usk

30.01.2025 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Fena

NOVI ZAKON O INFORMISANJU

USK na putu da postane prvi kanton u BiH s novinarima kao službenim licima

Unsko-sanski kanton više od godinu dana radi na novom zakonu o informisanju koji bi se uskoro trebao naći pred zastupnicima kantonalne skupštine.

Unsko-sanski kanton više od godinu dana radi na novom zakonu o informisanju koji bi se uskoro trebao naći pred zastupnicima kantonalne skupštine.

Prema riječima Albijane Trnavci, sekretarke Ministarstva obrazovanja USK i predsjednice radne grupe za izradu nacrta zakona o informisanju USK, novinari bi u ovom kantonu trebali dobiti status sliužbenog lica.

Trnavci je bila i jedan od panelista na nedavno održanoj konferenciji “Reforme na čekanju: Sloboda medija u BiH i evropski standardi”, gdje je istaknuta važnost donošenja reformskih zakona u oblast medija.

Za Fenu ističe kako je u nacrtu novog zakona predviđena bolja zaštita profesionalnih novinara.

"Dobra stvar za medijske radnike u Unsko-sanskom kantonu je da će novinari imati status službenih lica, i to je ono što zahtijevaju novinari u BiH, a što niko dosad nije ozbiljno razmatrao. Mi smo otišli korak dalje, smatram da smo taj segment dobro riješili i vjerujemo da će zakon naići na podršku kada se uputi u parlamentarnu proceduru", kaže Trnavci.

Ovaj nacrt zakona na kojem Ministarstvo radi već godinu dana, izazvao je i pohvale i kritike, ali donosi potencijalne pomake u pravima medijskih radnika na lokalnom nivou i uskoro bi se trebao naći pred skupštinskim zastupnicima koji će, vjeruju u Ministarstvu obrazovanja USK, usvojiti ovaj nacrt.

"Usvajanjem ovog nacrta zakona trebala bi se rješiti većina problema kada je informisanje u pitanju. Od toga šta moraju ispunjavati mediji prilikom registracije i pokretanja internet portala, do pravilnika o napredovanju medijskih radnika i tome ko može obavljati funkciju urednika, glavnog i odgovornog urednika, direktora i slično", pojašnjava ona.

Unsko-sanski kanton bi usvajanjem ovog zakona tako postao prvi kanton u Federaciji BiH u kojem novinari imaju status službenog lica.

Društvene mreže postale su vrlo važan kanal za prenošenje poruka, a dodatno generiraju jako veliki broj informacija, ali postaju i izvor neprovjerenih vijesti, dezinfomacija pa i govora mržnje. Pokazala su to i izvještavanja pojedinih portala o tragičnim događajima u Sanskom Mostu, Bosanskoj Krupi, kada su se na senzacionalistički i pogrešan način javnost informirala, a neprimjereni komentari koji su uključivali i govor mržnje širili među čitaocima. Sada u Ministarstvu pokušavaju tome stati u kraj kroz novi zakon o informisanju, čija je izrada u toku.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI