pasoš

Foto: Info Plus

12.02.2025 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

LIČNI PODACI

IDDEEA o prodaji pasoša BiH na dark webu: Kako se zaštititi?

Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA) reagirala je na informacije o prodaji skeniranih pasoša.

Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA) reagirala je na informacije o prodaji skeniranih pasoša na ilegalnim internet platformama, poznatim kao "dark web".

Agencija je naglasila da ovakve zloupotrebe obično nastaju zbog nepažnje pojedinaca prilikom čuvanja i korištenja ličnih dokumenata, a ne uslijed kompromitacije zvaničnih baza podataka.

IDDEEA obavještava građane i građanke da su svi podaci u službenim evidencijama zaštićeni najvišim sigurnosnim mjerama i da nema opasnosti od njihovog kompromitiranja.

Prema Zakonu o zaštiti ličnih podataka BiH i drugim relevantnim propisima, jasno je propisano ko i pod kojim uvjetima može zahtijevati kopije ličnih dokumenata.

Skeniranje i kopiranje ličnih dokumenata smije obavljati samo ovlaštene institucije, i to u tačno definisane svrhe.

Posebno je naglašeno da hoteli, turističke agencije i druge privatne organizacije nemaju pravo zadržavati kopije ličnih dokumenata bez odgovarajuće zakonske osnove. Iako imaju pravo utvrditi identitet i zabilježiti osnovne podatke poput imena, prezimena i razloga posjete, nije zakonski dozvoljeno da čuvaju originalne dokumente na recepcijama.

IDDEEA savjetuje građanima kako da zaštite svoje lične dokumente:

- Pažljivo rukovanje dokumentima – nemojte dijeliti skenirane ili fotografisane kopije pasoša i drugih ličnih dokumenata, posebno putem interneta ili neprovjerenih online servisa, jer oni mogu predstavljati rizik.

- Prijava izgubljenog ili ukradenog dokumenta – u slučaju gubitka ili krađe pasoša, odmah obavijestite nadležne vlasti kako bi se dokument poništio i spriječila moguća zloupotreba.

- Provjera identiteta – budite oprezni kome i u koje svrhe pružate podatke s vaših dokumenata. Neodgovorno dijeljenje podataka može otvoriti prostor za zloupotrebe.

Svaka sumnja na zloupotrebu ličnih podataka ili dokumenata treba biti prijavljena nadležnim organima.

Kao dodatnu mjeru zaštite, IDDEEA savjetuje građanima da koriste digitalni potpis, koji predstavlja siguran i pouzdan način autentifikacije u online komunikaciji s institucijama i privatnim sektorom. Korištenje digitalnog potpisa smanjuje rizik od zloupotrebe ličnih podataka, identitetskih prevara i neovlaštenog pristupa dokumentima.

"Korištenjem digitalnog potpisa građani mogu smanjiti rizik od zloupotrebe ličnih podataka, identitetskih prevara i neovlaštenog pristupa njihovim dokumentima. Ističemo da digitalni potpis omogućava brže i efikasnije obavljanje administrativnih poslova bez potrebe za fizičkim dolaskom i ustupanjem ličnog dokumenta, čime se dodatno poboljšava zaštita privatnosti i podataka korisnika", zaključili su.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI