oblasti umjetne inteligencije.
Prema najnovijem Deloitteovom istraživanju, uprkos sve većim ulaganjima i inovacijama u oblasti umjetne inteligencije, ova tema i dalje nije dovoljno zastupljena na dnevnom redu upravnih odbora.
Deloitte je anketirao 468 članova upravnih odbora i izvršnih direktora u 57 zemalja u periodu od maja do jula 2024. Dio ispitanika iz određenih organizacija djeluje i kao izvršni direktori i kao članovi upravnih odbora.
Iako kompanije širom svijeta sve više investiraju u umjetnu inteligenciju, mnogi upravni odbori tek počinju prepoznavati njen značaj i nisu sigurni kako upravljati njenom primjenom.
Samo 14 % ispitanika tvrdi da njihovi upravni odbori raspravljaju o umjetnoj inteligenciji na svakom sastanku, dok skoro polovina (45 %) navodi da umjetna inteligencija još uvijek nije postala dio njihovog dnevnog reda. U međuvremenu, tehnologija se nastavlja razvijati, a sve više zaposlenika koristi alate umjetne inteligencije, uz saglasnost organizacije ili bez nje, što može predstavljati značajan rizik za kompanije.
Upravljanje pitanjem umjetne inteligencije
Dok organizacije razmatraju kako primijeniti umjetnu inteligenciju, upravni bi odbori trebali uvesti zaštitne mjere za ublaživanje rizika kao što je upotreba nedopuštenih alata baziranih na umjetnoj inteligenciji od strane zaposlenika. Odbori će morati izdvojiti dovoljno vremena na svojim sastancima kako bi u potpunosti razumjeli ovu temu i uključili se u njeno upravljanje.
Ispitanici smatraju da bi odbori trebali staviti naglasak na sveobuhvatno upravljanje, uključujući etiku (57 %), razvoj strategija i politika (44 %), upravljanje rizicima i prilikama (35 %) te praćenje implementacije (14 %).
"Umjetna inteligencija je prisutna ovdje i sada. U ovom ključnom trenutku, prirodno je da organizacije žele procijeniti sveukupne učinke novih tehnologija. Međutim, postoji ozbiljan rizik da organizacije neće dovoljno brzo uključiti umjetnu inteligenciju u dnevni red svojih upravnih odbora", kaže Zerina Pačariz, menadžerica u Deloitteovom Odjelu poslovnog savjetovanja. „Važno je da se organizacije posvete uravnoteženom upravljanju, što podrazumijeva preispitivanje ustaljenih praksi unutar odbora i istovremeno implementiranje uravnoteženih procesa. To će osigurati da se vrijeme upravnih odbora koristi za najvažnija strateška pitanja.“
Pitanje odgovornosti za umjetnu inteligenciju
Mnoge kompanije još uvijek nisu sigurne kako uvoditi i primjenjivati umjetnu inteligenciju. Prema nalazima istraživanja, nije jasno ko bi trebao biti odgovoran za njeno upravljanje i da li je to pitanje za cijeli odbor ili posebno imenovano povjerenstvo.
Premda su započete razgovore o mogućnostima umjetne inteligencije uglavnom odgovorni izvršni direktori i rukovodioci za tehnologiju, odbori sve više sarađuju s višim rukovodstvom kako bi procijenili rizike i prilike primjene umjetne inteligencije na svim nivoima organizacije.
Unaprjeđenje vještina povezanih s umjetnom inteligencijom
Mnogi članovi upravnih odbora ne razumiju umjetnu inteligenciju i trebali bi unaprijediti svoje vještine kako bi uspješno upravljali prilikama i izazovima koje ona donosi. Umjesto imenovanja novih članova, neki upravni odbori se oslanjaju na vanjske stručnjake ili interne savjetnike kako bi unaprijedili svoje znanje o umjetnoj inteligenciji.
"S obzirom na to da se umjetna inteligencija sve više testira i primjenjuje na svim nivoima organizacija, od ključne je važnosti da članovi upravnih odbora nastave ulagati u unapređenje svojih vještina u vezi s umjetnom inteligencijom i koriste vanjske resurse kako bi proširili svoje znanje", dodaje Pačariz. "Kompanije koje prate najnovije trendove i primjene umjetne inteligencije steći će značajnu prednost u upravljanju rizicima, usklađivanju implementacije umjetne inteligencije s poslovnim prioritetima i izgradnji snažnih temelja za dugoročni uspjeh.“
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.