09.02.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Fena
Brojni poljoprivredni proizvođači zainteresirani za unapređenje proizvodnje i povećanje prinosa u predstojećoj sezoni.
Brojni poljoprivredni proizvođači zainteresirani za unapređenje proizvodnje i povećanje prinosa u predstojećoj sezoni, prisustvovalo je edukativnom predavanju na temu "Tehnologija i proizvodnja krastavca kornišona" koje je održano u Velikoj Kladuši.
Tokom predavanja koje je organizovala Poljoprivredna apoteka "Bašo" uz podršku Općine Velika Kladuša poljoprivrednici su imali priliku dobiti detaljne informacije o organizaciji i uslovima proizvodnje kornišona u 2025. godini. Posebno je istaknuta isplativost ove vrste poljoprivredne djelatnosti, kao i njene prednosti u odnosu na druge kulture.
Diplomirani inženjer poljoprivrede i dugogodišnji proizvođač kornišona Bekir Dolić podijelio je svoja iskustva stečena tokom deset godina rada u ovom sektoru. Kroz prezentaciju, Dolić je ukazao na izazove s kojima se suočavaju proizvođači, kao i na inovacije koje mogu poboljšati kvalitet i kvantitet prinosa. Poseban naglasak stavljen je na metode prevencije bolesti, kontrolu štetnika te optimizaciju upotrebe đubriva u skladu s ekološkim standardima.
"Sve ono što sam naučio kroz rad s proizvođačima i na vlastitim parcelama, predstavio sam u ovoj edukaciji. Govorili smo o načinima povećanja prinosa, ekološkim principima u proizvodnji, smanjenju upotrebe pesticida i važnosti podrške vlasti za razvoj ovog sektora. Krastavac kornišon je strateški važan za agrar Unsko-sanskog kantona i Bosne i Hercegovine, te je neophodno povećati subvencije kako bi se omogućio dalji razvoj ove proizvodnje", istakao je Dolić.
Učesnici su diskutovali o potrebi jače institucionalne podrške, uključujući povećanje novčanih poticaja, što bi omogućilo proširenje proizvodnje i dodatnu afirmaciju poljoprivrednih apoteka koje se suočavaju s izazovima konkurencije i uvoznih lobija.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.