Foto: CBBIH
20.02.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Uredba o mjerama finansijske pomoći niskoakumulativnim djelatnostima FBiH, danas je stupila na snagu
Uredba o mjerama finansijske pomoći niskoakumulativnim djelatnostima FBiH, koju je Vlada FBiH donijela s ciljem očuvanja radnih mjesta za 2025. godinu, danas je stupila na snagu. Ukupna sredstva predviđena za ovu namjenu iznose 15 miliona KM.
S obzirom na to da je Uredba objavljena juče u "Službenim novinama Federacije BiH", od danas se primjenjuju njene odredbe, što znači da poslodavci koji ispunjavaju uslove mogu očekivati finansijsku pomoć.
Finansijska pomoć namijenjena je poslodavcima iz sektora tekstilne, kožne i industrije obuće te niskoakumulativnim djelatnostima tradicionalnih, starih zanata, s izuzetkom rudnika uglja.
Prema članu 5. Uredbe, pravo na pomoć imaju poslodavci koji su 30.11.2024. godine imali najmanje jednog zaposlenog radnika s neto plaćom manjom od 800 KM, uz obavezu da tokom 2025. godine zadrže najmanje jednog zaposlenog radnika s istim uslovima. Također, privredna društva i obrti moraju imati neto dobit po zaposlenom manju od 6.500 KM u finansijskom izvještaju za 2024. godinu, te moraju biti uredni u izmirivanju obaveza po osnovu poreza i doprinosa.
Iako se pomoć dodjeljuje za očuvanje postojećih radnih mjesta, Uredba predviđa mogućnost smanjenja broja zaposlenih do 10% u odnosu na broj radnika s kraja novembra 2024. godine, uz proporcionalno umanjenje finansijske pomoći.
U članu 9. Uredbe navodi se i da, ukoliko se broj prijavljenih korisnika poveća do mjere da predviđena sredstva ne budu dovoljna, finansijska pomoć će se proporcionalno umanjiti svim korisnicima. Ipak, Vlada FBiH ostavlja mogućnost povećanja sredstava ukoliko za to bude prostora u budžetu.
Najviši pojedinačni iznos finansijske pomoći po jednom korisniku iznosi 250.000 KM. Obračun pomoći vrši se prema dvije kategorije radnika:
Radnici s neto plaćom između 700,01 i 800 KM - dodjeljuje se 100 KM po radniku.
Radnici s neto plaćom do 700 KM - dodjeljuje se 200 KM po radniku.
Popis potencijalnih korisnika sastavlja Porezna uprava FBiH, na osnovu podataka iz službenih evidencija. Zavod će potom objaviti konačnu listu korisnika na svojoj internet stranici. Poslodavci koji smatraju da su neopravdano isključeni iz programa pomoći imaju mogućnost ulaganja prigovora u roku od osam dana od objave liste.
Isplate sredstava vršit će Union Banka u saradnji sa Zavodom za zapošljavanje FBiH, a Zavod je dužan do 30.04.2026. godine dostaviti Vladi FBiH konačni izvještaj o efektima ove Uredbe.
Iako je Uredba usmjerena na očuvanje radnih mjesta, neki poslodavci i radnici mogli bi biti nezadovoljni. Posebno oni koji su očekivali fiksan iznos pomoći, ali sada vide da su sredstva ograničena i mogu biti umanjena zbog velikog broja prijava. Također, mogućnost smanjenja broja zaposlenih do 10% bez gubitka prava na pomoć otvara prostor za različita tumačenja i potencijalne nesuglasice.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.