savez

03.03.2025 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

SSVOONK BiH

Kako zakonske izmjene mogu kontrolisati formiranje cijena i ograničiti maloprodajne marže

Sindikat podržava održivu fiskalnu reformu i prijedlog izmjena i dopuna Zakona o doprinosima.

Na posljednjoj sjednici Upravnog odbora Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja, nauke i kulture BiH (SSVOONK BiH) doneseni su zaključci o izazovima s kojima se sindikat i njegovo članstvo trenutno suočavaju, uz razmatranje planova djelovanja u nadolazećem periodu.

Sindikatom se upućuje apel svim nivoima vlasti, a posebno Vladi Federacije BiH, da uloži maksimalne napore i sprovede potrebne mjere za zaustavljanje nekontrolisanog i uglavnom neopravdanog porasta cijena, naročito prehrambenih proizvoda.

Istaknuta je potreba za hitnim izmjenama zakonskih rješenja kako bi se osigurala bolja kontrola formiranja cijena i ograničile maloprodajne marže, pri čemu bi se za prekršioce primjenjivala znatno stroža kaznena politika. Poseban fokus treba biti usmjeren na velike trgovačke lance i banke, koje su ostvarile enormno visoke profite u protekloj i prethodnim godinama, dok najugroženije kategorije stanovništva trpe posljedice. Prema riječima iz SSVOONK BiH, ovakav rast cijena poništava svako povećanje plata koje bi se eventualno dogovorilo.

Predstavnici sindikata naglašavaju kako se Odluka Vlade Federacije BiH o minimalnoj plati od 1000 KM neto mora striktno poštovati, kako bi se barem donekle unaprijedio materijalni položaj radnika s najnižim primanjima.

Sindikat podržava održivu fiskalnu reformu i prijedlog izmjena i dopuna Zakona o doprinosima, čija bi primjena od 1. jula ove godine trebala umanjiti poresko opterećenje za otprilike 123 KM na prosječnu bruto platu u Federaciji BiH. Time se otvara dodatni potencijal za rast plata radnika.

SSVOONK BiH također upućuje zahtjev vladama kantona da započnu pregovore o izmjenama i dopunama kolektivnih ugovora, s ciljem usklađivanja koeficijenata platnih razreda i povećanja plata za sve zaposlene.

Prema saopštenju sindikata, odluka Vlade Federacije BiH stvorila je dodatne probleme u organizaciji. Povećanje minimalne plate dovelo je do toga da su primanja radnika sa najnižim kvalifikacijama i jednostavnijim poslovima postala sličnija, pa čak i izjednačena, u odnosu na one kod visokoobrazovanih uposlenika. Nikada prethodni omjer nije bio ni manji, a to predstavlja prepreku za ostvarivanje društvene i ekonomske ravnoteže. Pravičan sistem plata mora u obzir uzeti nivo obrazovanja, stručnost i pošteno vrednovanje svih radnih mjesta, kako bi se postigli pozitivni društveni efekti.

Sindikatom se objedinjuju djelatnosti iz oblasti obrazovanja, kulture i nauke u BiH.

Poseban se naglašava značaj obrazovanja kao temelja društva usmjerenog ka napretku, stabilnosti i ravnoteži, s obzirom da ono ne oblikuje samo pojedince, već stvara uslove za opšti prosperitet. Kultura, koja ne predstavlja samo estetiku i zabavu, definiše identitet, vrijednosti i društvene norme te ima ključnu ulogu u razvoju zajednice. Kreativni kulturni radnici doprinose oblikovanju društvene realnosti i omogućavaju rast društva, dok razvoj nauke, koji unapređuje kvalitet života i podstiče ekonomski razvoj, omogućava efikasnije suočavanje s globalnim izazovima. Članovi sindikata dolaze iz sektora koji imaju poseban značaj za svako društvo.

Predstavnici ističu kako, u borbi za prava svojih članova, često moraju naglašavati da obrazovanje, nauka i kultura ne djeluju kao potrošači, već okupljaju pretežno visokoobrazovane ljude čiji materijalni položaj odražava širi društveni kontekst.

Prema SSVOONK BiH, zanemarivanje ovih sektora može biti signal za probleme u društvenim vrijednostima i nepoštivanje intelektualnog i kulturnog rada.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI