apoteka

11.02.2025 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

Nadzor izdavanja lijekova

Farmaceutska inspekcija riješila nedoumice: Za Caffetin, Andol i Brufen ne treba recept

Farmaceutska inspekcija KUIP-a KS kontinuirano nadzire poštivanje režima izdavanja lijekova.

Za Caffetin i Andol nije potreban recept, objavila je zastupnica u Skupštini Kantona Sarajevo i farmaceutkinja Belma Kapo, referišući se na medijske navode da ove lijekove nije moguće kupiti bez ljekarskog recepta.

"To su lijekovi za koje je odobren režim izdavanja pacijentima bez recepta. U Registru lijekova Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH definisano je koji lijekovi se izdaju na recept, a za koje lijekove nije potreban recept. Registar je javno dostupan na OVOM linku, objavila je Kapo.

Ona je podsjetila da su prije dva dana mnogi mediji pisali kako je za ova dva lijeka potreban recept.

"Pacijenti su već od petka počeli dolaziti u Dom zdravlja po recept koji im nije potreban. Iz kojeg razloga neko plasira takve informacije ostaje nam da saznamo. Uputit ću zastupničko pitanje ka Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove sa upitom da li je režim izdavanja ova dva lijeka uopće bio predmet inspekcijskih nadzora kako su neki mediji informisali javnost", objavila je Belma Kapo na Facebooku.

I Kantonalna inspekcija riješila nedoumice

Kako bi razjasnila nedoumice pacijenata izazvane određenim medijskim izvještajima, oglasila se i Kantonalna uprava za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo (KUIP KS) objavila je saopćenje za javnost

U saopćenju se navodi da Farmaceutska inspekcija KUIP-a KS kontinuirano nadzire poštivanje režima izdavanja lijekova, pri čemu su kontrole krajem 2024. godine bile intenzivirane.

Prema informacijama iz KUIP-a KS, fokus ovih kontrola nije bio na lijekovima poput Caffetina, Andola i Brufena. Umjesto toga, inspektori su se usmjerili na lijekove koji zahtijevaju ljekarski recept, uključujući antibiotike, anksiolitike, antidepresive, hormone i kortikosteroide. Tokom pojačanih inspekcija, provjeravani su lijekovi kao što su Analgin 10x500 mg, Lexilium 1,5 i 3 mg, Misar tablete 0,25 mg, Lioresal tablete 25 mg, Ozempic 1 mg i drugi.

U decembru 2024. godine, na području Kantona Sarajevo, farmaceutski inspektor je obavio ukupno 26 inspekcijskih nadzora. Zbog utvrđenih nepravilnosti, izdato je 10 rješenja o njihovom otklanjanju, kao i 14 prekršajnih naloga u ukupnom iznosu od 38.000 KM. Napominje se da se ove mjere odnose ne samo na kršenje režima izdavanja lijekova, već i na druge nepravilnosti u nadležnosti farmaceutske inspekcije.

KUIP KS je pojasnio da pregled Registra lijekova Bosne i Hercegovine iz marta 2024. godine, dostupnog na web stranici Agencije za lijekove BiH, pokazuje da postoje registrovani lijekovi koji se izdaju bez recepta. To uključuje Brufen effect, Brufen effect rapid, Caffetin menstrual, Dalsy, Rapidol S iz grupe "derivati propionske kiseline" s generičkim nazivom ibuprofen. Također, u grupi "analgetika i antipiretika" nalaze se Andol i Aspirin, dok u grupi "kofein, kodein, paracetamol" spada Caffetin, koji se također izdaje bez recepta.

U Registru je za svaki lijek navedeno da li se izdaje bez ili uz ljekarski recept, te da li je namijenjen za upotrebu u zdravstvenim ustanovama sekundarnog ili tercijarnog nivoa, zajedno s drugim posebnim oznakama. Farmaceutska inspekcija je djelovala u skladu sa zakonskim propisima, ne prelazeći svoje ovlasti.

Radi otklanjanja nejasnoća proizašlih iz medijskih izvještaja koji sugeriraju da je za kupovinu svih lijekova potreban ljekarski recept, KUIP KS naglašava da takve informacije nisu zvanične objave Inspektorata sanitarne, zdravstvene, farmaceutske inspekcije i inspekcije za hranu. U saopćenju su se osvrnuli samo na lijekove ranije spomenute u medijima, bez namjere favoriziranja određenih proizvođača.

Nastavak kontrola

KUIP KS je najavio nastavak kontrola režima izdavanja lijekova tokom 2025. godine. Prema Zakonu o apotekarskoj djelatnosti, apoteke su obavezne poštovati režim izdavanja lijekova utvrđen dozvolom za promet. Za nepoštivanje ovog režima predviđene su novčane kazne: za pravna lica od 10.000 KM do 15.000 KM, za magistre farmacije u privatnoj praksi od 500 KM do 1.500 KM, te za apotekarske radnike od 250 KM do 1.500 KM.

Trenutno je u KUIP-u KS zaposlen jedan farmaceutski inspektor. Zbog potrebe za pojačanim nadzorom u ovoj oblasti, po ovlaštenju direktora, jedan zdravstveni inspektor povremeno obavlja i poslove farmaceutskog inspektora. Nakon usvajanja Budžeta za 2025. godinu, KUIP KS planira zatražiti saglasnost Vlade KS za povećanje broja farmaceutskih inspektora.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI