13.02.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Smailbegović je dodao da je odnos penzionera i zaposlenih jedan od najlošijih u Evropi, što dodatno opterećuje budžet.
Predstavnici Udruženja poslodavaca u Federaciji BiH (UPFBiH) održali su danas konferenciju za novinare na kojoj su ukazali na hitnu potrebu za fiskalnim reformama u cilju rasterećenja poslodavaca i poboljšanja poslovnog ambijenta.
Adnan Smailbegović, predsjednik UPFBiH istakao je da je period nakon januara bio izuzetno turbulentan, posebno u vezi sa minimalnom platom.
"Imali smo situaciju sa minimalnom platom, a pristupi u ekonomskom i socijalnom vijeću su bili različiti. Kao udruženje poslodavaca odlučili smo se za dijalog sa vlastima i podržali sve legitimne i realne inicijative", rekao je Smailbegović.
On je naglasio da je vlada donijela određeni okvir, ali da su poslodavci željeli drugačije rješenje.
"Vlada je bila striktna i nije željela odustati od povećanja minimalne plate i doprinosa. Naše je bilo da pokušamo maksimalno utjecati kroz uredbe, ali uprkos tome, negativne posljedice će se i dalje osjećati", dodao je.
Ključne posljedice trenutnih odluka
Smailbegović je upozorio na nekoliko ključnih posljedica trenutnih odluka.
"Prvo, inflacija je već počela rasti, a značajan udio u tome ima povećanje minimalne plate. Također, očekuje se porast nezaposlenosti i otkaza, što će dodatno pogoršati situaciju na tržištu rada. Jedna od najtežih posljedica bit će sigurno povećanje sive ekonomije, jer će mnogi poslodavci biti primorani da pređu u nelegalne okvire", istakao je Smailbegović.
On je naglasio da ovakve okolnosti usporavaju ili čak zaustavljaju privredni rast.
"S obzirom na nestabilan poslovni ambijent, rijetki poslodavci se odlučuju na jače investicije, a stranim investitorima će sigurno biti potrebna dodatna razmatranja prije nego što dođu u našu zemlju", mišljenja je.
Smailbegović je izrazio zabrinutost zbog sporosti vlade u sprovođenju fiskalnih reformi.
"Zašto se ovoliko dugo čeka na fiskalne reforme? To je dobar model koji podržavamo. Također, potrebno je više razgovarati o javnom sektoru, koji u našem slučaju predstavlja značajan teret za privredu", rekao je.
Najveći javni sektor u Evropi
Prema njegovim riječima mi zaista imamo najveći javni sektor u Evropi.
"Prosječan procenat zaposlenih u javnom sektoru u EU iznosi 16 posto, dok Švicarska ima najmanji procenat od 12 posto. Kod nas, međutim, postoje dva različita podatka, ne znam kojem vjerovati ali su oba zabrinjavajuća – jedan kaže da je 43 posto zaposlenih u javnom sektoru, a drugi da je 34 posto", pojasnio je. Ovi podaci, kako je naglasio, predstavljaju značajan teret za budžet.
Smailbegović je dodao da je odnos penzionera i zaposlenih jedan od najlošijih u Evropi, što dodatno opterećuje budžet.
"Taj odnos je skoro jedan radnik prema jednom penzioneru, dok je u EU taj odnos jedan penzioner prema 1,7 radnika", kazao je.
Pozvao je Vladu FBiH da održi obećanje koje su javno dali i da se fiskalne reforme sprovedu što prije.
"One će sasvim sigurno biti bolne za neke, ali to je jedini put kako da izađemo iz ove situacije i da ne tonemo još dublje", zaključio je Smailbegović.
E.K.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.