19.02.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Pored sumnji u pravovremenost zahtjeva, tužitelji su ukazali i na druge nedostatke.
Centar za životnu sredinu i UG "Dolina Plive" iz Jezera pokrenuli su pravne radnje protiv rješenja Ministarstva energetike i rudarstva Republike Srpske, kojim se investitoru "SNK Metali" d.o.o. Bijeljina odobrava produženje istražnog roka za izvođenje detaljnih geoloških istraživanja na prostoru "Jezero" (općina Jezero). Produženje roka odnosi se na istraživanja olova, cinka, bakra, barita i pratećih metala.
Obavještenje o produženju roka stiglo je tužiteljima putem saopštenja Općine Jezero od 21. januara 2025. godine. U tom se dokumentu navodi da je investitoru produžen rok za izvođenje istraživanja za naredne tri godine, do 4. marta 2028. godine.
Dok se dostava relevantne dokumentacije, vezane za ovaj projekat, još uvijek razmatra u okviru sudskih postupaka, građani okupljeni oko UG "Dolina Plive" uz podršku Centra zahtijevaju zaštitu svojih prava.
"Već smo u slučaju Jezera inzistirali na objavljivanju projektne dokumentacije kako bi javnost dobila uvid u prirodu istraživanja. Četiri sudske presude, donesene u korist Centra, nalažu upravo to, no dokumentacija i dalje nije dostupna, što izaziva sumnje oko onoga što se krije iza tvrdnji o društvenoj odgovornosti i transparentnosti institucija Republike Srpske", izjavio je Vladimir Topić, koordinator programa Energija i klimatskih promjena u Centru za životnu sredinu.
Mirela Hajder iz UG "Dolina Plive", koja nastavlja pravnu borbu za očuvanje lokalnog područja, dodala je:
"Rudarska eksploatacija ne samo da može rezultirati raseljavanjem stanovništva, već i značajno povećava rizik od malignih oboljenja. Otvaranje rudnika u blizini korita rijeka Plive i Jošavke moglo bi imati dalekosežne posljedice za život u okolnim naseljima, od Jajca do Banje Luke i šire. Nova rudna infrastruktura trajno bi narušila ekosistem, ugrozila kvalitetu zraka i vode te nepovratno oštetila prirodne ljepote ovog kraja."
Pored sumnji u pravovremenost zahtjeva, tužitelji su ukazali i na druge nedostatke. Konkretno, osporava se način na koji je Ministarstvo definisalo uslove za produženje roka, budući da iz rješenja nije jasno naveden stepen realizacije istraživanja, što je presudno s obzirom na zahtjev da bude izvršeno najmanje 75% planiranog istraživanja, niti je pojašnjeno da li je manji stepen opravdan.
Najkritičniji aspekt odnosi se na činjenicu da Ministarstvo nije razlikovalo uslove na osnovu kojih su inicijalna istraživanja odobrena od onih pod kojima se produžavaju. Tijekom 2024. godine, unatoč široj javnoj participaciji i protivljenju ključnim izmjenama Zakona o geološkim istraživanjima, zakonodavni postupak je ipak proveden, te je od jula 2024. na snazi praktički "novi" zakon. Prema starom zakonu, maksimalna dozvoljena količina mineralne sirovine za ispitivanje kvaliteta i hemijsko-tehnoloških karakteristika iznosila je do 200 m³, dok su izmjenama, za metalične sirovine, dozvoljene količine porasle na 2.000 tona po jednom tehnološkom tipu.
"Rješenjem se investitoru sada dopušta izuzimanje navedenih količina za najmanje pet tehnoloških tipova, što postavlja pitanje o ukupnim zbirnim količinama materijala i mogućim posljedicama povećanja obima prava. Ministarstvo je, stoga, zanemarilo ključnu promjenu zakona, čime investitora stavlja u znatno povoljniju poziciju, a interesi i prava tužitelja bivaju potencijalno izloženi većim štetnim utjecajima", izjavio je Redžib Skomorac, pravni savjetnik Centra.
Tužbe također ukazuju na to da je Ustavnom sudu Republike Srpske pokrenut postupak ocjene ustavnosti spornih izmjena i dopuna zakona, na inicijativu Centra za životnu sredinu. Sud je prihvatio zahtjev za prioritetno odlučivanje, te se očekuje da će odluka biti uskoro donesena.
"S obzirom na važnost odluke Ustavnog suda za cjelokupno rješavanje ovog slučaja, Centar je, zajedno s tužbom, podnio zahtjev za odlaganje izvršenja rješenja do 60 dana, o čemu bi sud trebao odlučiti u hitnom postupku", zaključio je Skomorac.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.