BL

Foto: Ilustracija, banjaluka.net

26.02.2025 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Srpska.info

Mnogo divljih deponija

Pojačane kontrole: U Banjoj Luci velike kazne zbog bacanja smeća

Iz Gradske uprave su istakli da su uz nadzor, pojačane i aktivnosti na uklanjanju deponija na više lokacija na području grada.

Nadležne gradske službe pojačale su kontrole nepropisnog odlaganja otpada, kako bi na ovaj način uticali na nesavjesne pojedince da ne stvaraju divlje deponije, prenosi Srpska.info.

Iz Gradske uprave Banja Luka su istakli da su uz nadzor, pojačane i aktivnosti na uklanjanju deponija na više lokacija na području grada.

"Identifikovane su lokacije gdje građani odlažu otpad mimo kontejnera ili stvaraju male deponije te se u saradnji Odjeljenja za komunalne poslove i Odjeljenja komunalne policije preduzimaju aktivnosti da se u što većoj mjeri suzbiju takve negativne pojave", naveli su iz Gradske uprave.

Kako su kazali, svim licima koja su identifikovana, a vršila su nelegalno odlaganje otpada izdati su prekršajni nalozi i sa tom praksom nastaviće se i u narednom periodu.

Iz Komunalne policije napominju da su kazne za ovaj prekršaj izuzetno visoke. Za fizička lica, iznosi kazne su od 1.000 do 6.000 KM, dok se za pravna lica raspon kazni kreće od 5.000 do 10.000 KM. Kazne za odgovorno lice u pravnom licu su od 2.000 do 6.000 KM, a kazne za samostalnog preduzetnika koji nepropisno odlaže otpad su od 2.000 do 6.000 KM.

Sugrađanima su uputili apel da poštuju odluku o komunalnom redu kojom je predviđeno da se otpad iz domaćinstava, poslovnih objekata, kao i drugi sitni otpad odlaže isključivo u kontejnere, nikako pored kontejnera ili na javnim površinama koje nisu predviđene za ovu namjenu, čime se stvaraju deponije koje ugrožavaju javnu higijenu i građane.

Da je u Banjaluci problem divljih deponija sve više prisutan te da gotovo svako naselje ima nekoliko lokacija na kojima nesavjesni pojedinci nepropisno odlažu kućni i kabasti otpad, potvrdio je za "Glas Srpske" direktor banjalučke "Čistoće" Aleksandar Bajić.

On je naveo da građani na tim mjestima najčešće odlažu odbačeni i polomljeni namještaj, pokvarene frižidere, šporete, televizore i građevinski otpad.

"Ne možemo utvrditi koliko je divljih deponija, jer uprkos činjenici da svakodnevno odvozimo smeće, nažalost, nesavjesni pojedinci su uporniji u svojim nedjelima. Mi to prijavimo komunalnoj policiji, jer je naša uloga samo da vršimo odvoz, a komunalci to sankcionišu", pojasnio je Bajić.

Prema njegovim riječima, kada je u pitanju odvoz kabastog otpada građani imaju nekoliko opcija.

"Prva je da "Čistoća" odveze otpad, što naplaćujemo po komadu 11 KM plus PDV, a druga je da ukoliko imaju više smeća kamion to u jednoj turi odveze. Posljednja opcija je da otpad ostave pokraj kontejnera, što u većini slučajeva i čine pa ga mi svakako moramo odvesti", pojasnio je Bajić.

RECIKLAŽNO DVORIŠTE

Aleksandar Bajić je kazao da su probleme u odlaganju kabastog otpada pokušali riješiti otvaranjem reciklažnog dvorišta kod bivše "Mljekare" što nije urodilo plodom.

"Bilo je tu dosta krupnog, kabastog otpada, ali i pored toga su se stvarale deponije po gradu. Trenutno je reciklažno dvorište zatvoreno, a da li će biti otvoreno, zavisi od investitora, jer zemljište na kojem se nalazi nije gradsko", naveo je Bajić.

Dodao je da ogroman problem predstavlja i nedostatak kontejnera.

"Grad kupuje kontejnere, a osim podzemnih, u posljednje vrijeme nisu nabavljani novi. Veliki je nedostatak komunalnih posuda pa građani to koriste da bace smeće pored njih, što opet predstavlja poteškoću našim ekipama", izjavio je Bajić.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI