Foto: Fena
11.02.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Fena
Po njegovim riječima, ne može firma dobiti tender u postupku koji nije u skladu sa zakonom, a da joj to neko iz institucije ne omogući.
Poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Saša Magazinović je na pres-konferenciji u Sarajevu ukazao na problem namještanja tendera i druge zloupotrebe u procesu javnih nabavki.
Po njegovim riječima, ne može firma dobiti tender u postupku koji nije u skladu sa zakonom, a da joj to neko iz institucije ne omogući.
"Znajući ko u tome sve učestvuje, moram reći da je sprečavanje krađe kroz javne nabavke kompleksno pitanje, a i sigurnosni izazov. Ogroman je novac tu u pitanju", kazao je Magazinović, koji je predložio izmjene Zakona o javnim nabavkama.
Pljačka novca iz budžeta na tenderima
Dodao je da je direktora Agencije za javne nabavke Tarika Rahića zamolio da mu objasni koji su sve načini kako se pljačka novac iz budžeta na tenderima.
"Ne da mi je objasnio, nego je napisao čitavu malu knjigu primjera kako se to radi, iz prakse", kazao je Magazinović, te naveo neke od primjera.
Istaknuo je da je zakonom omogućeno izbjegavanje sankcija, navodeći da "zakon stimuliše ljude da kradu na tenderima".
"Šta su prekršaji - od 300 KM do 3.000 KM za odgovorno lice, za firmu od 1.500 KM do 15.000 KM. Praktično, ministarstvo plaća samo sebi u budžet kaznu, dakle to je nepostojeća sankcija, a pravno lice 3.000 KM. Ukrao 200.000 KM, a plati 3.000 KM", kazao je Magazinović.
Govoreći o tome "ko krade", rekao je da "krade prvi i drugi ešalon - prvi ministar i direktor, ali drug ešalon je također uključen u sve ovo, oni koji pokreću nabavku, članovi komisije, oni koji pripremaju tendersku dokumentaciju...
"Dakle, prvi i drugi ešalon, mada ministar i direktor su uvijek odgovorni, samo je pitanje koliko. Zaključujemo da se krade na sve strane, da zakon ima rješenja koja to stimulišu nekažnjavanjem, odnosno neadekvatnim kažnjavanjem i da pravosuđe krađu novca iz budžeta tretira, kad dođe neko na sud, kao prekršaj u saobraćaju, ili remećenje javnog reda i mira, daj mu najmanju kaznu neka plati 300 KM i neka ide kući", kazao je Magazinović.
Rješenje su izmjene dva zakona
Po njegovim riječima, rješenje su izmjene dva zakona - Zakona o javnim nabavkama i Krivičnog zakona.
"Na koji način. U javnim nabavkama prvo povećati novčane kazne na maksimalni iznos. Zakon o prekršajima kaže da je od 500 KM do 20.000 KM kazna, a Zakon o javnim nabavkama ide ispod minimuma, pa kaže kod nas je od 300 KM do 3.000 KM. Dakle i to je protuzakonito, ne može se ići ispod minimuma koji je određen", naveo je Magazinović.
Dodao je da treba ispoštovati Zakon o prekršajima da kazna bude od 500 do 20.000 KM.
"Broj dva i možda najvažnije je obavezno izricanje sankcije onome koga se nađe da je krao pare iz budžeta i to na način da se zabrani obavljanje poziva ili dužnosti. Dužnost je ministar i direktor, a poziv je član komisije, šef odjela za javne nabavke itd", kazao je Magazinović.
Dopuna Krivičnog zakona
On smatra da je potrebna i dopuna Krivičnog zakona sa dva nova krivična djela - pogodovanje u postupku javne nabavke i uticaj na odluku ugovornog organa u postupku javnih nabavki, sa zatvorskim kaznama.
"Imat ćemo vrlo moćne protivnike za ovaj zakon, spremne na sve. Treba da znate da je bavljenje ovom temom vrlo krupan sigurnosni izazov. Treba da znate da će krupna sredstva i dio političke moći biti angažovana da se ovo zaustavi. Ali spreman sam odigrati ovu utakmicu zajedno sa direktorom Agencije za javne nabavke, našim saradnicima, s ljudima iz tužilaštva kojima je stalo da ovo ne bude ovako kako sam dao primjere, nego bitno drugačije", istaknuo je Magazinović.
Po njegovim riječima, između bandita koji naoružan, sa kapuljačom, uleti i opljačka banku i onoga koji ukrade pare kroz javne nabavke nema nikakve razlike - bandit, bandit.
Direktor Agencije za javne nabavke Tarik Rahić je kazao da onaj koji krade javni novac "ima perspektivu iz koje ga posmatra kao tuđi novac".
"Kad je novac tuđi, vjerovatno ga lakše ukrade. Međutim, to je naš novac, to je novac građana BiH, to je novac koji je potrebno kanalisati u bolje zdravstvene usluge, u bolje sigurnosne usluge, u bolji asfalt, u bolje osvjetljenje, u veću sigurnost naših učenika, odnosno djece i tako dalje. Dakle, razmjere ukupno ukradenog novca iz budžeta su ogromne", kazao je Rahić.
Činjenica je, dodao je on, "da ćemo se susresti s određenim otporima različitih moćnika, mafije, organizovanog kriminala".
"Međutim, neko mora početi, najprije govoriti o ovome zlu i pošasti i smišljati neka rješenja kojima će anulirati, ili svesti te malverizacije, pokušati svesti na neku najmanju moguću mjeru kako građani BiH više ne bi bili taoci ovakve jedne rabote i djelatnosti", naveo je Rahić.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.