Foto: Ilustracija, N1
01.03.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Gotovo identičan zakon povučen je iz zakonodavne procedure prošle godine nakon brojnih kritika.
Ujedinjene nacije u Bosni i Hercegovini izrazile su zabrinutost zbog usvajanja Zakona, u Narodnoj skupštini Republike Srpske, o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, koje finansijski ili na drugi način podržavaju strani subjekti.
"Ograničenja uvedena ovim zakonom nisu u skladu s međunarodnim obavezama Bosne i Hercegovine u oblasti ljudskih prava te ugrožavaju nezavisnost, autonomiju i djelovanje organizacija civilnog društva, kao i pravo na slobodu izražavanja.", navode u saopćenju.
Gotovo identičan zakon povučen je iz zakonodavne procedure prošle godine nakon brojnih kritika, uključujući i one specijalnog izvjestitelja UN-a za pravo na slobodu mirnog okupljanja i udruživanja, tokom njegove posjete Bosni i Hercegovini u aprilu 2024. godine.
"Pravo na slobodu udruživanja ne podrazumijeva samo mogućnost osnivanja i članstva u udruženjima, već i pravo na traženje, primanje i korištenje resursa – ljudskih, materijalnih i finansijskih – iz domaćih i međunarodnih izvora. Pozivamo političke lidere da poštuju međunarodne obaveze Bosne i Hercegovine i preduzmu mjere za zaštitu rada raznovrsnih i inkluzivnih organizacija civilnog društva, kao i nezavisnih medija, branitelja/ica ljudskih prava i pravosuđa, koji su ključni za demokratsko i otvoreno društvo.", zaključuju.
Podsjetimo, Bosna i Hercegovina je postala država članica Ujedinjenih nacija 22.05.1992. godine.
Od tada je imala mandate u Vijeću sigurnosti UN-a, Vijeću za ljudska prava i UN-ovoj komisiji za izgradnju mira, i nastavlja doprinositi mirovnim misijama UN-a širom svijeta.
Bosna i Hercegovina je 2019. godine predstavila svoj prvi Dobrovoljni izvještaj za Agendu 2030 i postizanje Ciljeva održivog razvoja.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.